Obserwuj w Google News

Uczulenie na jad mrówek: jak rozpoznać alergię na mrówki?

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
07.03.2019 11:57
Zareaguj Reakcja

Gdy po ugryzieniu mrówki pojawia się świąd, ból, pieczenie skóry, także drobne krostki, to może być znak, że mamy do czynienia z alergią na jad tych owadów. Choć z reguły ugryzienie mrówki nie jest groźne i nie u każdego wywołuje niepożądaną reakcję, to u niektórych alergików i atopików może być przyczyną wstrząsu anafilaktycznego. 

Uczulenie na jad mrówek występuje miejscowo na skórze
fot. Shutterstock

Uczulenie na jad mrówek to powszechna przypadłość, głównie u osób, które są nadwrażliwe na inne owady błonkoskrzydłe. 

Mrówka broni się przed potencjalnym atakiem, gryząc ofiarę, by łatwiej utrzymać się na ciele, a następnie wstrzykując do wytworzonej nadżerki jad zawierający różne substancje mogące alergizować osoby na nie wrażliwe. Po wniknięciu substancji do organizmu u osoby uczulonej dochodzi do połączenia się alergenów jadu z immunoglbulinami E (IgE), w wyniku czego komórki układu odpornościowego uwalniają liczne biologicznie czynne substancje, które odpowiadają za rozwój objawów alergii.

ZOBACZ: Na czym polega alergia? Jak działa ten mechanizm?

Warto wiedzieć

Które mrówki uczulają?

Reakcję uczuleniową wywołuje zwykle jad takich rodzajów mrówek: Brachyponera (szczególnie gatunek B. chinensis), Formica (szczególnie gatunek F. rufa) i Solenopsis (szczególnie gatunek S. invicta). Mrówek nie ma jedynie na dalekiej północy, jest ich natomiast dużo w krajach południowych.

Objawy uczulenia na jad mrówek

Jad mrówek może u osób uczulonych powodować

 w miejscu ugryzienia. 

Głównym składnikiem jadu jest kwas mrówkowy i to on jest najczęściej przyczyną występowania reakcji alergicznej. Alergizować  mogą też białka alkaloidowe, w tym dialkilopiperydyna, które mogą powodować ból nawet u osób nieuczulonych. Te i inne substancje zawarte w jadzie mrówek mogą wywołać

Jad działa miejscowo, bardzo rzadko prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego

shutterstock_1274053015
fot.

Reakcja alergiczna na jad mrówek (Fot. Shutterstock)

Łagodzenie objawów uczulenia na jad mrówek

Gdy po ukąszeniu przez mrówkę pojawi się na skórze zaczerwienienie, krostki, uczucie świądu, lepiej schłodzić skórę. By ograniczyć świąd i przyspieszyć gojenie można zastosować leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty.

Jeśli po ugryzieniu przez mrówki pojawią się objawy wstrząsu, takie jak trudności z oddychaniem, nudności i wymioty, obrzęk warg i języka, spadek ciśnienia, to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub na oddział ratunkowy do szpitala.  

ZOBACZ TAKŻE:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl