Obserwuj w Google News

Uczulenie na chlor, wodę w basenie. Jak rozpoznać objawy?

2 min. czytania
Aktualizacja 25.07.2022
25.07.2022 17:18
Zareaguj Reakcja

Objawy uczulenia na chlor występują najczęściej po kąpieli w basenie. Wtedy u osób wrażliwych na tę substancję mogą pojawić się wysypki skórne, bóle brzucha, a nawet wymioty. Czy można "odczulić się" na chlor? Jak łagodzić objawy uczulenia? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Miejski basen
fot. Shutterstock
  1. Objawy uczulenia na chlor
  2. Leczenie uczulenia na chlor

Chlor jest pierwiastkiem z grupy fluorowców. To substancja szkodliwa dla zdrowia, a w czystej postaci ma silnie trująca. Jednak w odpowiednio niskim stężeniu w reakcji z wodą tworzy mieszankę dezynfekującą. Chlor od wielu lat wykorzystywany jest w celu uzdatniania wody (w tym wody z kranu) i oczyszczania jej z patogenów, co jest szczególnie ważne w przypadku pływalni publicznych. 

Z powodu obecności chloru w wodzie mogą szczypać oczy, a także skóra - na przykład skóra nóg podrażniona po goleniu. Niektóre osoby są jednak bardziej wrażliwe na działanie chloru i oprócz swędzenia i zaczerwienia oczu, skarżą się na przykre dolegliwości. Taką sytuację można nazwać uczuleniem, ale nie alergią na chlor. Substancja ta nie jest alergenem, w związku z czym nie jest możliwa immunoterapia. 

Objawy uczulenia na chlor

Uczulenie na chlor objawia się głównie na skórze. Charakterystyczne objawy to: świąd, zaczerwienie, wysypka na skórze, a także wysuszenie, łuszczenie się skóry. 

Chlor w kontakcie z układem pokarmowym (po wypiciu wody) może wywołać silny ból brzucha, biegunkę, wymioty, nudności.

Na chlor wrażliwe są też usta i oczy, które swędzą, łzawią i są zaczerwienione. Osoby uczulone na chlor mogą też odczuwać bóle gardła, mieć katar i kaszel po kontakcie z tą substancją. 

Leczenie uczulenia na chlor

Ponieważ chlor nie jest alergenem, to nie można się na niego "odczulić". W celu łagodzenia objawów stosuje się więc preparaty, które ograniczają świąd skóry - głównie są to leki przeciwhistaminowe. Jeśli wysypka na skórze nie chcę się goić lub preparaty w aptece nie pomagają, warto się zgłosić do lekarza POZ, który zleci odpowiednie badania lub skieruje do dermatologa.

Aby uniknąć objawów uczulenia na chlor, lepiej unikać kontakt z wodą chlorowaną na pływalniach. Jeśli to możliwe, lepiej wybierać naturalne akweny wodne. W celu poprawy jakości wody z kranu można zastosować filtry montowane do rur wodociągowych lub specjalne dzbanki przelewowe z wymiennymi wkładami filtrującymi. Osoby, które mają problemy skórne po kontakcie z wodą, powinny do zmywania zakładać rękawice i unikać częstego oraz długiego moczenia skóry. Podrażnienia i zaczerwienia, można smarować środkami natłuszczającymi z emolientami.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl)