Obserwuj w Google News

Objawy alergii mogą nasilać się też jesienią. Co pyli we wrześniu?

2 min. czytania
Aktualizacja 08.09.2022
08.09.2022 08:48
Zareaguj Reakcja

Koniec lata to nie koniec problemów, z jakimi zmagają się alergicy. Wręcz przeciwnie, we wrześniu objawy alergii mogą się nasilić. Których roślin lepiej unikać we wrześniu, październiku i listopadzie? Niektóre z nich mijasz codziennie…

Jesień to kolejny trudny czas dla alergików. Co pyli we wrześniu?
fot. Shutetrstock
  1. Co pyli we wrześniu?
  2. Jak sobie radzić z jesienną alergią?

Jesienna pogoda sprzyja osobom uczulonym na pyłki traw, jednak większość alergików nadal walczy z różnymi dolegliwościami. Chociaż przyroda powoli przygotowuje się już do zimy, w jesiennym powietrzu znajduje się bardzo wiele pyłków, które mogą wywoływać nieprzyjemne objawy alergii, takie jak przewlekły katar, kichanie, bóle głowy, zatkany nos, swędzenie gardła, kaszel czy łzawienie. Na jakie alergeny jesteśmy szczególnie narażeni w jesiennych miesiącach?

Co pyli we wrześniu?

We wrześniu przestają pylić trawy, natomiast nadal pylą chwasty, takie jak babka zwyczajna, komosa, bylica (kończy pylenie w drugiej połowie września), ambrozja i pokrzywy, które rosną praktycznie wszędzie.  Mimo że pyłków jest w powietrzu coraz mniej, alergicy są najbardziej narażeni na zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium, których stężenie jest bardzo wysokie przez cały miesiąc. Niestety, trudno uniknąć kontaktu z tymi grzybami. Znajdują się one zarówno w naszych domach, jak i środowisku zewnętrznym, w dodatku rozprzestrzeniają się one w nieograniczony sposób. Pyłek cladosporium jest też niewidoczny gołym okiem. Zarodniki grzybów najszybciej zasiedlają wilgotne, ciepłe pomieszczenia (najlepiej „czują się” w łazience lub kuchni). Dla alergików bardzo ważne jest utrzymanie czystości w tych miejscach.

Jak rozpoznać, że jesteśmy uczuleni na grzyby cladosporium? Najczęstsze objawy, to:

Uczulenie na grzyby cladosporium rzadko występuje u nastolatków; zwykle pojawia się u starszych osób, a objawy nasilają się z wiekiem.

Alergikom mogą dokuczać również zarodniki z rodzaju Alternaria. Wiele zależy również od pogody; jeżeli mamy chłodny, deszczowy wrzesień, większość roślin kończy pylenie. Intensywność pylenia uzależniona jest również od konkretnego regionu. U niektórych osób przyczyną nasilonych objawów mogą być oczywiście alergie całoroczne, np. na alergeny zwierzęce.

Jak sobie radzić z jesienną alergią?

Oprócz stosowania odpowiednich preparatów przepisanych przez lekarza alergicy powinni zrezygnować z niektórych aktywności, by chronić się przed ekspozycją na uczulające rośliny czy grzyby. Należy unikać m.in.:

  • grabienia liści
  • koszenia trawy
  • przebywania w miejscach typu biblioteki, muzea, antykwariaty (ze względu na kurz)

Źródło: kotmalek.pl, alergen.info.pl, mp.pl