Obserwuj w Google News

Plaster na alergię. Skuteczne odczulanie na jeden groźny alergen

3 min. czytania
Aktualizacja 15.06.2023
15.06.2023 13:32
Zareaguj Reakcja

Być może uda się w końcu pokonać jedną z najczęstszych alergii pokarmowych: na orzeszki ziemne. Ten niezwykle silny alergen powoduje bardzo groźne objawy, w tym wstrząs anafilaktyczny. Wynaleziono właśnie skuteczną broń przeciwko takiej alergii – specjalne plastry odczulające.

Alergia na orzeszki ziemne jest groźna
fot. Shutterstock

Uczulenie na orzeszki jest częstym typem alergii pokarmowej – występuje u dorosłych, ale również u małych dzieci, zwłaszcza tam, gdzie orzechy arachidowe są stałym składnikiem diety (np. w Stanach Zjednoczonych niezwykle popularne jest masło orzechowe). Objawy uczulenia na orzeszki ziemne mogą być różne – najgroźniejszy jest wstrząs anafilaktyczny, który może nawet skończyć się zgonem. Statystyki wskazują, że na 7 przypadków zgonów w wyniku alergii pokarmowych aż 4 to efekt spożycia orzeszków ziemnych lub masła orzechowego.

Plastrem w alergię na orzeszki ziemne

Ostatnio pojawiła się szansa na skuteczną walkę uczuleniem na orzeszki ziemne. Naukowcy z francuskiej firmy biofarmaceutycznej przeprowadzili randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą plastra Viaskin Peanut u dzieci w wieku od 1 do 3 lat, u których zdiagnozowano alergię na orzeszki ziemne. Wyniki badania zostały opublikowane w „The New England Journal of Medicine”.

W badaniu wzięło udział 362 dzieci z ośmiu krajów. Plaster Viaskin, który zawiera 250 mikrogramów białka orzeszków ziemnych (odpowiednik około 1/1000 całego orzecha) otrzymało 244 z nich, zaś 118 dostało plaster placebo. Dzieci nosiły plastry przyklejone między łopatkami codziennie przez rok przed poddaniem się badaniom przesiewowym. Wyniki były zdumiewające.

Noszenie plastra Viaskin Peanut przez 12 miesięcy skutecznie odczulało małe dzieci – te z łagodną alergią zaczęły tolerować białko orzeszków ziemnych odpowiadające ilości 3-4 orzechów, a dzieci z silniejszą alergią tolerowały ilość alergenu zawartą w jednym orzeszku. Naukowcy oceniają, że to ogromny postęp, jeśli chodzi o dotychczasowe metody leczenia alergii na orzeszki ziemne.

Działania niepożądane plastra odczulającego

W beczce miodu zawsze jest jednak łyżka dziegciu. Chodzi o działania niepożądane, które mieli prawie wszyscy pacjenci biorący udział w badaniach. Najczęstsze były odczyny skórne w miejscu aplikacji, m.in. zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk. Poważniejsze skutki uboczne odnotowano u 21 dzieci, stosujących plaster Viaskin, i u trzech w grupie placebo. U prawie 8 proc. dzieci (dokładnie 7,8 proc.) przyjmujących Viaskin wystąpił wstrząs anafilaktyczny, miały go też maluchy przyjmujące placebo – pojawił się u 3,4 proc. takich dzieci, które otrzymały placebo. Jednak tylko w czterech przypadkach reakcje te zostały uznane za związane z leczeniem.

– W mojej praktyce klinicznej codziennie spotykam się z pacjentami uczulonymi na orzeszki ziemne. Rozmawiam z rodzicami, którym alergia dziecka spędza sen z powiek, bo boją się reakcji zagrażających życiu ich dziecka. Plaster Viaskin Peanut ma potencjał, aby dać nową nadzieję maluchom i ich rodzinom. Obecnie nie ma zatwierdzonych sposobów leczenia alergii na orzeszki ziemne, jedyną opcją jest unikanie alergenów, co poważnie wpływa na jakość życia pacjentów – mówi dr Matthew Greenhawt z Children’s Hospital Colorado, główny autor badania.

Jak zaznaczają naukowcy, plastry do naklejania na skórę co prawda słabiej chronią przed alergią niż leki doustne, ale są niewątpliwie bezpieczniejsze. Plaster odczulający a orzeszki ziemne to krok w dobrym kierunku.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: M. Greenhawt, S. B. Sindher, J. Wang, M. O’Sullivan, G. du Toit, E. H. Kim, D. Albright, S. Anvari, N. Arends, P. D. Arkwright, P. Bégin, Katharina B. et al., Phase 3 Trial of Epicutaneous Immunotherapy in Toddlers with Peanut Allergy, New England Journal of Medicine 2023; 388:1755-1766