Obserwuj w Google News

Jak przestrzec się przed ukąszeniem? GIS dzieli się cenną radą

3 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
24.06.2019 15:54
Zareaguj Reakcja

Zupełnie nieświadomie ściągamy do siebie osy, pszczoły, szerszenie. Ratownicy Medyczni i Główny Inspektor Sanitarny postanowili przestrzec przed pewnymi zachowaniami, które ściągają uwagę wszelkich owadów. Podzielili się też swoją wiedzą na temat tego, jak się zachować, gdy dojdzie do użądlenia.

Jak przestrzec się przed ukąszeniem? GIS dzieli się cenną radą
fot. Shutterstock

Jak nie dopuścić do użądlenia przez osę, pszczołę, szerszenia?

– Żądlące owady wybierają kolory ciemne, więc aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, lepiej nosić ubrania o jasnych kolorach. Najlepiej unikać silnych perfum, płynów po goleniu, innych wonnych preparatów – informuje na stronie GIS. 

Główny Inspektor Sanitarny, ale również Ratownictwo Medyczne, zdecydowali się opisać problem i opublikować  na Facebooku, aby ustrzec przed wakacyjnymi wypadkami. Nie wszyscy wiedzą, że atak os i innych owadów zwiększa się, gdy temperatura jest bardzo wysoka. Pamiętać trzeba również o tym, że ukąszenie może skończyć się śmiertelnie. Wielu z nas nie wie nawet, czy ma uczulenie.

Pszczoły, osy, szerszenie — pierwsza pomoc przy użądleniach

Zwykle użądlenie jest niegroźne i powoduje jedynie zaczerwienienie, ból lub pieczenie. W skrajnych przypadkach użądlenia mogą doprowadzić jednak do wstrząsu anafilaktycznego.

Specjaliści podkreślają — w dwóch przypadkach użądlenie przez owada jest szczególnie niebezpieczne: jeżeli pszczoła albo osa zaatakowała okolicę ust, gardła lub języka (powstający obrzęk może być przyczyną zablokowania drożności dróg oddechowych) lub jeśli osoba użądlona jest uczulona na jad owada.

Kiedy użądlenia są wyjątkowo groźne?

Okazuje się też, że pojedyncze użądlenie owada nie powinno być niebezpieczne. Jednak sama wrażliwość poszczególnych osób na jad owadów jest zróżnicowana. Cenna jest wiedza o tym, gdzie użądlenia są najgroźniejsze? Lekarze wymieniają:

 • okolice szyi, 
 • okolice podniebienia,
 • język, 
 • wewnętrzna powierzchnia policzków.

Jak atakuje osa, pszczoła, szerszeń? 

Powodują obrzęk błon śluzowych, krtani i zablokowanie dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że pszczoła może użądlić tylko raz, żądło jest wyposażone w zaczepy, które zatrzymują je w skórze. Osa, szerszeń oraz trzmiel mogą żądlić wielokrotnie, dlatego trzeba liczyć się z kolejnymi atakami. Niebezpieczne są osy, zabicie jednej powoduje atak wszystkich os z gniazda, ponieważ w chwili zabicia rozrywa się woreczek jadowy, który uwalnia substancję chemiczną, której woń prowokuje owady do ataku. W chwili użądlenia jad powoduje: ból, zaczerwienienie, obrzęk.

Dolegliwości te utrzymują się od kilku godzin do doby, wpływ ma na to ilość użądleń, rodzaj owada, indywidualna odporność organizmu. W przypadku osób uczulonych może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Niepokojącymi objawami są:

 • bladość skóry
 • spadek ciśnienia krwi
 • zawroty głowy
 • nudności oraz wymioty
 • obrzęk języka lub twarzy
 • przyspieszenie czynności serca
 • wysypka na części lub na całym ciele
 • uczucie ściskania klatki piersiowej
 • duszność
 • omdlenie

Jak udzielić pierwszej pomocy po użądleniu owada? 

GIS i Ratownictwo Medyczne w 7 krokach wyjaśnia, jak pomóc.  

 1. Ułóż pacjenta w pozycji leżącej na plecach z nogami lekko uniesionymi do góry, zapewnij dostęp do świeżego powietrza.
 2. Natychmiast zadzwoń po pomoc — Pogotowie Ratunkowe (tel. 112, 999).
 3. Sprawdź, czy nie ma opaski na nadgarstku z informacją o chorobie (cukrzyca, padaczka, alergia), w przypadku alergii sprawdź, czy ma przy sobie ampułko-strzykawkę z adrenaliną. Adrenalinę podaj w mięsień uda.
 4. Nieprzytomnemu nie podawaj nic do picia.
 5. W przypadku wymiotów — ułóż pacjenta w pozycji bocznej ustalonej.
 6. W przypadku ustania czynności życiowych (braku tętna i oddechu) natychmiast rozpocznij resustytacje — kontynuuj do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.
 7. Każda osoba, u której chociaż raz w życiu wystąpiła reakcja anafilaktyczna, powinna posiadać przy sobie adrenalinę (w ampułko-strzykawce lub automatycznym wstrzykiwaczu). Bliscy takiej osoby powinni być przeszkoleni z zasad i sposobu podawania adrenaliny.

Źródło: Główny Inspektor Sanitarny

Zobacz także