Obserwuj w Google News

Chlamydioza: najczęstsza choroba weneryczna. Co trzeba o niej wiedzieć?

3 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
29.01.2019 14:01
Zareaguj Reakcja

Chlamydioza jest w krajach rozwiniętych najczęściej występującą chorobą przenoszoną drogą płciową. Choroba ta wywoływana jest przez zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis, która dostaje się do organizmu człowieka podczas współżycia. Chlamydioza może przebiega bezobjawowo, może również prowadzić do zapalenia cewki moczowej i szyjki macicy.

Chlamydia to bakteria wywołujaca chorobę, chlamydiozę
fot. Shutterstock

Chlamydia, a właściwie Chlamydia trachomatis, to bakteria przenoszona drogą płciową. Zakażenie chlamydią wywołuje chlamydiozę, najczęściej występującą chorobę bakteryjną przenoszoną drogą płciową. 

Chlamydia jest bakterią wewnątrzkomórkową, co oznacza, że po wniknięciu do ludzkiego organizmu przenika do wnętrza komórek i tam się namnaża. Następnie bakterie rozprzestrzeniają się po organizmie wraz z krwią. Istnieją trzy gatunki bakterii, z których najbardziej znaną jest Chlamydia trachomatis, przenoszona drogą płciową. 

Przyczyny chlamydiozy (zakażenie chlamydią)

Bakterią zarazić się można podczas kontaktu seksualnego: dopochwowego, oralnego lub doodbytniczego z osobą zakażoną. Na zakażenie narażone są szczególnie te osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych i nie stosują prezerwatyw.

Istnieje również ryzyko zakażenia dziecka podczas porodu. Zakażona bakterią kobieta ciężarna może przenieść zakażenie na dziecko podczas porodu, co prowadzić może do zapalenia spojówek lub zapalenia płuc u noworodka. 

ZOBACZ:  Choroby weneryczne - przenoszone drogą płciową. Jaką chorobą można się zarazić?

Objawy chamydiozy (zakażenia chlamydią)

Nawet 70 proc. kobiet i 50 proc. mężczyzn z zakażeniem Chlamydia trachomatis nie ma żadnych objawów ze strony narządów moczowo-płciowych. 

Zakażenie chlamydiowe u kobiet:

  • Zakażenie szyjki macicy: to najczęstsza postać zakażenia chlamydiowego u kobiet. U większości kobiet przebiega bezobjawowo, jednak u niektórych objawia się śluzowo-ropną wydzieliną w ujściu zewnętrznym szyjki macicy, obrzękiem i zaczerwienieniem tarczy szyjki macicy, plamieniem lub krwawieniem międzymiesiączkowym.
  • Zapalenie cewki moczowej: często przebiega bezobjawowo, a w przypadkach objawowych daje o sobie znać przez częste oddawanie moczu, ból podczas oddawania moczu, śluzowo-ropną wydzieliną z cewki moczowej.

Zakażenie chlamydiowe u mężczyzn:

  • Zapalenie cewki moczowej: objawia się wyciekiem z cewki moczowej – wodnistym, śluzowo-ropnym, śluzowym lub ropnym, pieczeniem podczas oddawania moczu, świądem i zaczerwieniem w okolicy ujścia zewnętrznego cewki moczowej. 

Zakażenie chlamydiowe u obu płci:

  • Zapalenie odbytu: może pojawić się u osób uprawiających seks analny – homoseksualistów i kobiet. Objawia się śluzowo-ropną wydzieliną, często z domieszką krwi, uczuciem pieczenia w okolicach odbytu.
  • Zapalenie gardła: dotyczy osób oprawiających seks oralny. Ma bezobjawowy przebieg.
  • Zespół Reitera: występuje u 1-3 proc. zakażonych mężczyzn i nawet rzadziej u kobiet. Występuje triada objawów: odczynowe zapalenie stawów, zapalenie spojówek, zapalenie cewki moczowej. Na skórze i błonach śluzowych mogą wystąpić łuszczycopodobne zmiany grudkowo-krostkowe.

Warto wiedzieć

Współżycie po zakażeniu chlamydią

Należy unikać wszelkich kontaktów seksualnych, nawet z zastosowaniem prezerwatywy, dopóki leczenie u obojga partnerów nie zostanie zakończone i dopóki nie ustąpią objawy.

Diagnozowanie chlamydiozy (zakażenia chlamydią)

Badania na chlamydię (wykrywające bakterię w organizmie) można wykonać z krwi, z moczu, z wymazu z szyjki macicy, wymazu z okolic sromu lub ujścia cewki moczowej. 

Podejrzenie zakażenia bakterią powinno skłonić do wizyty u lekarza dermatologa-wenerologa lub ginekologa (w przypadku kobiet), urologa (w przypadku mężczyzn).

W przypadku potwierdzenia zakażenia chlamydiami należy wykonać badania w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową. 

Leczenie chlamydiozy (zakażenia chlamydią)

Leczenie chlamydiozy obejmuje obu partnerów seksualnych. Jeśli zakażenie chlamydią jest świeże, to podstawą jest leczenie antybiotykiem. W przypadku starych, przebytych zachorowań, leczy się ewentualne powikłania choroby.

Jeśli leczenie zostało rozpoczęte szybko, to ryzyko wystąpienia powikłań jest minimalne. Natomiast długie nieleczenie lub nieodpowiednie leczenie zakażenia chlamydią może prowadzić do:

Źródło: mp.pl; iusti.org