Co kryje się w nadmorskim piasku i morskiej wodzie? 5 niebezpiecznych drobnoustrojów
Uwielbiasz spędzać czas na plaży? Nie tylko ty. To ulubione miejsce również różnych patogenów, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Sprawdź, co się kryje w wodzie i piasku na plaży.

Tęgoryjce
Pasożyt ten bytuje w świetle jelita cienkiego człowieka i zwierząt. Jego jaja są wydalane z kałem zakażonych osób. Gdy jaja dostaną się do ziemi, wykluwa się z nich larwa, która ma zdolność do przenikania do ciała człowieka lub zwierzęcia przez uszkodzona skórę. Pasożyt ten najczęściej występuje w ciepłym i wilgotnym klimacie (np. w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, Oceanii, Ameryce Południowej i Środkowej, Afryce Subsaharyjskiej). Warto o tym pamiętać wybierając się na romantyczny spacer po tropikalnej plaży. Jak bardzo bywa to niebezpieczne przekonali się rodzice małej dziewczynki, z której stopy wyjęto larwy pasożyta. Dziecko zakaziło się tymi pasożytami podczas wakacji na Dominikanie, gdy bawiło się na plaży.
Zobacz więcej: Golas na plaży to ryzyko. Ekspert apeluje do rodziców
Larwy przenikają przez skórę i dostają się do naczyń krwionośnych, podążając z prądem krwi do płuc, gdzie przedostają się do światła pęcherzyków płucnych, następnie wędrują do oskrzeli i gardła, gdzie zostają połknięte, osiągając ostateczny cel, jakim jest światło jelita cienkiego.
Pasożyt ten występuje zwykle na obszarach o złych warunkach sanitarnych i higienicznych lub w miejscach, gdzie używa się odchodów ludzkich lub zwierzęcych jako nawozów. Najbardziej narażone na zakażenie nimi są osoby poruszające się boso, z nawet niewielkimi ranami.
Zobacz, jak wygląda zakażenie larwami tęgoryjca
MRSA, czyli gronkowiec złocisty
Gronkowiec złocisty (MRSA) to jeden z największych wrogów człowieka (jest on odporny na metycylinę, a więc jest bardzo trudny w leczeniu). Można sie zarazić tą bakterią nie tylko w szpitalach, ale również na plaży znajdującej się w pasie subtropikalnym. Doskonale rozwija się ona w środowisku ciepłej wody oceanicznej.
W 2012 r. przebadano plaże w południowej Kalifornii. Okazało się, że bakterie te bytowały zarówno w wodzie morskiej, jak i piasku na plaży. To środowisko sprzyja ich rozwojowi.
Gronkowiec złocisty może powodować zakażenia skóry, zwłaszcza gdy mamy na skórze niewielkie ranki. Objawy infekcji to początkowo niewielkie grudki na skórze, które mogą zmienić się w bolesne wrzody wnikające głęboko w ciało. Bakteria ta zagraża ważnym organom wewnętrznym.
Aby obniżyć ryzyko zakażenia się tą bakterią, warto po korzystać z prysznica, zarówno po przyjściu na plażę, po kąpieli, jak i po wyjściu z plaży.
Polecamy: Gronkowiec to częsty sprawca zatruć pokarmowych i zakażeń skóry
Bakterie jelitowe
Czy zdarzyło Ci się źle poczuć po kąpieli w oceanie, morzu lub po zabawie w piasku na plaży? Biegunka, wymioty... za te objawy mogą być odpowiedzialne bakterie jelitowe, takie jak: Escherichia coli, Enterococcus, Salmonella czy Campylobacter. Są one bardzo częstymi przyczynami zatrucia pokarmowego. W badaniu przeprowadzonym w 2009 r. na grupie 27 000 Amerykanów okazało się, że zabawa na plaży w piasku, np. zakopywanie się w nim, zwiększa ryzyko chorób żołądkowo-jelitowych, których przykrymi konsekwencjami są biegunka, bóle brzucha czy wymioty. Bakterie te mogą przetrwać nie tylko w piasku (dostają się tam z zanieczyszczeniami przenoszonymi przez zwierzęta i ludzi), ale również w zanieczyszczonej wodzie.
Grzyby
Na plaży można się również zakazić grzyby - dermatrofitami, powodującymi grzybice skóry i paznokci. Najczęściej spotykane na plażach są Trichophyton rubrum oraz Trichophyton mentagrophytes.
Plaże upodobały sobie również gatunki Aspergillus, które mogą powodować infekcje płuc, a także Candida, które mogą powodować zakażenia drożdżakowe.
Dowiedz się więcej: Grzybica paznokci stóp i dłoni. Czy można się nią zarazić?
Glista psia, czyli Toxocara canis
Na plażach, zwłaszcza tych na której mogą przebywać psy, można zakazić się pasożytem Toxocara canis, wywołującym chorobę toksokarozę. Ludzie mogą się zarazić tym pasożytem przez przypadkowe połknięcie gleby, piasku skażonych odchodami psa. To że ten pasożyt jest częstym bywalcem plaż potwierdza badanie przeprowadzone pod koniec lat 90. XX wieku we Francji oraz w Australii. Jaja tego pasożyta znaleziono w ponad 250 próbkach pobranych z plaż, które zezwalały na przebywanie psów.
Zobacz, jak wygląda dorosła postać glisty psiej:
Źródło: Sciencedaily