Obserwuj w Google News

Życie w brudzie nie zapobiega alergii. Podważono hipotezę higieniczną

3 min. czytania
Aktualizacja 03.11.2023
03.11.2023 12:21
Zareaguj Reakcja

Alergię wywołuje nadmierna czystość, a kontakt z drobnoustrojami sprawia, że spada jej ryzyko – tak można streścić główną ideę tzw. hipotezy higienicznej, która wciąż jest bardzo popularna. To sprytne wyjaśnienie, dlaczego w ostatnich dziesięcioleciach nastąpił duży wzrost liczby chorych na różne alergie. Kłopot w tym, że badania naukowe mówią co innego.

Alergii nie powoduje nadmierna czystość
fot. Shutterstock

Pogląd, że pewien poziom narażenia na drobnoustroje może zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii, rozwinął się w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci i został nazwany hipotezą higieniczną. Podważa ją jednak artykuł opublikowany ostatnio w „Science Immunology". Według nowych badań myszy od urodzenia wystawiane na działanie czynników zakaźnych mają taką samą, jeśli nie większą, skłonność do reakcji alergicznych niż „czyste” myszy laboratoryjne.

Hipoteza higieniczna – na czym polega?

Hipoteza higieniczna głosi, że ekspozycja na drobnoustroje we wczesnym okresie życia hamuje rozwój późniejszej choroby alergicznej. Byłoby to doskonałym wyjaśnieniem alarmującego wzrostu liczby zaburzeń alergicznych w krajach rozwiniętych. Niektóre badania sugerują, że pewna liczba infekcji może zmniejszać wytwarzanie przeciwciał zapalnych przeciwko alergenom i zmieniać zachowanie limfocytów T zaangażowanych w alergie. Dodatkowo ostatnie eksperymenty dowodzą, że pożyteczne bakterie zasiedlające ludzkie jelita mogą „wyłączać” stany zapalne w innych częściach organizmu.

Teraz naukowcy ze szwedzkiego Karolinska Institutet porównali alergiczną odpowiedź immunologiczną u dzikich („brudnych”) myszy z odpowiedzią typowych myszy laboratoryjnych („czystych”). Obie grupy były identyczne pod względem genetycznym, ale te pierwsze hodowano w półnaturalnych warunkach i od urodzenia narażone były na częsty kontakt z mikroorganizmami. Wyniki tego badania podważają słuszność hipotezy higienicznej.

Życie w brudzie i czystości – bez wpływu na ryzyko alergii

Szwedzcy badacze znaleźli bardzo niewiele dowodów na to, że odpowiedź przeciwciał albo funkcje limfocytów T w jakikolwiek sposób różniły się między obiema grupami: „czystą” i „brudną”. Nie wydaje się również, aby reakcje przeciwzapalne wywołane przez dobroczynne bakterie jelitowe były w stanie wyłączyć alergiczną odpowiedź immunologiczną. Przeciwnie: u dzikich myszy po ekspozycji na alergeny rozwinęły się silne objawy stanu zapalnego oraz reakcji alergicznych.

– Było to trochę nieoczekiwane odkrycie, ale sugeruje, że nie można po prostu stwierdzić: »mniej higieniczny styl życia zapobiega alergiom, podczas gdy zbyt czysty może je wywołać«. Prawdopodobnie istnieją pewne specyficzne konteksty, w których jest to prawda, ale raczej nie jest to ogólna zasada – mówi prof. Jonathan Coquet, mikrobiolog i biolog komórki oraz współautor badania.

Eksperymentalne infekcje jako terapia alergii?

Prof. Coquet podkreśla, że odkrycie jego zespołu przyczynia się do poszerzenia wiedzy na temat powstawania alergii i może mieć implikacje kliniczne. Szczególnie, że w ostatnich latach prowadzone są badania kliniczne, których celem jest leczenie pacjentów cierpiących na choroby zapalne za pomocą eksperymentalnych infekcji. Na przykład jako narzędzie zwalczania chorób zapalnych proponuje się przeszczepy kału (i u dorosłych, i u dzieci urodzonych przez cięcie cesarskie).

„Ta dziedzina badań może dostarczać ważnych informacji na temat tego, w jaki sposób infekcje i drobnoustroje mogą być wykorzystywane do poprawy zdrowia, jest ona jednak wciąż w powijakach. Nasze badanie przypomina, że ogólne i szerokie narażenie na drobnoustroje może nie mieć tak wyraźnych korzystnych skutków, jak sądzimy i jak byśmy sobie tego życzyli” – podsumowują autorzy publikacji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Radio ZET / J. Ma, E. Urgard, S. Runge , C. H. Classon, L. Mathä, J. M. Stark, L. Cheng, J. A. Álvarez, S. von Zedtwitz, A. Baleviciute, S. Martinez Hoyer, M. Li, A. M. Gernand, L. Osbelt, A. A. Bielecka, T. R. Lesker, H.-J. Huang, S. Vrtala, L. Boon, R. Beyaert, M. Adner, I. Martinez Gonzalez, T. Strowig, J. Du, S. Nylén, S. P. Rosshart, J. M. Coquet, Laboratory mice with a wild microbiota generate strong allergic immune responses, Science Immunology, 29 Sep 2023, Vol 8, Issue 87 / PAP/Katarzyna Czechowicz