Dobre wieści dla ozdrowieńców: płuca się regenerują
Ozdrowieńcy martwią się długofalowymi skutkami COVID-19. Zadyszka, spłycenie oddechu, przewlekły kaszel - to tylko niektóre problemy, z którymi zmagają się na co dzień. Naukowcy z Holandii mają jednak dobre wieści.

Trwają dyskusje, czy płuca zniszczone przez COVID-19 są uszkodzone trwale, czy też jest to stan odwracalny. Holenderscy naukowcy uspokajają: większość chorych wraca do formy w ciągu trzech miesięcy od wypisania ze szpitala.
Ozdrowieńcy wracają na badania
Uczeni z holenderskiego Uniwersytetu Radboud przebadali pod kątem powikłań 124 ozdrowieńców po ciężkim COVID-19. Ochotników podzielono na trzy grupy: przyjęci na oddział intensywnej terapii, przyjęci na oddział zakaźny, leczeni w domu z objawami wskazującymi na konieczność hospitalizacji.
Po trzech miesiącach od wypisania ze szpitala pacjenci zostali poddani tomografii komputerowej, wykonano im też testy czynnościowe i badania laboratoryjne.
Wyniki napawały optymizmem.
COVID-19 uszkadza płuca?
Holenderskie badanie wykazało, że tkanka płuc ozdrowieńców dobrze się regenerowała. Zmiany były drobne i zazwyczaj obserwowano je w grupie pacjentów którzy wymagali intensywnej terapii - podkreślali autorzy raportu.
Najczęstszymi dolegliwościami były zmęczenie, duszność i bóle w klatce piersiowej, ale nie przykładało się to na stopień uszkodzenia płuc.
Wnioski opublikowano w "Clinical Infectious Diseases".
Rehabilitacja po COVID-19
Z wcześniejszych badań przesiewowych, zaprezentowanych we wrześniu na European Respiratory Society 2020, również wynika, że płuca ozdrowieńców się regenerują.
Tomografia komputerowa wykonana sześć tygodni po wypisaniu ze szpitala wykazała uszkodzenie płuc u około 88% pacjentów. Ale po 12 tygodniach odsetek zmniejszył się do 56%. Ta poprawa sugeruje, że płuca mają mechanizm samonaprawy - zauważyli uczeni.
Z analizy historii medycznej pacjentów wynika również, że poprawa wydolności oddechowej jest ściśle związana z rehabilitacją. Ci, którzy po wyzdrowieniu zdecydowali się ćwiczyć pod okiem specjalistów, szybciej dochodzili do zdrowia.
W Polsce opieką nad ozdrowieńcami zajmuje się ośrodek rehablitacji pocovidowej w Głuchołazach.
Źródło: thehealthsite.com