,

Operacja po COVID-19. Kiedy jest bezpieczna?

28.03.2023 13:43

Operacja po COVD-19 w wielu krajach rekomendowana jest po siedmiu tygodniach od postawienia diagnozy, ale zdaniem brytyjskich naukowców ten czas można znacznie skrócić.

Operacja po COVID-19
fot. Shutterstock

Operacja to zawsze ryzyko. Gdy tuż przed zabiegiem przytrafi się COVID-19, w Wielkiej Brytanii i Niemczech rekomendowane jest przesunięcie terminu o siedem tygodni, w Australii i Nowej Zelandii - o 4-12 - w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu. Zagadnienie pod lupę wzięli naukowcy z Uniwersytetu w Leeds i Uniwersytetu w Sheffield.

Operacja po przechorowaniu COVID-19

Dotychczasowe rekomendacje odnośnie przeprowadzania operacji po COVID-19 pochodziły z badania COVIDSurg, które wykazało zwiększone ryzyko śmierci pooperacyjnej (30-dniowej) i powikłań płucnych do siedmiu tygodni po pozytywnym teście u pacjentów, którzy całkowicie wyzdrowieli. Śmiertelność w COVIDSurg wyniosła 9,1 proc. w ciągu 30 dni w przypadku operacji przeprowadzonej w ciągu dwóch tygodni od pozytywnego testu na COVID-19 i 2,0 proc. w przypadku operacji przeprowadzanych sześć tygodni i więcej po pozytywnym teście.

Najnowszą analizę ponad 3,6 mln operacji przeprowadziły dr Alwyna Kotze z Uniwersytetu w Leeds i dr Ciarana McInerneya z Uniwersytetu w Sheffield. Wraz ze swoimi zespołami prześledziły powikłania po zabiegach wykonanych w trakcie pandemii, zarchiwizowane w bazach National Health Service (NHS). Wyniki sugerują, że w większości przypadków przeprowadzenie planowanej operacji jest bezpieczne już po dwóch tygodniach od pozytywnego wyniku testu na COVID-19, o ile pacjent całkowicie wyzdrowiał.

Kiedy operacja po COVID-19 jest bezpieczna?

Zgodnie z wynikami najnowszej analizy w okresie 30 dni od zabiegu śmiertelność pooperacyjna wyniosła 0,2 proc, a powikłania pooperacyjne poniżej 1 proc. Śmiertelność z powodu operacji przeprowadzonej w ciągu dwóch tygodni od pozytywnego wyniku testu wyniosła 1,1 proc. (w porównaniu z 9,1 proc. w COVIDSurg) i 0,3 proc. w ciągu czterech tygodni (5,5 proc. w COVIDSurg).

"Jeśli ryzyko związane z operacją po SARS-CoV-2 jest znacznie mniejsza, niż wcześniej sądzono, opóźnianie operacji może spowodować więcej szkody niż pożytku, szczególnie u pacjentów, którzy już czekali na operację dłużej, niż jest to pożądane" - zauważają autorki badania.

Zaznaczają jednak, że wyników nie należy wykorzystywać do podejmowania decyzji w grupach podwyższonego ryzyka, np. u pacjentów, u których objawy utrzymują się poza ostrą fazą COVID-19 lub u osób z obniżoną odpornością, ponieważ statystyki reprezentują populację ogólną.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Postoperative mortality and complications in patients with and without pre-operative SARS-CoV-2 infection: a service evaluation of 24 million linked records using OpenSAFELY" C. D. McInerney, A. Kotzé i in., Anaesthesia 2023, PAP