,

Jak odróżnić katar sienny od zwykłego przeziębienia?

26.04.2022
Aktualizacja: 26.04.2022 07:35

Odróżnienie zwykłego przeziębienia od alergicznego nieżytu nosa (kataru siennego) bywa trudne. Są jednak pewne objawy, które mogą nam w tym pomóc. Jakie?

Objawy przeziębienia vs. katar sienny
fot. Shutterstock

Katar sienny to potoczna nazwa alergicznego nieżytu nosa, objawiającego się stanem zapalnym śluzówki nosa oraz zatok. Jego pojawienie się jest wynikiem alergii na pyłki roślin, ale nie tylko. Katar sienny mogą wywołać również inne alergeny, np. roztocza znajdujące się w kurzu lub zwierzęcy łupież (złuszczone fragmenty włosów lub futra). Z powodu tych ostatnich alergenów katar sienny nie jest sezonowym objawem alergii, ale całorocznym.

Wiele osób ma problem z odróżnieniem kataru siennego od kataru pojawiającego się w przypadku zwykłego przeziębienia. Czy da się te dwa rodzaje nieżytu nosa odróżnić? Bywa to trudne, ale nie niemożliwe.

Jakie są objawy przeziębienia?

W przypadku zwykłego przeziębienia pojawiają się pewne charakterystyczne stadia choroby. Zaczyna się od uczucia drapania w nosie i w gardle oraz ogólnie złego samopoczucia (uczucie rozbicia). Może pojawić się stan podgorączkowy. Następnie pojawia się mocny wysięk z nosa. Na początku wydzielina jest wodnista, ale po kilku dniach gęstnieje, z czasem zasycha (tworzą się tzw. strupki). Wydzielina z nosa ma kolor biały, żółty, a czasem, gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego, nawet zielony. Przeziębienie trwa zazwyczaj 3-7 dni, po czym ustępuje.

Jakie są objawy kataru siennego?

Trochę inaczej jest w przypadku kataru siennego, choć początkowe objawy mogą być podobne. Najpierw pojawia się wydzielina z nosa, która jest rzadka (jak lejąca się woda), bezbarwna. Z czasem pojawia się kichanie (może to być kilka lub kilkanaście kichnięć pod rząd), uczucie ciągłego zatkania nosa, swędzenia oczu, nosa i gardła. Potem pojawia się łzawienie oczu z objawami stanu zapalnego (zapalenie spojówek), ciemne cienie pod oczami, będące wynikiem zapalenia zatok. W przypadku silnego kataru siennego pogarsza się samopoczucie. Możemy się czuć, jakbyśmy byli przeziębieni, ale bez gorączki. Pojawienie się tak wielu objawów sprawia, że alergik czuje się zmęczony i ospały. Może też mieć problemy ze snem. Choroba ta może negatywnie wpływać na koncentrację, a tym samym ma wyniki i wydajność w szkole lub pracy.

Ważne!

Najważniejsze różnice

Przeziębienie trwa około 7 dni, natomiast katar sienny trwa tak długo, jak długo jesteśmy narażeni na alergeny, przy czym nasilenie kataru jest zależne od stężenia pyłków w powietrzu. Przeziębienie zaczyna się od złego samopoczucia, natomiast w przypadku kataru siennego pojawia się wraz z nasileniem objawów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Wszystko o alergiach. Praktyczny poradnik", Joanne Clough, Świat Książki 2007/ 

logo Tu się dzieje