Obserwuj w Google News

2 długotrwałe skutki łagodnego COVID-19. Wykryto je podczas badania

2 min. czytania
19.01.2022 15:38
Zareaguj Reakcja

Ozdrowieńcy, którzy łagodnie przeszli zakażenie koronawirusem mogą doświadczać przewlekłych konsekwencji COVID-19. Brytyjskie badanie ujawniło dwa długotrwałe skutki łagodnego COVID-19. Sprawdź, jakie symptomy wykryto u osób, które nie zgłaszały wcześniej objawów "długiego Covidu".

Piotr Hukalo/East News
fot. Piotr Hukalo/East News

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki wykazało, że u osób z łagodną postacią COVID-19, u których nie występują żadne inne zwykłe objawy "długiego Covidu", mogą nadal występować dwa długotrwałe skutki choroby:

  1. pogorszenie koncentracji,
  2. pogorszenie pamięci.

Objawy te mogą utrzymywać się nawet przez 6-9 miesięcy po zakażeniu.

W badaniu uczestnicy, u których wcześniej stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, ale którzy nie zgłaszali zwykłych objawów tzw. długiego Covidu, zostali poproszeni o wykonanie ćwiczeń sprawdzających ich pamięć i zdolności poznawcze.

Badacze odkryli, że osoby te w ciągu sześciu miesięcy po zakażeniu mają znacznie słabszą pamięć epizodyczną, czyli słabiej przypominają sobie osobiste doświadczenia. W ciągu dziewięciu miesięcy po zakażeniu zaobserwowano u nich również większy spadek zdolności do utrzymania uwagi niż u osób niezakażonych.

- Zaskakujące jest to, że chociaż osoby, które przeszły przez COVID-19, nie odczuwały żadnych objawów w czasie badania, wykazywały pogorszoną zdolność koncentracji i pamięć. Nasze odkrycia ujawniają, że ludzie mogą doświadczać pewnych przewlekłych konsekwencji poznawczych przez wiele miesięcy — powiedziała dr Sijia Zhao z Wydziału Psychologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Badacze stwierdzili, że u osób objętych badaniem pamięć epizodyczna i poziom koncentracji w dużej mierze powróciły do normy odpowiednio po sześciu i dziewięciu miesiącach. Uczestnicy również dobrze wypadli w testach innych zdolności poznawczych, w tym pamięci roboczej i planowania.

Kiedy można stwierdzić długi COVID?

Według definicji opublikowanej przez WHO przy tzw. długim Covidzie najczęściej ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość w okresie trzech miesięcy od wykrycia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji.

Musi ona utrzymywać się przez co najmniej dwa miesiące i nie można jej wyjaśnić inną chorobą.

Objawy mogą się pojawić już w trakcie ostrej postaci choroby COVID-19, a potem nadal się utrzymują, ale też dają o sobie znać po raz pierwszy dopiero po wyzdrowieniu.

Long-COVID, czyli tzw. długi COVID najczęściej objawia się:

  • zmęczeniem,
  • spłyceniem oddechu,
  • zaburzeniami poznawczymi.

Mogą występować także:

Źródło: PAP/Londynu Bartłomiej Niedziński; WHO