Obserwuj w Google News

Objawy kiły: wczesne, późne [ZDJĘCIA]. Czy kiła jest śmiertelna?

3 min. czytania
Aktualizacja 12.10.2021
12.10.2021 17:01
Zareaguj Reakcja

Objawy kiły mogą być niezwykle groźne dla zdrowia i życia człowieka. Choroba ta może przebiegać w sposób skryty, ale może też dać o sobie znać poprzez wysypki i owrzodzenia w miejscach intymnych, a nawet zmiany kardiologiczne, neurologiczne, dermatologiczne. Jak rozpoznać objawy kiły? Wyjaśniamy, co powinno niepokoić.

Objawy kiły
fot. Shutterstock
  1. Kiła: objawy. Na co zwrócić uwagę?
  2. Kiła: powikłania. Czy kiła jest śmiertelna? 

Kiła (syfilis) to choroba wywoływana przez bakterię o nazwie krętek blady. Kiłą można się zarazić podczas kontaktu seksualnego (waginalnego, oralnego lub analnego) z osobą zakażoną. Kobieta ciężarna może zarazić kiłą płód.

To choroba poważna, której objawów nie da się zlekceważyć. Objawy kiły są dokuczliwe, mogą sprawiać problemy natury estetycznej, ale nierzadko wywołują też ból i dyskomfort. Bakterie mogą zaatakować organy wewnętrzne, prowadząc do ich uszkodzenia, co w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią.

Kiła: objawy. Na co zwrócić uwagę?

Objawy kiły pojawiają się po ok. 2-3 tygodniach od zakażenia. 

KIŁA WCZESNA

Jednym z pierwszych objawów kiły wczesnej jest wystąpienie okrągłych grudek, niebolesnego owrzodzenia, które pojawia się między 9 a 90 dniem od zarażenia. Najczęściej jednak widoczna jest po 3 tygodniach. U kobiet występuje zazwyczaj na szyjce macicy i wargach sromowych. U mężczyzn natomiast są to okolice odbytu lub jamy ustnej. Może pojawić się także na prąciu. W niektórych przypadkach grudki mogą występować na palcu lub brodawce sutkowej.

Owrzodzenia, fachowo nazywane wrzodem twardym przypominają wyglądem opryszczkę. Goją się zwykle samoistnie w ciągu kilku tygodni.

Kolejnym wczesnym symptomem kiły są także powiększone węzły chłonne

KIŁA WTÓRNA

Kolejny etap kiły zaczyna się między 9 a 15 tygodniem od zakażenia. W większości przypadków owrzodzenie już mija, a pojawiają się kolejne objawy. Jednym z nim jest wysypka, która nie powoduje świądu. Charakteryzuje się dużą ilością plamek, bardzo rzadko grudek. Zmiany na skórze mają kolor różowy lub bladoczerwony. Fachowo nazywane są osutkami kiłowymi. 

W tym etapie także dochodzi do rozwoju kłykcin płaskich, które charakteryzują się wysoką zakażalnością. Są to szarobiałe i wilgotne zmiany, które występują najczęściej pod piersiami i okolicami sromu u kobiet, a u mężczyzn w okolicy worka mosznowego i odbytu. Mogą też pojawić się na wewnętrznej stronie ud niezależnie od płci.

Obserwuje się także powiększenie węzłów chłonnych, rzadziej łysienie, bielactwo, pogorszenie wzroku, zapalenie wątroby, nerek, mózgu.

Jeśli leczenie nie zostanie wdrożone na tym etapie choroby – kiła przechodzi w postać późną, często w utajoną.

Kiła
fot.

KIŁA PÓŹNA

Po kilku latach od zarażenia, gdy kiła nie była leczona, przechodzi w fazę późną, która bardzo często rozwija się przez kilka lat bez charakterystycznych objawów. Jednak w tym czasie choroba atakuje narządy wewnętrzne, co w konsekwencji upośledza ich działanie. To jest najgroźniejsza faza choroby, gdyż może trwać latami i stopniowo wyniszczać organizm.

Po ok. 7 latach od zarażenia rozwija się kiła układu nerwowego, która atakuje rdzeń kręgowy i mózg. W efekcie prowadzi to do kiłowego zapalenia opon mózgowych, zmian osobowości, chorób psychicznych i udaru mózgu.

Po 10 latach od zakażenia kiła atakuje także układ krążenia. Dochodzi wtedy do uszkodzenia zastawki aorty, osłabienia i zwiotczenia mięśni. W konsekwencji kiła doprowadza do zapalenia tętnicy głównej, rozlanego kiłowego zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia tętnic mózgu, tętniaka aorty, kilaki mięśnia sercowego.

Po upływie kilku lat kiła objawia się także charakterystycznymi zmianami skórnymi. Zmiany skórne mogą występować pod dwiema postaciami – kilaków i kiły guzkowopełzakowatej.

Kiliaki powstają na skórze i kościach. W pierwszym stadium rozrastają się podskórnie. Następnie przedostają się na zewnątrz i zostawiają po sobie owrzodzenie. W środku zlokalizowana jest ciągnącą. Zmiany zazwyczaj goją się przez kilka miesięcy.

Kiliaki występują zwykle na twarzy i podudziach. Zostawiają po sobie brzydkie zniekształcenia kości i tkanek. Powstają guzy na głowie, nosie, a także policzkach.

Kiła guzkowopełzakowata charakteryzuje się pojawieniem się guzka o kolorze czerwonobrunatnym. Z czasem dochodzi do jego rozpadu – zostawia wtedy po sobie owrzodzenie, na którym pojawiają się nowe guzki. Nowe zmiany nie są bolesne, rozwijają się miesiącami, w niektórych przypadkach nawet latami – znikają i zostawiają po sobie blizny.

Syfilis
fot.

KIŁA UTAJONA

Kiła utajona to okres po zakażeniu, podczas którego nie występują żadne objawy. Nie występują wysypki, grudki, guzki, ani dolegliwości ze strony układu nerwowego. Choroba może pozostawać w ukryciu nawet przez kilka lat.

Kiła: powikłania. Czy kiła jest śmiertelna? 

Kiła w większości przypadków jest uleczalna. Terapia polega na przyjmowaniu antybiotyków. Ważny jest jednak czas podjęcia leczenia.

Choroba może pozostawiać po sobie poważne powikłania wynikające głównie z uszkodzenia organów. Kiła nieleczona lub leczona nieodpowiednio (w tym zbyt późno) może prowadzić do śmierci.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: podyplomie.pl