Obserwuj w Google News

Lekarze z Rzeszowa wycięli 24-letniej kobiecie 100-kilogramowego guza

2 min. czytania
27.04.2023 12:57
Zareaguj Reakcja

Młoda kobieta ważyła ponad 180 kilogramów, źle się czuła, miała problemy z poruszaniem się. Przyczyną jej złego stanu zdrowia była ogromna, niemal 100-kilogramowa cysta, która rosła w jamie brzusznej 24-latki. Gdy kobieta zgłosiła się do szpitala na operację, lekarze nie kryli zdziwienia. "Nigdy wcześniej nie widziałem tak ogromnej cysty" - przyznał zajmujący się pacjentką prof. Tomasz Kluz.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie Facebook
fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie Facebook

24-letnia mieszkanka Podkarpacia trafiła do szpitala w ubiegłym tygodniu. Miała zdiagnozowanego guza w jamie brzusznej. Kobieta ważyła 182 kg, przy 158 cm wzrostu, ale poruszała się o własnych siłach.

- Jako zespół, mieliśmy jedynie orientacyjną świadomość, z czym mamy do czynienia. Obwód brzucha nie pozwalał na wykonanie badań obrazowych, gdyż pacjentka nie zmieściła się w tomografie. Badanie USG też było orientacyjne, głowica nie sięgnęła drugiego końca cysty – powiedział prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Najpierw wykonano laparotomię, czyli "otworzono" jamę brzuszną, nacięto cystę, spuszczono z niej około 100 litrów płynu, następnie wyłuszczono cystę, wykonano częściową resekcję jajnika i lewego jajowodu. - Ze względu na skrajnie trudne warunki operacyjne, zabieg przeprowadzono w zespole wieloosobowym – przyznał Andrzej Sroka, rzecznik szpitala uniwersyteckiego.

Operowany guz miał średnicę około 1 metra, a jak przekazała lek. Anna Bogaczyk z Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie "większość pacjentek zgłasza się do szpitala z cystami o wielkości 20-30 cm, które traktowane są jako duże".

24-letnia pacjentka przyznała, że ze strachu nie zgłosiła się wcześniej do szpitala. Mimo że była w kiepskiej kondycji. "Nie mogłam dużo chodzić, łapałam zadyszki, i bolały mnie plecy" – opowiadała po zabiegu. Kobieta po powrocie ze szpitala chce pozbyć się wiszącej skóry, wrócić do pracy i założyć rodzinę.