Oceń
Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na występujące w środowisku alergeny — są to białka wchodzące w skład komórek roślin lub zwierząt, są również fragmentami substancji, takich jak lateks, zawierają je także leki. Substancje te u osób zdrowych nie wywołują żadnego uczulenia, reagują na nie tylko alergicy.
Alergia to powszechna przypadłość, która dotyka ludzi w każdym zakątku świata. W Polsce objawy alergii na pyłki zaczynają ujawniać się już wczesną wiosną, nawet wtedy, gdy jest jeszcze zimno. Z tego powodu wiele osób myli objawy alergii z przeziębieniem, przesileniem wiosennym.
Jakie objawy mogą świadczyć o alergii na pyłki?
Nietypowe objawy alergii. LISTA nieoczywistych symptomów
Objawy alergii pojawiają się nagle, w krótkim odstępie po kontakcie z alergenem. Najpopularniejsze, najczęściej występujące objawy alergii na pyłki to: kichanie, katar, świąd i łzawienie oczu, uczucie zatkania nosa.
Alergia może jednak dawać mniej typowe objawy, takie jak:
- swędzenie uszu,
- swędzenie gardła,
- zaburzenia węchu,
- gorączka lub podwyższona temperatura,
- ból głowy,
- światłowstręt,
- zaczerwienie spojówek,
- obrzęk powiek,
- zaczerwienie nosa,
- przeczosy, czyli uszkodzenia skóry na koniuszku nosa (są efektem ciągłego pocierania nosa),
- cienie alergiczne (ciemniejsze zabarwienie skóry i opuchlizna pod oczami),
- pojedyncze lub podwójne poziome linie na skórze dolnej powieki,
- suchość w ustach.
Objawy alergii mogą zaburzać koncentrację, prowadzić do zaburzeń snu, zmian nastroju. Dlatego lepiej nie lekceważyć nieprzyjemnych symptomów i zażyć lek na alergię, gdy się pojawią. Silne, niepokojące objawy warto konsultować z lekarzem.
Oceń artykuł