Czym jest przepuklina rozetna? Z tego powodu Franciszek jest w szpitalu
Papież Franciszek po raz kolejny w ostatnich miesiącach został przyjęty do szpitala, gdzie przejdzie operację. Podano, że tym razem przyczyną hospitalizacji jest konieczność zoperowania „przepukliny rozetnej”. Co to za rodzaj przepukliny? I dlaczego konieczna jest pilna operacja papieża? Wyjaśniamy.

Papież Franciszek został przyjęty do rzymskiej kliniki Gemelli i zostanie zoperowany przez profesora chirurgii Sergio Alfieri – podała agencja ANSA. Ten sam chirurg operował papieża w lipcu 2021 roku. Wtedy Franciszek przeszedł poważną operację jelit.
Jak poinformował Watykan, papież zostanie poddany w ogólnym znieczuleniu zabiegowi laparotomii i operacji plastycznej ściany brzucha z powodu „przepukliny rozetnej, która powoduje nawracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne”. Profesor Alfieri, jak wyjaśniono, przeprowadził dotąd ponad 9 tys. zabiegów chirurgicznych i pochodzi ze szkoły specjalistów bliskich papieżom.
Jakie są objawy przepukliny?
Przepuklina to nieprawidłowe przemieszczenie się i uwypuklenie organów lub ich fragmentów na zewnątrz ciała, przez osłabioną ścianę jamy ciała. Najczęściej diagnozowanym rodzajem przepukliny jest przepuklina brzuszna. Pierwsze objawy przepukliny mogą być trudno dostrzegalne i zależą od miejsca jej występowania.
Początkowym objawem przepukliny jest dyskomfort objawiający się bólem, który może się nasilać po wysiłku fizycznym, podczas kichania lub kaszlu. W miarę postępowania choroby pojawia się charakterystyczne uwypuklenie i wyczuwalny pod skórą guz. Na tym etapie rozwoju schorzenia dolegliwości bólowe są już bardziej odczuwalne przez pacjenta. Oprócz bólu chory może mieć uczucie ciągnięcia, pieczenie, wzdęcia, zaczerwienienie w okolicy przepukliny, a także odczuwać ból w klatce piersiowej, zgagę oraz odbijanie.
Co to jest przepuklina rozetna?
Przepuklina rozetna to rodzaj przepukliny pooperacyjnej – może ona powstać w obszarze wcześniejszej operacji. Powodem jej pojawienia się jest wcześniejsze nacięcie powłok brzusznych – gdy ściana brzucha zostaje osłabiona chirurgicznie lub gdy nacięcie chirurgiczne uległo zakażeniu, lub w wyniku licznych operacji. Przepukliny po nacięciach nie są rzadkie, a ich przyczyna może tez leżeć po stronie pacjenta, jeśli nie stosuje się on do zaleceń używania pasa przepuklinowego po operacji, niedźwigania ciężarów czy zmniejszenia masy ciała. Przepukliny rozetne zwykle tworzą się wzdłuż pionowych cięć wykonanych podczas zabiegu operacyjnego.
Dlaczego przepuklinę należy leczyć?
Przepuklina to dość częsty problem zdrowotny, choć częściej z jej powodu cierpią mężczyźni niż kobiety. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Nie zawsze konieczna jest operacja, choć w leczeniu przepuklin to właśnie zabiegi są wykonywane najczęściej – są najskuteczniejsze.
Celem operacji jest odprowadzenie przepukliny do jamy ciała lub usunięcie jej zawartości. Obecnie najpopularniejszy jest zabieg z użyciem metody beznapięciowej, która polega na wykorzystaniu syntetycznych siatek polipropylenowych, wzmacniających i stabilizujących ściany jam ciała. Dawniej znacznie częściej stosowano w zabiegach metodę napięciową, w której wykorzystywano własne tkanki pacjenta. Ze względu na duże ryzyko nawrotu choroby obecnie jest ona rzadko stosowana.
Źródło: Zdrowie.radiozet.pl / PAP/Sylwia Wysocka (Rzym) / D. Janczak, Przepuklina, Chirurgia po Dyplomie, 2017/ 01 [dostęp: 7.06.2023]