Oceń
- Czym jest mgła mózgowa? Objawy
- Mgła mózgowa a alergia – dlaczego to się zdarza?
- Mgła mózgowa w alergii – czy można jej zapobiec?
Mgła mózgowa (ang. "brain fog", "mental fog") to określenie, które stało się bardzo popularne w okresie pandemii. Jednak funkcjonuje ono w medycynie od dawna, bo może być objawem wielu chorób, głównie tych o podłożu neurologicznym, np. nerwicy, boreliozy, celiakii, czy alergii.
Czym jest mgła mózgowa? Objawy
Mgła mózgowa to termin potoczny, pod którym kryją się objawy, takie jak:
- problemy z koncentracją,
- trudności ze skupieniem uwagi,
- oszołomienie,
- zamglenie świadomości,
- problemy z pamięcią,
- problemy z komunikacją (np. trudności ze znalezieniem odpowiedniego słowa).
Takich objawów doświadczają również alergicy, zwłaszcza w okresie pylenia roślin.
"Jestem uczulona na brzozę, której stężenie pyłków jest najwyższe w kwietniu i na początku maja. W tym okresie nie jestem w stanie logicznie myśleć, nie przyswajam żadnych nowych informacji. Po prostu staram się przetrwać. A to trudne, bo nadal się uczę. Nie wszyscy nauczyciele są w stanie zrozumieć, że moje 'rozkojarzenie', to objaw alergii, a nie lenistwa" – napisała jedna z naszych czytelniczek i dodała: "Dlaczego ciągle w tym okresie mam mętlik w głowie?". Odpowiedź na to pytanie jest proste: mgła mózgowa.
Dezorientacja, oszołomienie, ból głowy, problemy z koncentracją, a nawet pamięcią to neurologiczne objawy alergii, które są równie częste, jak kichanie czy swędzenie oczu.
Mgła mózgowa a alergia – dlaczego to się zdarza?
– Uczucie rozkojarzenia, zmęczenia, oszołomienia to efekt stanu zapalnego, który powstaje, gdy organizm próbuje przeciwdziałać objawom alergii – uważa dr Mark Aronica, alergolog, immunolog, pracujący z Cleveland Clinic (USA), i dodaje: – Organizm alergików po kontakcie z alergenem tworzy cytokiny, czyli białka, które pomagają mu zwalczać obce substancje. Podobnie jak w przypadku przeziębienia. Różnica jest taka, że przeziębienie mija po 7 dniach, gdy wywołujące je wirusy zostaną wyeliminowane przez układ immunologiczny. W przypadku alergii ten proces trwa znacznie dłużej... tak długo jak jesteśmy narażeni na alergeny. To wtedy pojawia się to uczucie zamglenia, zwane mgłą mózgową.
Im bardziej alergik doświadcza objawów alergii, im bardziej jest zmęczony, tym większe trudności będzie mieć z dobrymi wynikami w szkole lub pracy. Alergia i związana z nią mgła mózgowa może negatywnie wpłynąć na jakość życia.
Ale stan zapalny nie jest jedynym czynnikiem wywołującym mgłę mózgową. Do jej pojawienia się mogą przyczyniać się również:
- stres,
- brak snu,
- nieodpowiednia dieta,
- odwodnienie organizmu,
- niektóre leki (np. lewocetyryzyna i cetyryzyna mogą wywołać problemy z koncentracją i czas reakcji na sygnały).
Te czynniki bardzo często wiążą się alergią i mogą pogłębiać problemy zdrowotne.
Mgła mózgowa w alergii – czy można jej zapobiec?
Niestety alergii nie można zapobiec, ale jej objawy można zminimalizować. Co warto zrobić? Zasady są proste, choć niełatwe do zastosowania.
- Należy ograniczyć ekspozycję na alergeny. W okresie pylenia roślin warto ograniczyć swoją aktywność na świeżym powietrzu, a po powrocie do domu warto wziąć prysznic (łącznie z umyciem głowy) i zmienić ubranie. W tym okresie lepiej nie otwierać okien i nie wietrzyć pościeli na świeżym powietrzu.
- Należy stosować leki przeciwalergiczne. Stałe przebywanie w domu jest nierealistyczne, dlatego alergik powinien przyjmować leki antyalergiczne. Pomogą one złagodzić objawy alergii. Doustne leki przeciwhistaminowe – leki, które uniemożliwiają reakcję na histaminy powodujące stan zapalny – są łatwo dostępne bez recepty. Warto jednak skonsultować alergię z alergologiem, który może zalecić leki silniej działające na receptę.
Warto skorzystać z immunoterapii alergenowej, czyli odczulania. To najskuteczniejsze leczenie. Leki antyalergiczne łagodzą objawy, ale ich stosowanie nie rozwiązuje problemu, jakim jest alergia, dlatego warto rozważyć odczulanie.
– Poprzez terapię rosnącymi dawkami alergenu przyzwyczajamy pacjenta do tego, aby zaczął tolerować alergen, który jest przyczyną jego choroby. Nikt nie rodzi się z alergią. Nabywamy ją różnymi drogami: skórną, wziewną, pokarmową. Aż dochodzi do stanu zapalnego, który – jeżeli nie zaczniemy stosować odczulania – może doprowadzić do ciężkiej choroby, np. astmy – tłumaczy dr. n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, i dodaje: – Osoby, które stosują odczulanie, przestają mieć objawy alergii, a jednocześnie zahamowany zostaje proces rozwoju astmy. Co więcej, immunoterapia ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego. Rodzice dzieci, u których zaczęto ją stosować, zauważają, że dziecko nie łapie już tak często infekcji i w zasadzie „przestaje chorować”.
- Istotna jest odpowiednia dieta. Spożywane pokarmy mają ogromny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza w przypadku alergika, który ze względu na swoją chorobę musi wykluczać niektóre ważne dla zdrowia produkty z diety. Ważne jest jedzenie ryb, zwłaszcza morskich, które zawierają cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (działają one antyzapalnie) oraz warzyw. Natomiast należy ograniczyć spożycie owoców (zawierają one sporo fruktozy), mięsa, cukru, mąki pszennej, przetworzonej żywności typu fast food. Frytki, chipsy, krakersy, tosty to produkty zawierające duże ilości akrylamidów. To substancje rakotwórcze, zapalnotwórcze, miażdżycogenne. Należy też unikać produktów wędzonych w sposób przemysłowy. Azotany i azotyny sodu oraz potasu używane są do sztucznego wędzenia i zmieniają się w organizmie w rakotwórcze nitrozaminy.
Źródło:
- "Oswoić alergie. Skąd się biorą uciążliwe dolegliwości i jak sobie z nimi radzić", dr n. med. Danuta Myłek, Książki Burda, Warszawa 2018
- "Caught in the thickness of brain fog: exploring the cognitive symptoms of Chronic Fatigue Syndrome", Anthony J. Ocon, Frontiers Physiology, 2013; 4: 63
- "'Brain fog' following COVID-19 recovery may indicate PTSD" (uclahealth.org)
Oceń artykuł