Kiedy wykonać badania na choroby przenoszone drogą płciową? Wyjaśnia lekarka
Choroby weneryczne mogą dotyczyć każdej osoby aktywnej seksualnie, nawet jeśli od lat jesteśmy w stałym związku. Niektóre schorzenia przebiegają bezobjawowo, przez co wiele osób nie podejrzewa infekcji. Dlaczego raz na jakiś czas powinniśmy się przebadać?

- Kto powinien wykonywać badania przesiewowe w kierunku chorób wenerycznych?
- Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?
- Jak wykonać badania na choroby weneryczne?
W Polsce wzrasta liczba diagnozowanych przypadków chorób wenerycznych. W 2020 roku zachorowało 3 tys. osób, ale należy pamiętać, że dokładna liczba chorujących jest niedoszacowana, ponieważ wiele osób po prostu się nie bada. Jak podaje WHO, na całym świecie każdego roku choroby weneryczne wykrywa się u miliona osób! Niestety, nadal panuje błędne przekonanie, że badania w kierunku chorób wenerycznych powinny być wykonywane głównie przez osoby podejmujące ryzykowne zachowania seksualne.
Kto powinien wykonywać badania przesiewowe w kierunku chorób wenerycznych?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jak wyjaśnia lekarka, Małgorzata Ponikowska na Instagramie, o wykonaniu takich badań powinien pomyśleć każdy, kto uprawia seks, bez względu na swoją sytuację życiową. Oczywiście monogamia zmniejsza ryzyko zachorowania, jednak specjaliści ostrzegają, że niektóre choroby mogą pozostawać w uśpieniu przez kilka miesięcy, a nawet lat!
Może się zdarzyć, że nie mamy absolutnie żadnych dolegliwości, tymczasem choroba rozwija się w ukryciu i coraz bardziej wyniszcza organizm. W stałym związku warto wykonać podstawowe badania przynajmniej raz na kilka lat natomiast gdy poznajemy nowego partnera, wykonajmy takie badania przed współżyciem. Partner mógł uprawiać seks z zakażoną osobą i nawet o tym nie wiedzieć.
Taka profilaktyka nie powinna być tematem tabu w żadnym związku. Jedynie przebadanie obu stron daje gwarancję, że będziecie uprawiać bezpieczny, zdrowy seks.
Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?
Pamiętajmy, że w większości przypadków choroby weneryczne nie dają żadnych objawów, zwłaszcza u kobiet. Czasami mogą pojawić się dolegliwości, takie jak:
- wydzielina z pochwy lub penisa
- wysypka na ciele
- swędzenie narządów płciowych
- ból przy oddawaniu moczu
- upławy
Najczęściej diagnozowane choroby przenoszone drogą płciową, to opryszczka narządów płciowych, kiła, chlamydioza, rząstkowica.
Jak wykonać badania na choroby weneryczne?
Niestety, badania pod kątem chorób wenerycznych są odpłatne. Można je wykonać w prywatnych placówkach, wybierając specjalny pakiet. W większych miastach istnieją też punkty, w których bezpłatnie wykonamy badania w kierunku HIV i HCV. W ten sposób wykonujemy badania profilaktyczne, natomiast gdy wystąpią objawy, zazwyczaj lekarz zleca dodatkowe testy.
Źródło: swisslab.pl, politykazdrowotna.com, instagram.com/dr_malgorzata