Odczulanie - ratunek dla alergików. Na czym polega ta metoda leczenia?
Odczulanie jest skuteczną metodą leczenia alergii. Jeśli objawy uczulenia na pyłki lub jad owadów są wyjątkowo silne i utrudniają normalne funkcjonowanie, warto rozważyć taką formę leczenia. Alergicy powinni zgłosić się na testy alergiczne, które potwierdzą, który alergen jest bezpośrednim sprawcą objawów uczulenia. Następnie można rozpocząć dosyć długi proces odczulania, który ma na celu stopniowe łagodzenie objawów alergii i uodpornienie układu immunologicznego na szkodliwy alergen. Sprawdź, na czym dokładnie polega odczulanie.

Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa, to obocnie jedyna skuteczna metoda leczenia alergii. Celem odczulania jest stopniowe zmniejszanie reakcji organizmu na alergeny, wyciszanie i łagodzenie objawów alergii, aż do całkowitej eliminacji uczulenia. Odczulanie, choć nie zawsze gwarantuje całkowite ustąpienie alergii, bywa wybawieniem dla osób ciężko uczulonych na pyłki roślin, jad owadów czy kurz.
Wskazaniem do odczulania jest alergia wziewna i alergia na jad owadów. Odczulaniu nie podlegają natomiast osoby uczulone na konkretne składniki spożywcze. Immunoterapię alergenową przeprowadza się u chorych od 5. roku życia. Nie ma górnej granicy wieku, do której można stosować odczulanie. Przyjmuje się natomiast, że niektóre choroby przewlekłe będące domeną podeszłego wieku (np. nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa) wykluczają przeprowadzanie tego typu leczenia.
Na czym polega odczulanie?
Odczulanie polega na zwiększeniu tolerancji organizmu na szkodliwy dla niego alergen. Stosuje się zatem zasadę, że ta sama substancja, która szkodzi, może również pomóc w leczeniu. W czasie odczulania lekarz podaje do organizmu kontrolowane dawki alergenu za pomocą strzykawki. W pierwszym okresie leczenia dawki alergenów zwiększa się, jednak w następnym etapie podaje się wyłącznie dawki przypominające czy utrwalające. Leczenie ma na celu oswojenie układu immunologicznego z alergenem i przyzwyczajenie go na zetknięcie się z tą substancją poprzez kontrolowane wywoływanie odpowiedzi immunologicznych.
Ile trwa odczulanie? To proces mocno odwleczony w czasie. Przez pierwsze 2-3 miesiące alergik otrzymuje rosnące dawki alergenu w odstępach co 7-14 dni. Następnie kontynuuje się leczenie podtrzymujące polegające na podawaniu dawek alergenu co 4-6 dni. Cały proces odczulania może zatem trwać nawet 3-5 lat.
Do odczulania kwalifikuje lekarz alergolog, który na samym początku zleca wykonanie testów alergicznych, które wskażą konkretny alergen wywołujący przykre objawy. Alergia sama w sobie nie zawsze jest wskazaniem do immunoterapii. Z reguły odczulaniu poddają się osoby, u których objawy alergii są wyjątkowo silne i utrudniają codzienne, normalne funkcjonowanie. Alergicy, którzy cierpią na sezonowe, niezbyt nasilone objawy mogą wspomagać się lekami przeciwhistaminowymi. Odczulanie trwa długo i nie jest obojętne dla organizmu chorego. Pacjent musi być zatem poinformowany o wszelkich przeciwwskazaniach i możliwych skutkach ubocznych odczulania.
Jakie są przeciwwskazania do odczulania?
Odczulaniu (immunoterapii alergenowej) nie mogą poddać się osoby, który cierpią na niedobory immunologiczne i których układ immunologiczny nie jest zdolny do wystosowania prawidłowej odpowiedzi na leczenie. Przeciwwskazaniem są ciężkie choroby przewlekłe, nowotworowe, choroby tkanki łącznej. Ta metoda odczulania jest również nie wskazana u chorych na ciężką postać alergii.
Czasowym przeciwwskazaniem jest również infekcja wirusowa lub bakteryjna. Proces odczulania wstrzymuje się w takich przypadkach na czas pełnego wyleczenia.
Jak postępować w czasie odczulania?
Odczulanie jest skuteczną metodą leczenia alergii, ale należy mieć świadomość, że zastrzyki trzeba przyjmować regularnie. Zakończenie terapii przed czasem skutkuje niepowodzeniem całego leczenia. Przed odczulaniem konieczne jest odstawienie leków na alergię lub przyjmowanie preparatów zaleconych przez lekarza.
Po każdej wizycie u alergologa i przyjęciu zastrzyku, należy pozostać w gabinecie przez następne 30. minut. W tym czasie wystąpić działania niepożądane, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i wymagają szybkiej interwencji lekarza. Po zastrzyku należy także unikać wysiłku fizycznego i kontaktu z alergenami.
Wszelkie objawy niepokojące występujące po podaniu zastrzyku odczulającego należy skrupulatnie notować i zgłaszać niezwłocznie lekarzowi prowadzącemu terapię.
Dowiedz się, kto powinien poddać się odczulaniu:
Źródło: zdrowiewieszjakpl/youtube
Źródło: alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/wartowiedziec;
________
zdrowie.radiozet.pl/nk