Oceń
Podczas deszczu alergicy zazwyczaj czują się lepiej, ponieważ krople wody ściągają pyłki do ziemi, zmniejszając ich stężenie w powietrzu. Niestety podczas burzy nie wszyscy odczuwają ulgę. Osoby z zaawansowaną astmą, w okresie najwyższego pylenia, podczas burzy narażone są na gwałtowne zaostrzenie objawów choroby. Zdarzają się nawet przypadki śmiertelne!
Atak astmy podczas burzy
Problem astmy burzowej powszechnie występuje w Australii, gdzie na dużych powierzchniach rosną trawy, a burze bywają intensywne. W 2016 roku, po wyjątkowo silnej burzy w Melbourne, tysiące osób trafiły do szpitali z powodu problemów z oddychaniem.
Był to dzień wyjątkowo wysokiego stężenia pyłku traw w powietrzu (ponad 100 pyłków na m3). Nad Melbourne nadciągnął porywisty wiatr, przynosząc gwałtowny spadek temperatury powietrza aż o 10 stopni i podnosząc wilgotność powietrza do 70 proc. Odnotowano również przekraczające normy stężenia pyłu zawieszonego (PM10). W ciągu kolejnej doby z powodu problemów z oddychaniem do szpitali zgłosiło się kilka tysięcy osób, a dziesięciu pacjentów zmarło.
Nie była to zresztą pierwsza tego typu historia. W ciągu ostatnich 35 lat w Australii odnotowano aż sześć wyjątkowo silnych burz, które spowodowały masowe nasilenie objawów astmy.
Zalecenia dla chorujących na astmę
Zdaniem naukowców astma burzowa może być spowodowana rozbiciem w chmurze burzowej stosunkowo dużych pyłków trawy na drobne cząstki wnikające do płuc. Przez porywisty wiatr pyłek zostaje porwany w górę w całości, a opada w kawałkach.
Czynniki podwyższające ryzyko ataku astmy burzowej to m.in.:
- alergia na pyłki traw,
- katar sienny,
- dzień wysokiego pylenia roślin.
Zobacz także: Kalendarz pylenia roślin, czyli podręcznik alergika
Eksperci przypominają podstawowe zasady codziennego funkcjonowania osób chorujących na astmę:
- zawsze noś przy sobie lek doraźny na wypadek ataku choroby;
- jeśli dodatkowo cierpisz na katar sienny, sprawdź, czy możesz przyjmować sterydy do nosa;
- pamiętaj, że leki przeciwalergiczne zapewniają maksymalną ochronę dopiero po kilku tygodniach stosowania, dlatego zawczasu zaopatrz się w odpowiednie preparaty;
- w dni burzowe ogranicz aktywność na świeżym powietrzu do minimum, najlepiej zostań w domu;
- w razie nagłego zaostrzenia objawów dzwoń na pogotowie i wyraźnie podkreśl, że chorujesz na astmę;
- nie panikuj – nerwy mogą spowodować zaostrzenie problemów z oddychaniem.
Źródło: asthmaaustralia.org.au
Oceń artykuł