Obserwuj w Google News

Alergia wziewna a objawy oczne. Kiedy trzeba udać się do okulisty?

3 min. czytania
Aktualizacja 29.11.2021
29.03.2021 17:21
Zareaguj Reakcja

Silne swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie oczu, zwiększone łzawienie, uczucie obcego ciała w oku – to mogą być objawy alergii wziewnej, która nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Objawy alergii związane z oczami mogą na przykład trwale uszkodzić wzrok.

Alergia oczu może być niebezpieczna
fot. Shutterstock

– Najczęstszym objawem alergii oka jest zapalenie spojówek. Często związane jest to z innymi alergiami, najczęściej z katarem siennym. Alergiczne zapalenie spojówek może występować przez cały rok, ale najczęściej pojawia się w okresie wiosennym, wraz z pojawieniem się pyłków roślin i ma wtedy najostrzejszy przebieg – tłumaczy Justyna Krowicka, okulistka, chirurg, ordynator Kliniki Okulistycznej Gemini w Ostrawie. I ostrzega: – Nieleczona alergia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Na przykład alergiczny nieżyt nosa może powodować w dłuższej perspektywie astmę. Natomiast długotrwałe nieleczone alergie oka mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń oczu, a także trwale wpłynąć na jakość widzenia.

Alergia oczu (alergiczne zapalenie spojówek) – jak sobie radzić?

Doktor Justyna Krowicka podaje kilka ważnych zasad:

  1. Należy starać się unikać kontaktu z alergenem. Osobom uczulonym na pyłki może pomóc chodzenie w okularach, szczególnie po opadach deszczu.
  2. Dobrze jest przemywać skórę oczu zimną wodą, a także chłodzić powieki zimnymi okładami.
  3. Przy ostrych objawach alergicznego zapalenia spojówek pomogą krople do oczu zawierające leki przeciwhistaminowe, stabilizujące komórki biorące udział w ujawnianiu się alergii i nieswoiste substancje łagodzące zaczerwienienia i obrzęki. Oczywiście takie preparaty należy stosować tylko pod kontrolą lekarza okulisty.
  4. Nie należy przecierać, ani dotykać rękoma oczu. Może to jedynie pogorszyć sytuację, ponieważ z powierzchni oczu i ze spojówek do oka może dostać się więcej czynników drażniących.
  5. W fazie zaostrzenia objawów alergii nie należy nosić soczewek kontaktowych.

Alergia oka – kiedy do lekarza?

Alergia może pojawić się w każdym wieku i wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że niektóre objawy mogą mieć z nią związek. Kiedy więc warto odwiedzić lekarza?

Objawy alergii oka to zaczerwienione, swędzące, obrzęknięte i łzawiące oczy, którym może towarzyszyć uczucie kłucia, pieczenia czy piasku pod powiekami. Może również pojawić się zamazane widzenie. Dodatkowymi objawami towarzyszącymi alergii oczu może być katar lub swędzenie w nosie, kichanie, kaszel i bóle głowy.

– Objawy alergii oka są różne i często bardzo dyskretne. W przypadku osób regularnie odwiedzających okulistę choroba jest często diagnozowana, zanim objawy subiektywne w ogóle wystąpią. Przy uporczywych alergiach oczu powinniśmy udać się do lekarza bez zbędnej zwłoki. Jeśli objawy są łagodne, ale utrzymują się, pacjent powinien odwiedzić lekarza w ciągu trzech dni. Wizyta jest konieczna ze względu na ryzyko powiązanych z alergią powikłań – tłumaczy dr Krowicka i przypomina, że w ostrej fazie choroby nie powinno nosić się soczewek kontaktowych.

Alergia wziewna – zmora Polaków

Ponad połowa Polaków odczuwa dolegliwości związane z alergią wziewną. Może ona pojawiać się przez cały rok, choć zwykle nasila się w okresie wiosennym. Wtedy bowiem do alergenów, takich jak roztocza domowe, pleśń, naskórek i sierść zwierząt domowych, dołączają pyłki roślin (traw, drzew, zbóż). Wszystkie objawy związane z alergią wziewną są dokuczliwe, ale te związane z okiem mogą prowadzić do problemów ze wzrokiem. Z tego powodu warto odpowiednio wcześnie zacząć się leczyć.

– Najlepiej jest znaleźć przyczynę objawów i współpracować z lekarzami: okulistą, alergologiem, pulmonologiem. Podjąć kompleksowe leczenie. Oczywiście nie jest możliwe pozbycie się wszystkich chorób alergicznych raz na zawsze, i nie jest łatwo wyleczyć alergię oka. Na szczęście krople do oczu lub leki w przeważającej większości przypadków znacząco osłabiają objawy, nawet jeśli nie usuwają ich całkowicie – podkreśla Justyna Krowicka.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.