Oceń
Wydaje się, że alergia jest chorobą, która najczęściej pojawia się u dzieci. Z czasem mogą one z niej "wyrosnąć". Jednak coraz częściej objawy alergii pojawiają się u osób dorosłych, które wcześniej nie wykazywały takich dolegliwości. Na przykład po zjedzeniu orzeszków laskowych nagle zaczynają odczuwać swędzenie w jamie ustnej lub po kontakcie z kotem zaczynają kichać i pojawia się swędzenie skóry. Jaka może być tego przyczyna? Dlaczego u niektórych alergia pojawia się dopiero w wieku dorosłym? Wyjaśniamy.
Alergia to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie. W wielkim uproszczeniu jest to reakcja organizmu na z pozoru nieszkodliwą substancję, np. pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza czy różne pokarmy. Organizm uznaje tę substancję za niebezpieczną i uruchamia układ odpornościowy, który stara się pozbyć intruza, czyli alergen. Podczas tego procesu, uwalnia się histamina – związek, który powoduje objawy reakcji alergicznej.
Podatność na alergię może być dziedziczna, ale niebagatelny wpływ na jej pojawienie mogą mieć również mutacje genetyczne, zanieczyszczenie środowiska, czy intensywna ekspozycja na substancje chemiczne. Niestety kiedy alergia się ujawni, ani jakie mogą być tego powody... nie wiadomo.
Jakie objawy mogą świadczyć o alergii?
W zależności od alergenu i drogi, przez jaką dostaje się on do organizmu, mogą pojawić się różne objawy alergii.
- W przypadku alergii wziewnej (alergen dostaje się przez drogi oddechowe) mogą pojawić się: napady kichania i/lub kaszlu, wodnisty katar, uczucie zatkanego nosa, drapanie w gardle, uczucie duszności, zapalenie spojówek. Objawem alergii wziewnej mogą być również trwające długo i oporne na leczenie infekcje dróg oddechowych.
- W przypadku alergii pokarmowej (alergen dostaje się wraz z pożywieniem) mogą pojawić się następujące objawy: bóle brzucha, wymioty, biegunki lub zaparcia, swędząca wysypka pojawiająca się głównie na zgięciach łokci i kolan, a także na płatkach usznych (radziej na całym ciele). Objawem alergii pokarmowej może być również uczucie swędzenia w jamie ustnej, obrzęk krtani, duszność, a także – co zaskakujące – zapalenie ucha środkowego, katar, chrypka, przewlekły kaszel.
- W przypadku alergii kontaktowej (skórnej) mogą pojawić się: pokrzywka lub inne zmiany skórne, uczucie swędzenia skóry, zwłaszcza w miejscu kontaktu z alergenem. Objawom tym mogą też towarzyszyć dolegliwości charakterystyczne dla alergii wziewnej (np. katar, kaszel, zapalenie spojówek) lub pokarmowej (np. wymioty, biegunka).
Okoliczności pojawienia się alergii u osób dorosłych
Zdaniem alergologów może być kilka przyczyn pojawienia się alergii u osób dorosłych. Należą do nich, m.in.:
- Alergie krzyżowe – u niektórych osób uczulonych na pyłki roślin może pojawić się alergia pokarmowa, np. osoby uczulone na pyłki leszczyny nie powinny jeść orzechów laskowych, osoby uczulone na pyłki brzozy nie powinny jeść w okresie pylenia jabłek, brzoskwiń, śliwek czy wiśni, osoby uczulone na roztocza nie powinny jeść krewetek, a osoby uczulone na pyłki ambrozji nie powinny jeść bananów czy arbuza. Dzieje się tak dlatego, że na poziomie molekularnym istnieją podobieństwa w substancjach występujących w tych parach i nasz organizm tworzy obronę przed nimi.
- Sposób przygotowywania posiłków – niektóre osoby z zespołem pyłkowo-pokarmowym (wspomniane alergie krzyżowe), np. uczulone na pyłki brzozy mają uczulenie na jabłka w surowej postaci (pojawia się u nich swędzenie w jamie ustnej), ale owoc ten nie szkodzi im po upieczeniu.
- Czasowa nietolerancja – organizm może wytworzyć czasową nietolerancję na jakiś produkt. Odstawienie go na pewien czas sprawi, że dolegliwości związane z tą nietolerancją znikną. Na co możemy być uczuleni: na mleko krowie, orzeszki ziemne, skorupiaki.
- Alergie sezonowe – w zanieczyszczonym środowisku rośliny wytwarzają białka stresu roślinnego, które sprawiają, że pyłki roślin działają agresywniej i wywołują nasilone objawy alergii, nawet u osób, które wcześniej takich objawów nie miały.
- Alergia polekowa – to nietypowa reakcja organizmu na działanie leków, które są podawane w normalnych, zalecanych dawkach. Alergia na leki może być spowodowana nie tylko przez substancję czynną zwartą w leku, lecz także przez tzw. substancje pomocnicze, które się na niego składają. Ale to nie wszystko, czasami alergia pojawia się po odstawieniu leków. Dlaczego? Niektóre leki przeciwhistaminowe, normalnie stosowane w leczeniu alergii, przepisywane są na stany lękowe i bezsenność. Gdy odstawimy te leki lub zmienimy na inne, możemy nagle odczuwać objawy alergii sezonowej, które wcześniej w ogóle u nas się nie pojawiały.
- Alergia na zwierzęta domowe – w dzieciństwie bawiłeś się z różnymi zwierzętami i nie miałeś objawów alergii, a teraz dotkniesz kota i dostajesz uczulenia? Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Być może twój pupil gubi więcej sierści niż inne zwierzęta, z którymi miałeś do czynienia. Być może zwierzaki śpią teraz z tobą w łóżku, przez co jesteś narażony na więcej alergenów niż w przeszłości.
- Alergie na użądlenia – wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą być uczulone na jad owadów, bo po pierwszym użądleniu nie pojawiła się żadna reakcja alergiczna. Inaczej może być w przypadku kolejnych takich sytuacji. Jeśli zostaniemy użądleni ponownie w ciągu następnego miesiąca, możemy już wykazywać objawy reakcji alergicznej, bo nasz organizm wytworzył już przeciwciała.
Oceń artykuł