Oceń
- Mit 1: alergia to przypadłość wieku dziecięcego
- Mit 2: rumianek łagodzi podrażnienia oczu
- Mit 3: odczulanie nie działa
- Mit 4: nie mam alergii i już na nią nie zachoruję
Alergia to choroba wieku dziecięcego, a w dorosłości już nie można na nią zachorować; rumianek to skuteczny ratunek dla podrażnionych alergią oczu – te mity wciąż krążą sobie po świecie w najlepsze. Tymczasem coraz więcej wiadomo na temat alergii, również to, że można się odczulić na konkretne alergeny. Dr Marta Kołacińska-Flont, alergolożka i ekspertka kampanii „Tarcza dla oczu” obala najpopularniejsze mity na temat alergii.
Mit 1: alergia to przypadłość wieku dziecięcego
W społeczeństwie utarło się przekonanie, że objawy alergiczne są charakterystyczne dla małych dzieci, a wraz z rozwojem i dorastaniem dolegliwości mijają i dziecko po prostu z nich wyrasta.
– Może się wydawać, że alergia to domena wieku dziecięcego, ale w praktyce tak to nie wygląda. Objawy alergiczne występują zarówno u małych, jak i dorosłych pacjentów i mogą być równie uciążliwe. Nie powinno się ich więc bagatelizować – mówi dr Kołacińska-Flont. – Wśród dzieci częściej spotykane są alergie pokarmowe, które powodują zwykle bóle brzucha lub biegunkę, a czasem także pokrzywkę lub swędzenie skóry. Alergeny pokarmowe najczęściej powodujące reakcje alergiczne u maluchów to m.in. mleko, jaja kurze, zboża zawierające gluten (np. pszenica, jęczmień, owies), soja, orzechy, a także ryby. Jeśli rodzic zauważy u dziecka taką reakcję, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą pediatrą lub alergologiem, który zleci badania diagnostyczne i zadecyduje o ewentualnym leczeniu – radzi dr Kołacińska-Flont. – Należy przy tym podkreślić, że alergia nie jest czymś, z czego się wyrasta. Nieprawidłowa reakcja organizmu na dany alergen będzie się utrzymywać przez całe życie – dodaje alergolożka.
Mit 2: rumianek łagodzi podrażnienia oczu
Okład z naparu rumianku na podrażnione alergią oczy? – To jeden z bardzo szkodliwych mitów, niestety, wciąż często powielany, szczególnie przez rodziców lub dziadków. W rzeczywistości, rumianek może silnie uczulać, wywołując mocną reakcję alergiczną organizmu. Jeśli chcemy przynieść ulgę oczom, najlepiej jest zastosować okłady z jałowych kompresów, nasączonych wyłącznie zimną wodą. Dodatkowo, chcąc ukoić podrażnione oczy, warto przepłukać je kroplami nawilżającymi. Dzięki temu pozbędziemy się drażniących alergenów z powierzchni oka – radzi dr Kołacińska-Flont.
Mit 3: odczulanie nie działa
Alergicy, szczególnie sezonowi (np. uczuleni na pyłki drzew lub traw), szukają wszelkich możliwości, by załagodzić uporczywe objawy. Choć mogą sobie chwilowo pomóc i odczuć krótkotrwałą ulgę, jedynym sposobem na leczenie alergii jest właśnie odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa.
– Odczulanie to długotrwały proces, który może potrwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W dużym skrócie, polega to na regularnym podawaniu pacjentowi dawek alergenu: począwszy od małych ilości, które stopniowo się zwiększa, aż do momentu, kiedy organizm niejako przyzwyczai się do danego alergenu, zacznie go tolerować. W efekcie ustąpią dokuczliwe alergiczne objawy – wyjaśnia alergolożka. – Decyzję o podjęciu procesu odczulania musi podjąć alergolog, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem i wykonaniu niezbędnych badań. To nie jest terapia dla każdego. Nie mogą być jej poddawane dzieci poniżej 5. roku życia i pacjenci, którzy mają aktywną chorobę autoimmunologiczną czy nowotworową. Odczulanie nie sprawdzi się też w przypadku alergii pokarmowych, więc warto skonsultować z alergologiem dostępne metody leczenia – dodaje lekarka.
Mit 4: nie mam alergii i już na nią nie zachoruję
Wbrew obiegowym opiniom na alergię można zachorować w każdym wieku – skoro w wieku 30 lat ktoś jej nie ma, wcale nie znaczy to, że już nigdy się na nic nie uczuli. Na alergię mogą zachorować nawet osoby starsze, po 60. roku życia. Bywa, że jest to spowodowane czynnikami genetycznymi, ale jak obserwują alergolodzy, coraz większy wpływ na rozwój schorzeń alergicznych mają czynniki środowiskowe i styl życia.
– Alergii nie można przypisać do żadnego wieku. Choć wielu pacjentom jest ciężko się z tym pogodzić, objawy alergiczne mogą się pojawić nagle, w każdym momencie życia – wyjaśnia dr Kołacińska-Flont. – Zanieczyszczenie środowiska, wysoko przetworzona żywność, szybkie tempo życia i towarzyszący nam na co dzień stres, to wszystko ma duży wpływ na funkcjonowanie naszego układu odpornościowego – wyjaśnia. – Do wystąpienia alergii może też dojść w trakcie ciąży i okresu połogu. Szacuje się, że nawet 20-30 proc. ciężarnych cierpi na alergię, a to oczywiście za sprawą gwałtownych zmian hormonalnych. Co ciekawe, ciąża może też spowodować, że kobiecie, której do tej pory doskwierały objawy alergiczne, ciąża przyniesie uśpienie alergii i ustąpienie dolegliwości. Niestety, po porodzie alergia może powrócić – wyjaśnia dr Kołacińska-Flont.
Niektóre z popularnych mitów dotyczących alergii mogą okazać się groźne dla zdrowia pacjentów. Warto pamiętać, by wszelkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem i w razie postawienia diagnozy, móc wdrożyć zalecane, bezpieczne leczenie.
Oceń artykuł