Obserwuj w Google News

Seks oralny grozi rozwojem raka. Zidentyfikowano nowe czynniki ryzyka

2 min. czytania
12.01.2021 13:00
Zareaguj Reakcja

Seks oralny może prowadzić do rozwoju raka gardła. To przez wirusa HPV, który przenoszony jest do jamy ustnej ze stref intymnych. Nowe badania pomogły zidentyfikować kolejne czynniki ryzyka.

Seks oralny a rak
fot. Shutterstock

Badania kliniczne z początku XXI wieku wykazały, że rak jamy ustnej i rak gardła związany jest z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV-OPC). Dotychczas wiadomo było, że ryzyko rośnie wraz z liczbą partnerów. Dzięki nowym badaniom udało się ustalić nieco więcej.

Seks oralny a rak

W badaniu naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore wzięło udział 163 ochotników ze zdiagnozowanym rakiem jamy ustnej i gardła i 345 osób z grupy kontrolnej. Ponad połowę uczestników stanowili mężczyźni, większość miała od 50 do 69 lat, była heteroseksualna i pozostawała w związku małżeńskim lub mieszkała z partnerem.

Uczestnicy badania zostali poproszeni o wypełnienie szczegółowej ankiety dotyczącej życia seksualnego. Odpowiadali m.in. na pytania związane z wiekiem inicjacji seksualnej, liczbą partnerów oraz charakterystyką partnerów seksualnych.

Zobacz teżHPV to nie tylko kłykciny kończyste. Czym skutkuje zakażenie wirusem brodawczaka?

Analiza zebranego materiału wykazała trzy główne czynniki ryzyka rozwoju raka:

  1. Doświadczenie seksu oralnego przed 18. r.ż.
  2. Aktywne zaangażowanie w seks oralny powyżej 5 lat.
  3. Starsi partnerzy seksualni.

"Liczba partnerów seksualnych pozostaje silnym czynnikiem ryzyka HPV-OPC; jednak czas i intensywność seksu oralnego są nowymi niezależnymi czynnikami. Charakter zachowania sugeruje dodatkowe niuanse dotyczące tego, jak i dlaczego u niektórych osób dochodzi do rozwoju HPV-OPC" - napisali autorzy badania w podsumowaniu.

Wyniki opublikowano w "Cancer".

Źródło: "Timing, number, and type of sexual partners associated with risk of oropharyngeal cancer" Cancer