,

Kalendarz pylenia roślin, czyli podręcznik alergika. Kiedy pylą drzewa i trawy?

06.04.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 01:09

Kalendarz pylenia roślin to niezbędnik alergika. Z kalendarza można dowiedzieć się, kiedy pylą trawy i drzewa, których alergeny szkodzą najmocniej. Pyłki roślin są bowiem poważnym przeciwnikiem. Uczulają mocno, krążąc w powietrzu i powodując katar, ataki kichania, swędzenie nosa i oczu. Ich obecność jest szczególnie odczuwalna w słoneczne, ciepłe dni, czyli wtedy, gdy spędzamy czas na świeżym powietrzu. Pyłków nie sposób uniknąć, choć można ograniczyć kontakt z nimi. Istnieje też kilka sposobów, dzięki którym objawy alergii na pyłki nie będą tak dotkliwe. Sprawdź, kiedy zaczyna się sezon pylenia drzew i traw.

Kalendarz pylenia roślin, czyli podręcznik alergika. Kiedy pylą drzewa i trawy?
fot. Shutterstock

Kalendarz pylenia roślin to wyjątkowo przydatne narzędzie dla alergików. W Polsce sezon pylenia roślin zaczyna się przeważnie już w lutym i trwa nawet do listopada. Choć największe stężenie pyłków drzew i traw utrzymuje się od maja do września, to osoby uczulone na pyłki mogą odczuwać nieprzyjemne objawy przez wiele długich miesięcy. Kalendarz pylenia roślin jest zatem sygnałem ostrzegawczym dla alergika, który może wcześniej przygotować się do sezonu. Wielu uczulonych wie, jakich roślin powinni unikać, a specjalny kalendarz przypomina, w których okresach wystrzegać się kontaktu z najgorszymi alergenami.

Poradnik alergika:

  • Staraj się unikać miejsc, gdzie rosną alergizujące rośliny. Zrezygnuj ze spacerów w porach dnia, gdy stężenie pyłków jest wysokie.
  • Zawsze miej przy sobie okulary przeciwsłoneczne, które zabezpieczają spojówki przed wpływem alergenów.
  • Po przyjściu do domu weź prysznic i umyj włosy, a ubrania wrzuć do prania. Dzięki temu pozbędziesz się ziaren pyłków.
  • Staraj się unikać otwierania okien w ciągu dnia. Wietrz pomieszczenia wieczorem, ale śpij przy zamkniętym oknie.
  • Unikaj jazdy samochodem z otwartymi oknami.

Objawy alergii możesz łagodzić ogólnodostępnymi sposobami. Zażywaj leki przeciwhistaminowe, używaj delikatnych kropli do oczu, stosuj chłodne okłady na oczy i dbaj o drożność nosa.

Kalendarz pylenia roślin
fot.

Źródło: PTA - Polskie Towarzystwo Alergologiczne

Kiedy pylą trawy?

Pyłki traw są najczęstszym sprawcą alergii sezonowej w Polsce. Alergeny zawarte w pyłku traw są przyczyną objawów alergicznego nieżytu nosa i astmy atopowej (alergicznej). W zależności od warunków trawy zaczynają przeważnie kwitnąć już pod koniec kwietnia. Największe stężenie pyłki trawy osiągają jednak pod koniec pod koniec maja, a wysokie stężenie utrzymuje się aż do drugiej połowy lipca. Jednak objawy alergii mogą być odczuwalne nawet do końca września. 

Uczulenie na pyłki trawy powoduje zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek. Alergicy w okresach pylenia traw skarżą się na wodnisty katar, świąd nosa, kichanie, zatkany nos, łzawienie, zaczerwienienie i pieczenie spojówek. W dniach, gdy ekspozycja na alergeny pyłku traw jest wysoka, mogą występować objawy astmy, takie jak duszności, napady kaszlu, świszczący oddech i uczucie ucisku w klatce piersiowej. Objawy mogą nasilać się w czasie spacerów po łące, w trakcie koszenia trawy i kontaktu z sianem.

Pylenie traw PTA
fot.

Źródło: PTA - Polskie Towarzystwo Alergologiczne

Kiedy pyli brzoza?

Brzoza jest drzewem pospolitym, w Polsce występuje niezwykle często. Każdy podmuch wiatru uwalnia z wnętrza kwiatostanu ogromną ilość pyłku, który następnie unosi się w powietrzu. Stężenia pyłków brzozy w pobliżu tych drzew są bardzo wysokie, dlatego osoby uczulone powinny unikać nie tylko dotykania kwiatostanów, ale również spacerów w pobliżu kwitnących brzóz. Alergeny pyłku brzozy są jedną z najczęstszych przyczyn kataru siennego. Objawy uczulenia u alergików pojawiają się zazwyczaj nagle, ma o związek z gwałtownym początkiem pylenia brzozy i wysokimi stężeniami pyłków, jakie notowane są już w pierwszych dniach pylenia.

Brzoza zaczyna pylić już pod koniec marca, ale wysokie stężenia notowane są w kwietniu. Przez cały miesiąc alergicy mogą odczuwać takie objawy jak: wodnisty katar, swędzenie nosa i oczu, częste kichanie, zatkany nos, łzawienie, zaczerwienienie i pieczenie oczu. W czasie ekspozycji na wysokie stężenie pyłków, u alergików mogą wystąpić objawy duszności, napadowy kaszel, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej. W okresie pylenia brzozy niezwykle ważne jest utrzymywanie odpowiedniej drożności nosa, który pełni funkcję filtra i zatrzymuje większość ziaren pyłku z powietrza wdychanego, chroniąc dzięki temu krtań, tchawicę i oskrzela.

