Oceń
Alergia jest to nadmierna, swoista odpowiedź immunologiczna na czynniki zewnętrzne, która prowadzi do wystąpienia objawów chorobowych. To postawa obronna organizmu, który toczy walkę z pyłkami i innymi atakującymi go alergenami. Organizm zużywa na tę walką bardzo dużo energii, co powoduje złe samopoczucie i senność.
Senność u alergika. Dlaczego od alergii chce się spać?
Reakcja alergiczna to skomplikowany proces. Połączenie antygenu (pyłków roślin) ze swoistymi przeciwciałami IgE na powierzchni komórki tucznej i bazofilów prowadzi do uwolnienia histaminy i innych mediatorów zapalenia (m.in. leukotrienów, prostaglandyn, cytokin). Aktywacji ulegają również limfocyty T i eozynofile. Przykładami tego typu reakcji są: astma alergiczna, alergiczny nieżyt nosa, wstrząs anafilaktyczny, pokrzywka alergiczna, alergiczny typ atopowego zapalenia skóry.
Organizm, który jest stale atakowany przez alergeny, jak ma to miejsce wiosną w przypadku znajdujących się w powietrzu pyłków drzew i traw, toczy ciężką i długotrwałą walkę. Nieleczona alergia prowadzi do wyczerpania organizmu. Chorzy czują wtedy senność, mają zwiększoną potrzebę odpoczynku, nie mogą się na niczym skupić, odsypiają w ciągu dnia.
Alergie mogą też powodować uczucie zmęczenia, poprzez zaburzenie snu wywołane przez zatkany nos, ból głowy i inne niekomfortowe objawy. Organizm walczy z alergenami, wywołując stan zapalny w miejscu ich wnikania. Dochodzi więc do zapalenia lub obrzęku tkanki w nosie i w migdałkach, co prowadzi do ich powiększenia, a to utrudnia swobodne oddychanie i wymusza spanie z otwartymi ustami. Alergicy mają więc poczucie ciągłego niedotlenienia.
Alergie sezonowe wpływają też na koncentrację, zaburzają proces uczenia się i zmniejszają produktywność pracowników. Senność, zatkany nos, łzawienie oczu inne objawy alergii nie powinny być lekceważone, bo utrudniają normalne funkcjonowanie. Jeśli leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty nie są skuteczne, należy zgłosić się do lekarza alergologa. Co ciekawe, senność jest też częstym skutkiem ubocznym leków na alergię. Z tego powodu po niektórych preparatach nie wolno prowadzić pojazdów.
Senność, zmęczenie, złe samopoczucie to nieodłączny element alergii. Warto z nią walczyć, ale trzeba też pamiętać, by być dla siebie łaskawym. Aby przetrwać trudny czas, można pomóc organizmowi, wykorzystując wolny czas na relaks i odpoczynek. Należy też unikać kontaktu z alergenami, omijając miejsca, w których rośnie najwięcej drzew i traw, w tym miejskie parki i ogrody, a na spacery wybierać chłodne wieczory lub dni, w których stężenie pyłków jest niskie.
Źródło: Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii - Ewa Dadas-Stasiak, Bolesław Kalicki, Anna Jung. Klinika Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej CSK MON WIM w Warszawie. Pediatr Med Rodz 2010, 6 (2), p. 92-99.
Oceń artykuł