Alergia późnowiosenna: co pyli w maju i w czerwcu?
Przełom maja i czerwca to wyjątkowo trudny czas dla osób uczulonych na pyłki traw. Jest to jedna z najsilniejszych alergii wziewnych, która może paraliżować codzienne funkcjonowanie.

Pyłki traw zaczynają krążyć w powietrzu pod koniec kwietnia, ale objawy kliniczne alergii przeważnie pojawiają się dopiero po osiągnięciu stężenia 20 pyłków na metr sześcienny. Część osób kicha już od początku maja, ale większość alergików zaczyna walczyć z uciążliwymi objawami w ostatnim tygodniu, pomiędzy Dniem Matki i Dniem Dziecka.
Alergia na trawy i zboża
Choć naukowcy wyróżniają aż 800 rodzajów traw, ich budowa pod względem alergenów jest tak zbliżona (zgodność sekwencji aminokwasów sięga 95 proc.), że alergolodzy wyróżniają jedną wspólną grupę „pyłków traw”. Objawy alergii na pyłki traw to m.in.: łzawienie i zaczerwienienie oczu, kichanie napadowe, wodnisty katar.
Zatkany nos i częste kichanie powodują charakterystyczne „uczucie ciężkiej głowy”. Alergicy zmagają się również z sezonowym osłabieniem. W przypadku silnej alergii mogą pojawić się objawy astmy pyłkowej: duszność, napadowy kaszel, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej.
Najlepiej rozpoznanym alergenem jest pyłek tymotki łąkowej, ale eksperci podkreślają, że nie ma znaczenia, jaki pyłek wykorzystany jest w teście alergicznym. Dzikie trawy i zboża dają te same objawy.
Alergia na chwasty i grzyby
W maju i czerwcu, oprócz pyłku traw, szczytowe wartości osiągają też szczaw i pokrzywa. Zaczyna się trudny okres dla uczulonych na Cladosporium.
Pokrzywa to popularny w Polsce chwast, który produkuje duże ilości pyłku przez długi czas (od maja aż do września). Szczytowe wartości osiąga w pierwszych dniach czerwca. Alergia na pyłek pokrzywy występuje jednak rzadko.
Szczaw również długo pyli, ale stężenie pyłku w powietrzu przeważnie jest niewysokie. Ten rodzaj alergii też występuje rzadko.
Cladosporium to rodzaj grzybów pleśniowych składający się z kilkuset gatunków. Zarodniki Cladosporium utrzymują się w powietrzu najdłużej ze wszystkich roślin – od początku kwietnia aż do końca grudnia, ze szczytowym okresem pylenia w lecie.
Warto pamiętać, że w poszczególnych częściach kraju terminy rozpoczęcia pylenia roślin się różnią. Kalendarz pylenia roślin podzielony jest na cztery regiony. Podczas gdy w pierwszym regionie (najcieplejsza, zachodnia część kraju) trawy osiągają szczytowe stężenie już w połowie maja, to w czwartym regionie (na tzw. biegunach zimna, m.in. w okolicy Suwałk) – dopiero w połowie czerwca.
Wiedza ta pomaga odpowiednio zaplanować urlop oraz odpowiednio wcześnie wdrożyć farmakoterapię. Warto bowiem pamiętać, że większość leków przeciwhistaminowych osiąga maksymalną skuteczność działania dopiero po dwóch tygodniach stosowania.