Osoby uczulone na pyłki brzozy mogą także reagować alergicznie na pyłki leszczyny i olszy (reakcje krzyżowe).

Kiedy pyli bylica?

Bylica należy do roślin wiatropylnych. Ma balsamiczny zapach, rośnie na polach, w zbożach, sadach, ogrodach, a także nad brzegami rzek, przy drogach, płotach i na placach budowy. Nie sposób uniknąć spotkania z bylicą, która pyli szczególnie mocno latem. Roślina rozpoczyna kwitnienie w połowie lipca i osiąga szczyt pylenia w trzeciej dekadzie lipca oraz pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Najwyższe stężenia pyłków notowane są na terenach podmiejskich w godzinach 10-15, a w dużych miastach w godzinach 14-19.

Uczulenie na pyłki bylicy jest wyjątkowo powszechne. Alergia objawia się zapaleniem błony śluzowej nosa i zapaleniem spojówek. Alergeny główne pyłku bylicy wywołują odczyny krzyżowe z wieloma innymi alergenami roślinnymi. Uczuleni na pyłki bylicy powinni unikać kontaktu z tą rośliną w okresach, gdy pylenie jest nasilone.

 

Kiedy pylą leszczyna i olsza?

Leszczyna to wysokie drzewo występujące na terenie całej Polski. Kwitnie jeszcze przed rozwinięciem się liści, jest jedną z pierwszych zakwitających roślin, a początek jej kwitnienia uznawany jest za początek botanicznego przedwiośnia. Leszczyna zaczyna kwitnąć już pod koniec stycznia, a największe stężenie pyłków osiąga w lutym i marcu. Nie jest jednak wielkim zagrożeniem dla alergików, ponieważ w czasie jej kwitnienia jest jeszcze zimno i zdecydowanie mniej czasu spędza się na powietrzu. Leszczynę można spotkać najczęściej w ogrodach i przy ogródkach działkowych, a także na terenach podmiejskich.

Olsza (olcha), podobnie jak leszczyna zakwita jeszcze przed pojawieniem się liści. Jej pyłek produkowany jest w ogromnych ilościach i roznoszony przez podmuchy wiatru. Kwitnienie olszy przypada na bardzo wczesną wiosnę, zaczyna się już w lutym i trwa do początku kwietnia. Największe stężenia pyłków olszy odnotowuje się w drugiej połowie lutego oraz na początku marca. Alergeny pyłku olszy wykazują reakcję krzyżową z alergenami pyłków brzozy i leszczyny.

Zobacz także

Kiedy pylą topola i jesion?

Jesion to wyniosłe, wysokie drzewo, które występuje głównie w wilgotnych lasach, parkach i przy drogach. Jesion kwitnie jeszcze przed pojawieniem się liści, a jego pyłek jest mocno uczulający. Zaczyna pylić w marcu, ale największe stężenie pyłków notuje się w kwietniu. Pomiędzy poszczególnymi gatunkami rodziny oliwkowatych, do których należy jesion, występuje alergia krzyżowa. Oznacza to, że osoby wybierające się w rejony Morza Śródziemnego mogą doświadczać silnych reakcji uczuleniowych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, astma alergiczna (oskrzelowa).

Kiedy pylą dąb, babka, szczaw?

Dąb jest jednym z najbardziej powszechnych drzew w Polsce. Zarówno dąb szypułkowy, jak i bezszypułkowy roztaczają alergeny pyłku w kwietniu i w maju, choć przełom tych miesięcy jest dla alergików wyjątkowo trudny. Koniec kwietnia i początek maja to okres, gdy stężenie pyłku dębu jest najwyższe.

Babka występuje w Polsce pod różnymi postaciami (np. babka lancetowata), rośnie dziko i kwitnie od maja do września. Stężenia pułku babki nie osiągają w Polsce wysokich wartości, a ekspozycja na alergeny nie wywołuje wyjątkowo przykrych objawów u alergików.

Szczaw jest powszechnie występującym w Polsce chwastem. Rośnie na polach łąkach i przy drogach, kwitnie od maja do końca sierpnia. Pyłek szczawiu osiąga na terenach miejskich zwykle niskie stężenia, jednak w pobliżu łąk jego stężenie może być bardzo wysokie. Na szczęście uczulenia na alergeny szczawiu są rzadkie.

Kiedy pyli pokrzywa?

Pokrzywa jest chwastem pospolitym. Rośnie zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich, głównie w miejscach zacienionych, jest wyjątkowo często spotykaną rośliną. Pokrzywa produkuje bardzo dużą ilość pyłku, a jej okres kwitnienia jest naprawdę długi. Choć kwitnie od maja, to najwięcej pyłku w powietrzu znajduje się w czerwcu, lipcu i sierpniu. W tym czasie alergicy mogą odczuwać nieprzyjemne objawy, choć ta roślina rzadko jest przyczyną ciężkiego uczulenia.

Kiedy pyli komosa?

Popularna w Polsce komosa biała, znana także jako lebioda, to pospolity, jednoroczny chwast o liściach przypominających kształtem gęsią stopę. Komosa kwitnie długo, od czerwca do września lub początków października. Stężenie pyłku komosy w miastach nigdy nie osiąga wysokich wartości. Uczuleni na komosę mogą zatem odczuwać nieprzyjemne objawy po bliskim zetknięciu się z tą rośliną na przykład podczas wycieczek za miasto lub pracy w ogrodzie.

Zobacz także

Źródło: odetchnijspokojnie.pl; pta.med.pl

logo Tu się dzieje