Wysocy mają większe ryzyko niektórych chorób. Na to warto uważać
Bycie wysokim ma swoje zalety, ale dodatkowe centymetry mają też swoją cenę. Według jednego z najnowszych badań, wysoki wzrost zwiększa ryzyko m.in. żylaków, a także problemów z układem nerwowym. Naukowcy sugerują, że w takim przypadku lekarze (i sami pacjenci) powinni być bardziej czujni.

Międzynarodowy zespół badaczy porównał czynnik, jakim jest wzrost, z występowaniem ponad tysiąca cech u ponad 280 000 dorosłych Amerykanów, potwierdzając podejrzenia, że wzrost jest powiązany z wieloma powszechnymi chorobami. – Wzrost może być nierozpoznanym czynnikiem ryzyka dla kilku powszechnych schorzeń u dorosłych – ocenia główny autor badania Sridharan Raghavan z Rocky Mountain Regional VA Medical Center w USA. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „PLOS Genetics”.
Inne choroby u wysokich, a inne u niskich
Naukowcy już od jakiegoś czasu wiedzą, że wysokie osoby są bardziej narażone na niektóre nowotwory, a także na takie schorzenia jak pęknięcie aorty czy zatorowość płucna. Teraz naukowcy znaleźli dowody na to, że wysocy mają też większe ryzyko innych schorzeń.
– Wykorzystując metody genetyczne znaleźliśmy dowody na to, że wzrost osób dorosłych może wpływać na ponad 100 objawów klinicznych, w tym na kilka chorób, które powodują gorszą jakość życia: neuropatię obwodową, owrzodzenia kończyn dolnych i przewlekłą niewydolność żylną – dodaje Raghavan.
Niżsi ludzie nie mają lepiej – również oni są bardziej zagrożeni chorobami, choć innymi niż wysocy. Niscy mają większe ryzyko choroby wieńcowej,
udaru, chorób wątroby i zaburzeń psychicznych.
Nie jest jasne, czy te problemy zdrowotne są związane z biologią wzrostu, czy też wynikają z uwarunkowań środowiskowych, takich jak nieprawidłowe odżywianie lub szkodliwe wpływy społeczno-kulturowe, które również mają wpływ na wzrost.
Wysoki wzrost a ryzyko chorób
W najnowszej analizie wykorzystano dane genetyczne połączone z kartami klinicznymi ponad 250 000 dorosłych osób z amerykańskiego programu Million Veteran Affairs. Stosując metodę powiązania znanych genów z obecnością choroby, zespół naukowców starał dopasować tysiące wariantów genetycznych, które wpływają na wzrost człowieka, do ponad tysiąca objawów związanych z chorobą. Średni wzrost badanych wynosił 176 cm.
Wyniki potwierdzają wcześniejsze badania, z których wynikało, że wyższe osoby mają lepiej, jeśli chodzi o schorzenia układu krążenia, takie jak nadciśnienie, hiperlipidemia i choroba wieńcowa, kosztem większej podatności na migotanie przedsionków i żylaki. Do listy ryzyka dodano także kilka innych schorzeń, w tym infekcje skóry i kości oraz uszkodzenia nerwów kończyn, zwane neuropatią obwodową.
Co ciekawe, w podatności na niektóre choroby znaczenie ma płeć. Naukowcy ustalili, że
astma i niespecyficzne uszkodzenia nerwów obwodowych były związane z wysokim wzrostem u kobiet, ale nie u mężczyzn.
Choć niewiele możemy zrobić ze swoim wzrostem, to wiedza na temat związku wzrostu ze zdrowiem może pomóc zachować czujność w kwestiach, na które mamy wpływ.
Źródło: ScienceAlert / "PLOS Genetics"