Obserwuj w Google News

Borelioza: wczesne i późne objawy boreliozy. Nie przegap ich!

3 min. czytania
Aktualizacja 12.10.2021
13.05.2021 20:02
Zareaguj Reakcja

Borelioza to niebezpieczna choroba. Im szybciej zostanie wykryta, tym większa szansa na skuteczne leczenie. Dowiedz się, jakie są wczesne i późne objawy boreliozy.

Objawy boreliozy: wczesne i późne
fot. Shutterstock
  1. Wczesne objawy boreliozy
  2. Objawy boreliozy: faza wczesna rozsiana
  3. Borelioza przewlekła: objawy

Borelioza jest chorobą podstępną. Jej objawy (oprócz rumienia wędrującego) są niespecyficzne i często brane za symptomy przeziębienia lub chwilowego przemęczenia. Niestety w efekcie borelioza może być bardzo późno zdiagnozowana – nawet kilka lat od ukąszenia kleszcza. Mamy wtedy do czynienia z boreliozą przewlekłą (inaczej boreliozą późną), która jest bardzo trudna do leczenia. Dlatego im wcześniej rozpoznamy tę chorobę, tym lepiej. Poniżej podajemy objawy, których pojawienie się powinno nas zaalarmować, zwłaszcza gdy spędzaliśmy czas w miejscach, gdzie kleszcze występują.

Wczesne objawy boreliozy

Objawy boreliozy można podzielić na wczesne i oddalone w czasie. Do objawów wczesnych, czyli takich, które pojawiają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia przez kleszcza, zalicza się:

Niestety te objawy są niespecyficzne (poza rumieniem) i mogą sugerować również inne choroby. Z tego powodu wielu chorych żyje w nieświadomości.

Objawy boreliozy: faza wczesna rozsiana

Jeśli choroba nie zostanie zdiagnozowana w fazie wczesnej, to w ciągu kolejnych tygodni, a nawet miesięcy choroba przejdzie w fazę wczesną rozsianą. W tej fazie pojawiają się objawy ze strony neurologicznej, kardiologicznej, a także stany zapalne stawów.

Czy każde ukąszenie kleszcza kończy się boreliozą?

Nie każde ukąszenie kleszcza wywołuje boreliozę. Warunkiem zakażenia jest obecność chorobotwórczych drobnoustrojów w organizmie kleszcza. Nie wszystkie kleszcze są zakażone krętkami, jest ich jedynie pewien odsetek. Ponadto większość zakażeń krętkami jest na wczesnym etapie niszczona przez mechanizmy obronne organizmu człowieka i zakażenie przebiega bezobjawowo, pozostawiając ślad w postaci przeciwciał. Nie każdy organizm jest jednak w stanie zwalczyć zakażenie i u takich osób rozwija się borelioza.

Objawy fazy wczesnej rozsianej to:

To, co charakteryzuje tę fazę to zmienność i napadowość objawów. Ból może się przemieszczać co kilka dni. Raz mogą boleć stawy kolanowe, później stawy skokowe, stawy łokciowe. Mogą też pojawić się skoki ciśnienia, tętna. Potem objawy te mogą samoistnie mijać, by po kilku tygodniach powrócić.

Borelioza przewlekła: objawy

Gdy choroba rozwija się w organizmie chorego przez dłuższy czas (przynajmniej rok), mówimy wtedy o przewlekłej boreliozie. Towarzyszą jej dolegliwości neurologiczne, kardiologiczne, stawowe. Pojawiają się zapalenia stawów, mięśnia sercowego, nerwów czaszkowych.

Objawy charakterystyczne dla boreliozy przewlekłej to:

Gdy mamy podejrzenie boreliozy, należy jak najszybciej umówić się na wizytę lekarską. Lekarz zleci wykonanie badań przesiewowych w celu wykrycia ewentualnego zagrożenia.

Ważne!

Im szybciej wykryjemy zagrożenie, tym większa szansa na skuteczne leczenie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Borelioza. Jak się wystrzegać. Jak rozpoznać. Jak leczyć", Małgorzata Radomska, Wydawnictwo Harde, Warszawa 2019