Obserwuj w Google News

Co pyli w kwietniu? Głównie duże drzewa i trawy

2 min. czytania
Aktualizacja 01.04.2021
01.04.2021 09:30
Zareaguj Reakcja

Co pyli w kwietniu? Drzewa, które wszyscy dobrze znamy. Mijamy je codziennie w miejskim parku, na ulicy, na ogródkach działkowych. Kwiecień to zły czas dla alergików, bo właśnie wtedy zaczynają pylić potężne, powszechnie obecne drzewa. Wiosna, choć tak wyczekiwana, bywa zmorą uczulonych na pyłki. Dowiedz się, co pyli w kwietniu. Których roślin unikać?

Kwiecień to okres silnego pylenia brzozy
fot. Shutterstock

Kwiecień to dla alergików czas próby. To właśnie w tym miesiącu zaczyna się pylić na dobre. Pylą trawy i drzewa, choć nie wszystkie równie mocno. 

W kwietniu wiele osób narzeka na objawy tzw. alergii sezonowej, czyli tej wywoływanej przez pyłki roślin. Występowanie objawów alergii sezonowej jest ściśle związane z porami roku, a często zależy także od konkretnych miesięcy. Alergeny powodujące objawy alergii sezonowej są trudne do opanowania i wyeliminowania, bo są wszędzie. Pyłki drzew i traw unoszą się w powietrzu, osiadają na ubraniu, włosach, skórze. Alergicy powinni zatem monitorować okresy i moc pylenia. W czasie, gdy stężenie pyłków jest wysokie, powinni unikać spacerów na świeżym powietrzu i otwierania okien w domu. 

ZOBACZ:  Kalendarz pylenia roślin, czyli podręcznik alergika. Kiedy pylą drzewa i trawy?

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to czas pylenia brzozy, której pylenie w tym okresie określa się jako naprawdę wysokie. Z tego powodu osoby uczulone na pyłki brzozy powinny unikać miejsc, w których rosną te drzewa, szczególnie parków miejskich i ogródków działkowych. Pyłki brzozy odpowiedzialne są za mocne reakcje alergiczne. 

W kwietniu pyli również topola, głównie na początku i w środku miesiąca, pod koniec kwietnia pylenie topoli łagodnieje. 

Czym jest alergia?

Alergię cechuje nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na występujące w środowisku alergeny. Substancje te u osób zdrowych nie wywołują żadnego uczulenia, reagują na nie tylko alergicy.

W drugiej i trzeciej części kwietnia pyli także jesion. Jego pylenie jest wtedy silne, dlatego warto unikać miejsc, gdzie zwykle rośnie. To samo dotyczy dębu, którego pylenie na początku kwietnia jest średnio nasilone, ale już w połowie miesiąca, a także pod koniec kwietnia jest mocne i może wywoływać ciężkie reakcje u alergików. 

W kwietniu pylą również trawy, ale jest to pylenie łagodne i nie powinno mocno szkodzić. Uczuleni na grzyby z gatunków Cladosporium i Alternaria mogą odczuwać objawy alergii, ale kwiecień nie jest miesiącem ich dużego nasilenia. 

Jakie są objawy alergii na pyłki?

Alergia na pyłki roślin objawia się zazwyczaj katarem siennym, napadami kichania, świądem nosa, łzawieniem spojówek, niekiedy wypryskami skórnymi. Wymienionym objawom może towarzyszyć osłabienie, ospałość, złe samopoczucie. 

Gdy pojawią się objawy alergii sezonowej, można zażyć lek przeciwhistaminowy dostępny bez recepty. Ciężkie objawy utrudniające normalne funkcjonowanie należy jednak konsultować z lekarzem alergologiem.

ZOBACZ:  Alergia na pyłki drzew i traw. Jak łagodzić objawy uczulenia na pyłki?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Polskie Towarzystwo Alergologiczne