Obserwuj w Google News

Lekarze potwierdzają objawy neurologiczne u chorych na COVID-19

3 min. czytania
08.04.2020 15:11
Zareaguj Reakcja

Kaszel, gorączką, duszność - to podstawowe, znane już wszystkim objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Okazuje się jednak, że u części pacjentów z COVID-19 zaobserwowano nowe, bardzo niebezpieczne objawy neurologiczne. Potwierdzają to lekarze z całego świata.

Objawy neurologiczne COVID-19
fot. Shutterstock

Lekarze zaobserwowali objawy neurologiczne u niektórych pacjentów zakażonych koronawirusem. Objawy obejmowały przede wszystkim splątanie, udar i drgawki. 

Na początku marca 74-letni mężczyzna przyszedł na pogotowie w Boca Raton na Florydzie z kaszlem i gorączką, ale prześwietlenie wykluczyło zapalenie płuc i został odesłany do domu. Następnego dnia, kiedy jego gorączka wzrosła, członkowie rodziny przywieźli go do szpitala. Miał trudności w oddychaniu i nie mógł powiedzieć lekarzom, jak się nazywa, ani wyjaśnić, co było nie tak - stracił zdolność mówienia.

Pacjent, który miał przewlekłą chorobę płuc i chorobę Parkinsona, machał gwałtownie rękami i nogami i wydawał się mieć atak. Lekarze podejrzewali, że ma COVID-19, co ostatecznie potwierdzono po wykonaniu testów.

Innego dnia lekarze w Detroit zgłosili kolejny niepokojący przypadek dotyczący pracowniczki linii lotniczej ze stwierdzonym COVID-19. Była zmieszana i skarżyła się na ból głowy, potrafiła powiedzieć lekarzom, jak się nazywa, ale niewiele więcej i z czasem stała się mniej wrażliwa na bodźce. Skany mózgu wykazały obrzęk i stan zapalny w kilku regionach, z mniejszymi obszarami, w których obumarły niektóre komórki.

Lekarze zdiagnozowali ostrą martwiczą encefalopatię, rzadkie powikłanie grypy i innych infekcji wirusowych. Pacjentka jest w stanie krytycznym.

- Może to oznaczać, że wirus może bezpośrednio zaatakować mózg w niektórych okolicznościach - powiedziała dr Elissa Fory, neurolog z Henry Ford Health System.

Objawy neurologiczne u chorych na COVID-19

Obserwacje amerykańskich neurologów są zgodne z obserwacjami lekarzy we Włoszech i innych częściach świata, dotyczących diagnozowania COVID-19 u pacjentów z udarem, napadami, objawami podobnymi do zapalenia mózgu, mrowieniem lub drętwieniem kończyn. We Włoszech utworzono osobny oddział NeuroCovid, aby opiekować się pacjentami ze schorzeniami neurologicznymi i  COVID-19.

Pacjenci, którzy przychodzą z encefalopatią, są zdezorientowani i ospali i mogą wyglądać na oszołomionych, zachowują się dziwnie lub wpatrując się w przestrzeń, mogą mieć napady wymagające natychmiastowej opieki medycznej. Eksperci ostrzegają pracowników służby zdrowia, którzy leczą takich pacjentów, aby wzięli pod uwagę, że mogą oni mieć COVID-19.

W jednym z ostatnich artykułów chińscy naukowcy zauważyli, że istnieją pewne dowody, że koronawirusy nie ograniczają się do dróg oddechowych i atakują centralny układ nerwowy.

Neurolodzy w Wuhan w Chinach, gdzie wybuchła epidemia, byli jednymi z pierwszych, którzy zgłosili objawy we wstępnym artykule opublikowanym w lutym. Od czasu tego raportu specjaliści zaobserwowali podobne objawy w Niemczech, Francji, Austrii, Włoszech i Holandii, a także w Stanach Zjednoczonych, w tym wśród pacjentów poniżej 60. roku życia.

Niektórzy lekarze zgłaszali przypadki pacjentów, którzy zostali przyjęci do szpitala z powodu zmienionego stanu psychicznego, u których ostatecznie rozpoznano COVID-19, chociaż nie mieli żadnych klasycznych objawów, takich jak gorączka lub kaszel.

Specjaliści neurologiczni podkreślają jednak, że jest jeszcze za wcześnie, aby sformułować ostateczne stwierdzenia lub zidentyfikować specyficzne mechanizmy, za pomocą których nowy koronawirus wpływa na układ neurologiczny.  Niektórzy uważają, że to niski poziom tlenu we krwi, wynikający z niewydolności oddechowej, wraz ze wzrostem dwutlenku węgla, może mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie mózgu i może prowadzić do splątania,  letargu i innych objawów obserwowanych u chorych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: nytimes.com