Obserwuj w Google News

Czy jaskrawe ubranie przyciąga kleszcze? Dr hab. Ernest Kuchar w Radiu ZET

2 min. czytania
Aktualizacja 19.05.2021
19.05.2021 16:32
Zareaguj Reakcja

- Problem wyraźnie się zwiększa - mówił dr hab. Ernest Kuchar, specjalista ds. chorób zakaźnych, w Radiu ZET, zapytany o kwestię boreliozy. Następnie ekspert krok po kroku rozprawił się z mitami, które narosły wokół tej choroby.

Kleszcz
fot. Shutterstock

- Borelioza jest wieloukładową chorobą zapalną, głównie o mechanizmie immunologicznym. Krętków jest mało, a reakcja organizmu jest niejako nadmierna. A że jest wieloukładowa, to i objawy mogą być różne. Żeby jeszcze było trudniej, genogatunków, czyli podtypów tych różnych krętków, są co najmniej cztery rodzaje. A każdy wywołuje nieco inne objawy - mówił dr hab. Ernest Kuchar w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET'.

MIT 1: Kleszcza widać na skórze

Najczęściej gryzą nas nimfy, czyli postacie pośrednie kleszcza, które mają około milimetra. Dla mnie, człowieka, który ma już ten wzrok nieco zużyty, milimetrowa czarna kropka jest praktycznie niezauważalna. Zwłaszcza że kleszcz potrafi ugryźć w zgięciach, gdzieś pod pachą, na plecach, między pośladkami.

MIT 2: Kleszcza trzeba wykręcić

Gdyby kleszcz miał gwint, to można by go było wykręcać, ale jego otwór gębowy raczej przypomina kotwiczkę. Łapiemy kleszcza pęsetą możliwie jak najbliżej skóry i wyciągamy. Natomiast absolutnie nie stosujemy sposobów, które mogą kleszcza podrażnić, dlatego że borelie żyją w jego przewodzie pokarmowym. Kleszcz zwymiotuje i wtedy dochodzi do zakażenia.

MIT 3: Boreliozy się nie da wyleczyć do końca

Najczęstszym pierwszym objawem jest rumień wędrujący. Wędrujący, czyli się powiększa. Powinien przyjąć średnicę co najmniej 5 centymetrów u osób dorosłych i co najważniejsze - pojawia się nie od razu, tylko po co najmniej trzech dniach od ukąszenia, maksymalnie do 30 dni lub nieco dłużej. To ta najłagodniejsza postać boreliozy, miejscowa, którą można całkowicie wyleczyć antybiotykiem. Rumień występuje u 6-9 na 10 chorych.

ZOBACZ:  Borelioza: wczesne i późne objawy boreliozy. Nie przegap ich!

MIT 4: Antybiotykoterapia trwa miesiącami

Antybiotyk działa albo nie działa. Jeśli działa, to borelie po 2-3 tygodniach są zabite i kontynuowanie terapii nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia, bo one nie będą bardziej martwe. Natomiast jeśli podamy zły antybiotyk, to on po prostu nie zadziała.

MIT 5: Jaskrawe ubranie przyciąga kleszcze

Kleszcze są kompletnie ślepe, dlatego też nie zwracają uwagi na kolor stroju. Natomiast zalecane jest jasne ubranie, bo nam łatwiej zauważyć kleszcza na białym tle niż na ciemnym czy pstrokatym.

Posłuchaj podcastu