Obserwuj w Google News

Uczulenie na komary ma niemal każdy, ale dzieci cierpią szczególnie mocno

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
06.07.2018 15:47
Zareaguj Reakcja

Uczulenie na komary, czyli Zespół Mosquito, to przypadłość polegająca na występowaniu reakcji alergicznej po ukąszeniu komarów. Co ciekawe, przyjmuje się, że każdy odczyn po ukąszeniu jest objawem alergii. Jednak u niektórych osób po ukąszeniu widoczny jest tradycyjny czerwony bąbel, u innych natomiast rumień i naciek jest dużo większy i bardziej uciążliwy. Sprawdź, skąd się bierze alergia na komary.

Ukąszenie przez komara może skutkować reakcją alergiczną
fot. Shutterstock

Ukąszenia komarów zawsze są nieprzyjemne. Te znienawidzone owady grasują latem, gdy cieszymy się świetną pogodą i chętnie spędzamy czas nad wodą i w lesie.

Pół biedy, jeśli po ukąszeniu pojawi się swędzący bąbel. U niektórych osób, głównie dzieci, po ukąszeniu komara pojawia się duży rumień, naciek, gorączka i rozdrażnienie. Są to objawy uczulenia na komary, czy tzw. Zespołu Mosquito (Wasp/Mosquito syndrom).

Ludzi atakują wyłącznie samice, które potrzebują krwi do prawidłowego składania jaj. W czasie, gdy samica pobiera krew, do skóry dostaje się ślina komara i to ona jest źródłem uczulenia. Dawniej sądzono, że ukłucia komarów są tak dokuczliwe, ponieważ ich ślina zawiera histaminę. Ta hipoteza się jednak nie sprawdziła.

. Może być to jednak reakcja stosunkowo łagodna, jak i cięższa i bardziej dotkliwa.

Wyróżnia się 5 stadiów uczulenia na komary:

  1. Stadium pierwsze: do nadwrażliwości jeszcze nie doszło, a ukąszenia są bezobjawowe, co daje się zaobserwować u małych dzieci.
  2. Stadium drugie: występuje alergia opóźniona objawiająca się wystąpieniem po upływie doby małej, swędzącej grudki.
  3. Stadium trzecie: alergia opóźniona nadal się utrzymuje, po ukłuciu pojawia się również dokuczliwy odczyn natychmiastowy.
  4. Stadium czwarte: alergia opóźniona ustępuje, ale utrzymuje się odczyn natychmiastowy.
  5. Stadium piąte: charakteryzuje się cofaniem nadwrażliwości na ślinę owada (brak objawów), występuje u osób kłutych często w ciągu kilku miesięcy.

Objawy uczulenia na komary

Zespół Mosquito występuje dosyć często u małych dzieci ugryzionych przez komara. Z biegiem lat człowiek nabywa tolerancję na ślinę komarów, dlatego poważniejsze odczyny u dorosłych przeważnie nie występują.

Uważa się, że tolerancja rozwija się szybciej w krajach o ciepłym klimacie, gdzie komary kąsają częściej. Zachodzi wówczas jakby naturalna immunoterapia.

Wśród objawów alergii na jad komarów wyróżnia się:

  • Objawy miejscowe: rumień i naciek w miejscu ukąszenia, utrzymujące się przez długi czas – nawet do dwóch tygodni.
  • Objawy ogólnoustrojowe: rozdrażnienie, gorączka, złe samopoczucie.
Duże, miejscowe reakcje po ukąszeniu komara mogą być uciążliwe, ale w przeciwieństwie do użądleń przez pszczołę lub osę reakcje po ukąszeniu komarów niemal nigdy nie zagrażają życiu człowieka.

Leczenie uczulenia na komary

Leczenie polega głównie na podawaniu leków przeciwhistaminowych, a w niektórych przypadkach miejscowych i doustnych glikokortykosteroidów.

Pamiętaj, wyjątkowo dotkliwe objawy występujące po ukąszeniu komarów wymagają pilnej konsultacji z lekarzem.

Jak chronić się przed komarami?

  1. Stosując preparaty odstraszające owady.
  2. Zakładając na spacery zakrywającą skórę odzież.
  3. Zasadzając w ogrodzie lub na balkonie rośliny odstraszające komary: kocimiętkę, pelargonię, bodziszek cuchnący, mirt, bazylię.

Zobacz także

Źródło: pediatria.mp.pl; alergie.mp.pl; alergiapokarmowa.pl