,

5 objawów, które wskazują na zakażenie zabójczym grzybem Candida auris

23.03.2023
Aktualizacja: 23.03.2023 18:26

CDC ostrzega przed rozprzestrzeniającym się grzybem Candida auris. To "superodporny" patogen, który wywołuje niezwykle groźne zakażenia. Jest odporny na antybiotyki, a śmiertelność wśród osób zakażonych sięga nawet 60%. Wyodrębniono 5 objawów, które mogą wskazywać na zakażenie C. auris.

Candida auris
fot. Shutterstock

Mikroskopijny grzyb Candida auris, znany również jako C. auris, został wykryty w ponad połowie stanów USA od 2016 roku, gdy po raz pierwszy ujawniono jego obecność. Urzędnicy ds. zdrowia wydali ostrzeżenie, zaznaczając, że ilość infekcji grzybiczych wymagających hospitalizacji potroiła się w ostatnich latach, a grzyb uodpornił się na wiele leków.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) już w 2019 roku określiły infekcję, która jest przyczyną śmierci nawet 60% zarażonych osób, jako "pilne zagrożenie".

Jak podaje brytyjski "Daily Mail" objawy zakażenia grzybem mogą być trudne do wykrycia, bo zarażone tym patogenem osoby są często przewlekle chore i przebywają w szpitalach lub domach opieki. Większość transmisji ma miejsce w placówkach opieki zdrowotnej.

Objawy zakażenia grzybem Candida auris

Liczba przypadków zakażeń grzybem w USA wzrosła z 1310 w 2020 r. do 4041 w 2021 r. W ubiegłym roku odnotowano 5754 przypadki. Ponieważ zakażenia grzybem Candida auris są coraz bardziej powszechne, wyodrębniono kilka objawów, które występują u większości chorych. 

Grzybem C. auris można się zarazić przez kontakt z zakażoną osobą. Patogen może być również przenoszony przez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni.

1. Gorączka i dreszcze

Objawy zależą od zakażonej części ciała, ale najczęstszym objawem obserwowanym u pacjentów z Candida auris jest uporczywa gorączka i dreszcze. W przypadku zakażenia C. auris wyższa temperatura nie ustępuje po zastosowaniu dostępnych leków. U niektórych pacjentów grzyb przedostaje się do krwioobiegu i rozprzestrzenia po całym organizmie, powodując zagrażające życiu inwazyjne zakażenie. Zwykle ma to miejsce wtedy, gdy urządzenie medyczne jest wprowadzane do skóry lub przewodu pokarmowego (np. cewnik).

2. Brak odpowiedzi na antybiotyki

Charakterystycznym objawem C. auris jest to, że zakażenia nie można leczyć antybiotykami. Leki przeciwgrzybicze również mogą być nieskuteczne. Niektóre zakażenia grzybem były odporne na wszystkie trzy rodzaje leków przeciwgrzybiczych: azole, echinokandyny i amfoterycynę B. 

3. Infekcja ucha

Jeśli grzyb dotrze do ucha, chorzy mogą odczuwać ostry, tępy ból w przewodzie słuchowym. Może wystąpić uczucie pełności w uszach i upośledzenie słuchu.

4. Zakażenie rany

Grzyb może przedostać się do rany. Wtedy skóra wokół rany ulega zapaleniu i zaczerwienieniu. Jest to spowodowane podrażnieniem powodującym rozszerzenie naczyń włosowatych. Z rany może również wydobywać się żółtawa lub pomarańczowa treść ropna. Skóra jest bolesna i tkliwa, rana nie chce się goić. Zwykle towarzyszy temu również gorączka.

5. Zmęczenie i złe samopoczucie

Ogólne zmęczenie i złe samopoczucie to kolejna oznaka zakażenia krwi spowodowanego przez grzyba C. auris. Uważa się, że uczucie zmęczenia jest sygnałem dla organizmu, aby przerwał aktywność fizyczną w celu regeneracji. Infekcja może również powodować zagrażającą życiu posocznicę, co prowadzi do uszkodzenia i wyłączenia wielu układów i narządów w organizmie. Objawy posocznicy obejmują trudności w oddychaniu, niskie ciśnienie krwi, przyspieszenie akcji serca i splątanie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Logo radiozet Dzieje się