Obserwuj w Google News

Chirurżki operują lepiej niż chirurdzy. „Mniej zgonów i zdarzeń niepożądanych"

2 min. czytania
Aktualizacja 04.09.2023
04.09.2023 09:55
Zareaguj Reakcja

Wśród chirurgów wciąż więcej jest mężczyzn niż kobiet – ta specjalizacja uznawana jest za szczególnie wymagającą, również jeśli chodzi o psychikę. Analizy wykazały jednak, że wyniki operacji chirurgicznych są lepsze, jeśli operuje… kobieta. Takie informacje przynosi ostatni numer jednego z amerykańskich specjalistycznych periodyków medycznych.

Chirurżki operują lepiej niż chirurdzy
fot. Shutterstock

Informację o tym, że wyniki operacji chirurgicznej są lepsze, jeżeli operuje kobieta, opublikował portal I24, powołując się na badania opublikowane przez amerykański specjalistyczny periodyk medyczny „Journal of the American Medical Association Surgery” (JAMA). Z analiz wynika, że pacjenci operowani przez chirurgów mężczyzn mieli o 25 proc. wyższe ryzyko zgonu w ciągu roku po operacji w porównaniu z tymi, których operowały kobiety.

Lepsze wskaźniki powikłań

Badacze przeanalizowali powikłania medyczne, ponowne hospitalizacje i wskaźniki śmiertelności występujące po operacjach niemal 1,2 miliona pacjentów leczonych w latach 2007-2019. Dane obejmowały 25 różnych operacji serca, mózgu, kości i naczyń krwionośnych.
Analizy wykazały, że 90 dni po operacji niemal 14 proc. (13,9 proc.) pacjentów leczonych przez chirurga płci męskiej doświadczyło „zdarzeń niepożądanych”. Wskaźnik powikłań u pacjentów operowanych przez kobiety wynosił 12,5 proc. Pacjenci leczeni przez kobiety odnosili wyraźniejsze korzyści w ciągu roku po operacji: wskaźnik powikłań wynosił 20,7 proc. w porównaniu z 25 proc. u pacjentów operowanych przez chirurgów mężczyzn.

Mniej zgonów pooperacyjnych

Gdy badacze przyjrzeli się tylko zgonom po operacjach chirurgicznych, różnica była jeszcze większa: pacjenci operowani przez mężczyzn mieli o 25 proc. wyższe ryzyko zgonu rok po operacji w porównaniu z tymi operowanymi przez kobiety. Niestety, nie wyjaśniono, jakie mogą być tego przyczyny.