Obserwuj w Google News

Pionierska operacja w Polsce. Tarczycę wycięli przez pachę

1 min. czytania
02.08.2023 11:45
Zareaguj Reakcja

Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego - Państwowego Instytutu Badawczego jako pierwsi w Polsce wycięli tarczycę, dostając się do niej przez pachę. Dzięki temu pacjent uniknie nieestetycznej blizny na szyi.

Operacja tarczycy robotem DaVinci
fot. Tomasz Zaborowski/WIM

Niezwykłą operację usunięcia tarczycy przez pachę udało się przeprowadzić dzięki robotowi DaVinci. "Zabieg ten potwierdza pełne wykorzystanie możliwości robota chirurgicznego do wykonywania zabiegów małoinwazyjnych w trudnej lokalizacji" - czytamy na stronie WIM.

Operacja tarczycy robotem DaVinci

Zamiast rozcinać skórę na szyi pacjenta, lekarze dostali się do tarczycy przez niewielkie nacięcie w pasze. Zabieg wykonał dr n. med. Jarosław Szymczuk, specjalista chirurgii ogólnej oraz endokrynologii we współpracy z dr. Patrickiem Aidanem z Francji.

Polska jest drugim po Francji europejskim krajem i jednym z nielicznych na świecie, gdzie przeprowadzane będą tego typu zabiegi. Przygotowania do operacji trwały rok. Lekarze z WIM szkolili się w Paryżu u dr. Aidana.

Jak podkreśla gen. broni prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, wykorzystanie chirurgii robotycznej nie tylko pozwala uniknąć dużych blizn, ale jest także niezwykle precyzyjną metodą.

"Precyzja wynika właśnie z niesamowitego komfortu, jaki ma operator, jeżeli chodzi o pole operacyjne, i to jak je postrzega, widzi, ale również z precyzji ruchu" - powiedział prof. Gielerak w rozmowie z Polonia 24.

Źródło: WIM