Obserwuj w Google News

Alergia na sierść zwierząt. Jak żyć z uczulającym zwierzakiem?

3 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
06.03.2019 17:00
Zareaguj Reakcja

Alergia na sierść może wywoływać łzawienie, katar, lekkie podrażnienie dróg oddechowych lub może nawet doprowadzić do astmy. Co zrobić, gdy jeden z domowników jest uczulony na ukochanego kota lub psa? 

Alergię wywołuje nie tylko sierść zwierząt, ale także ich wydzieliny
fot. Uczulenie na zwierzęta - sposoby na alergię [PORADNIK]

Sierść zwierząt domowych wraz z ich naskórkiem, to obok roztoczy najczęstsza przyczyna alergii całorocznej. Na alergię cierpią nie tylko posiadacze zwierząt. Alergeny zwierzęce mogą bowiem znajdować się wszędzie, również w centrach handlowych, kawiarniach, w parkach i wszędzie tam, gdzie przebywają zwierzęta i/lub ich właściciele. 

Choć najczęściej mówi się o alergii na sierść zwierząt, to tak naprawdę uczula nie tylko sierść. Naskórek, ślina, wydzielina gruczołów potowych lub łojowych oraz mocz to równie silne alergeny. 

Co ciekawe, najczęściej uczula sierść kota. U osób uczulonych na kocią sierść częściej stwierdza się nieprzyjemne objawy alergii, takie jak alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek. Oprócz kotów i psów uczulają także chomiki, świnki morskie, szczury, króliki, myszy czy konie, a także bydło. 

Zatem kupowanie małych zwierzątek nie jest wcale rozwiązaniem problemu z alergią.  Chomik i mysz uczulają tak samo, jak na przykład znacznie większy pies. 

Jakie są objawy alergii na sierść zwierząt?

Uczulenie na sierść i wydzielinę zwierząt pojawia się po kontakcie z alergenami. Uczuleni odczuwać mogą:

  • łzawienie oczu;
  • kichanie;
  • przezroczystą wydzielinę z nosa i wodnisty katar;
  • uczucie swędzenia nosa;
  • potrzebę pocierania nosa (tzw. „salut alergiczny”);
  • zaczerwienienie i pieczenie oczu;
  • obrzęk powiek;
  • pieczenie, świąd skóry.

Metodą rozpoznawania alergii zwierzęcej jest tzw. próba prowokacji, czyli kontrolowany kontakt z alergenami zwierzęcymi i obserwowanie reakcji.

Czy alergicy muszą żyć bez zwierząt?

Pozbycie się zwierząt z domu wcale nie rozwiązuje problemu alergii, choć może złagodzić objawy. Alergeny zwierząt znajdują się niemal wszędzie, również w cudzych mieszkaniach, w przestrzeni publicznej, na tkaninach. Ponadto, alergeny zwierzęcia mogą utrzymywać się w domu nawet przez wiele miesięcy lub lat, bez względu na to, jak dokładnie sprzątane były pomieszczenia.

W celu ograniczenia kontaktu z alergenami, a co za tym idzie również dolegliwości, zaleca się ograniczenie kontaktu z alergenami (w tym przypadku zwierzętami domowymi). Poleca się usunięcie tapicerowanych mebli, grubych zasłon, wykładziny podłogowej i wszystkich innych rzeczy, które skupiają alergeny i stają się ich magazynem. Warto często myć podłogi i odkurzać powierzchnie odkurzaczem ze specjalnym filtrem. Co niezwykle ważne, trzeba ograniczyć pobyt zwierząt w sypialni, a szczególnie w łóżku.

Alergicy mogą żyć ze zwierzętami domowymi, o ile stan zdrowia im na to pozwala. Zdarza się jednak, że objawy alergii są tak silne, szczególnie w przypadku chorych na astmę atopową, że konieczne jest unikanie zwierząt.

Jakie są metody leczenia uczulenia na sierść zwierząt?

Leczenie uczulenia na alergeny zwierzęce nie różni się od leczenia innych uczuleń. W zależności od objawów i ich natężenia, stosuje się leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy wziewne i donosowe, a także krople do oczu. Można również skorzystać z odczulania, czyli metody leczenia, która polega na podawaniu preparatów zawierających alergen. Leczenie trwa ok. 3 lat, ale nie ma 100 proc. skuteczności. Badania wskazują, że odczulanie (immunoterapia) jest skuteczne w przypadku alergenów kota. Nie ma natomiast badań potwierdzających skuteczność immunoterapii alergenami psa.

Warto wiedzieć

Czy alergik może mieć psa?

Wbrew temu, co myśli wiele osób, nie ma ras ,,niealergizujacych''. Uczula bowiem nie tylko psia sierść, ale także ślina, mocz czy pot. Z tego powodu najgorsze objawy alergii występują po kontakcie z psami silnie śliniącymi się, na przykład buldogami. Istnieją rasy psów, które alergizują mniej (w tym pudel czy nowofunland), ale to nie znaczy, nie wywołują one żadnych reakcji alergicznych. Dlatego decyzja o posiadaniu psa, gdy w domu jest alergik, powinna być poważnie przemyślana.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl