Obserwuj w Google News

Dobre wieści dla ozdrowieńców: płuca się regenerują

2 min. czytania
27.11.2020 12:56
Zareaguj Reakcja

Ozdrowieńcy martwią się długofalowymi skutkami COVID-19. Zadyszka, spłycenie oddechu, przewlekły kaszel - to tylko niektóre problemy, z którymi zmagają się na co dzień. Naukowcy z Holandii mają jednak dobre wieści.

Ozdrowieniec COVID-19
fot. Shutterstock

Trwają dyskusje, czy płuca zniszczone przez COVID-19 są uszkodzone trwale, czy też jest to stan odwracalny. Holenderscy naukowcy uspokajają: większość chorych wraca do formy w ciągu trzech miesięcy od wypisania ze szpitala.

Ozdrowieńcy wracają na badania

Uczeni z holenderskiego Uniwersytetu Radboud przebadali pod kątem powikłań 124 ozdrowieńców po ciężkim COVID-19. Ochotników podzielono na trzy grupy: przyjęci na oddział intensywnej terapii, przyjęci na oddział zakaźny, leczeni w domu z objawami wskazującymi na konieczność hospitalizacji.

Po trzech miesiącach od wypisania ze szpitala pacjenci zostali poddani tomografii komputerowej, wykonano im też testy czynnościowe i badania laboratoryjne.

Wyniki napawały optymizmem.

COVID-19 uszkadza płuca?

Holenderskie badanie wykazało, że tkanka płuc ozdrowieńców dobrze się regenerowała. Zmiany były drobne i zazwyczaj obserwowano je w grupie pacjentów którzy wymagali intensywnej terapii - podkreślali autorzy raportu.

Najczęstszymi dolegliwościami były zmęczenie, duszność i bóle w klatce piersiowej, ale nie przykładało się to na stopień uszkodzenia płuc.

Wnioski opublikowano w "Clinical Infectious Diseases".

Rehabilitacja po COVID-19

Z wcześniejszych badań przesiewowych, zaprezentowanych we wrześniu na European Respiratory Society 2020, również wynika, że płuca ozdrowieńców się regenerują.

Tomografia komputerowa wykonana sześć tygodni po wypisaniu ze szpitala wykazała uszkodzenie płuc u około 88% pacjentów. Ale po 12 tygodniach odsetek zmniejszył się do 56%. Ta poprawa sugeruje, że płuca mają mechanizm samonaprawy - zauważyli uczeni.

Z analizy historii medycznej pacjentów wynika również, że poprawa wydolności oddechowej jest ściśle związana z rehabilitacją. Ci, którzy po wyzdrowieniu zdecydowali się ćwiczyć pod okiem specjalistów, szybciej dochodzili do zdrowia.

W Polsce opieką nad ozdrowieńcami zajmuje się ośrodek rehablitacji pocovidowej w Głuchołazach.

Źródło: thehealthsite.com