,

Astma burzowa. Jak zapobiec atakowi?

29.03.2019
Aktualizacja: 05.11.2020 18:10

Jeśli chorujesz na astmę i w sezonie najwyższego pylenia trafisz na ostrzeżenie o nadciągającej burzy, lepiej pozostań w domu. Gwałtowna zmiana pogody może spowodować nagłe zaostrzenie objawów choroby, powodując astmę burzową.

Astma burzowa
fot. Shutterstock

Podczas deszczu alergicy zazwyczaj czują się lepiej, ponieważ krople wody ściągają pyłki do ziemi, zmniejszając ich stężenie w powietrzu. Niestety podczas burzy nie wszyscy odczuwają ulgę. Osoby z zaawansowaną astmą, w okresie najwyższego pylenia, podczas burzy narażone są na gwałtowne zaostrzenie objawów choroby. Zdarzają się nawet przypadki śmiertelne!

Atak astmy podczas burzy

Problem astmy burzowej powszechnie występuje w Australii, gdzie na dużych powierzchniach rosną trawy, a burze bywają intensywne. W 2016 roku, po wyjątkowo silnej burzy w Melbourne, tysiące osób trafiły do szpitali z powodu problemów z oddychaniem.

Był to dzień wyjątkowo wysokiego stężenia pyłku traw w powietrzu (ponad 100 pyłków na m3). Nad Melbourne nadciągnął porywisty wiatr, przynosząc gwałtowny spadek temperatury powietrza aż o 10 stopni i podnosząc wilgotność powietrza do 70 proc. Odnotowano również przekraczające normy stężenia pyłu zawieszonego (PM10). W ciągu kolejnej doby z powodu problemów z oddychaniem do szpitali zgłosiło się kilka tysięcy osób, a dziesięciu pacjentów zmarło.

Astma utrudnia swobodne oddychanie

Astma to choroba występująca powszechnie. Szacuje się, że nawet 5-6 proc. Polaków choruje na astmę. Chociaż jest to choroba znana, to niestety trudno ją leczyć. Występujące napadowo duszności, kaszel i ściskanie w klatce piersiowej da się opanować lekami rozkurczającymi oskrzela. Jednak na zaostrzenie astmy wpływają także czynniki zewnętrzne, których trudno unikać.

Nie była to zresztą pierwsza tego typu historia. W ciągu ostatnich 35 lat w Australii odnotowano aż sześć wyjątkowo silnych burz, które spowodowały masowe nasilenie objawów astmy.

Zalecenia dla chorujących na astmę

Zdaniem naukowców astma burzowa może być spowodowana rozbiciem w chmurze burzowej stosunkowo dużych pyłków trawy na drobne cząstki wnikające do płuc. Przez porywisty wiatr pyłek zostaje porwany w górę w całości, a opada w kawałkach.

Czynniki podwyższające ryzyko ataku astmy burzowej to m.in.:

  • alergia na pyłki traw,
  • katar sienny,
  • dzień wysokiego pylenia roślin.

Zobacz takżeKalendarz pylenia roślin, czyli podręcznik alergika 

Eksperci przypominają podstawowe zasady codziennego funkcjonowania osób chorujących na astmę:

  • zawsze noś przy sobie lek doraźny na wypadek ataku choroby;
  • jeśli dodatkowo cierpisz na katar sienny, sprawdź, czy możesz przyjmować sterydy do nosa;
  • pamiętaj, że leki przeciwalergiczne zapewniają maksymalną ochronę dopiero po kilku tygodniach stosowania, dlatego zawczasu zaopatrz się w odpowiednie preparaty;
  • w dni burzowe ogranicz aktywność na świeżym powietrzu do minimum, najlepiej zostań w domu;
  • w razie nagłego zaostrzenia objawów dzwoń na pogotowie i wyraźnie podkreśl, że chorujesz na astmę;
  • nie panikuj – nerwy mogą spowodować zaostrzenie problemów z oddychaniem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: asthmaaustralia.org.au

logo Tu się dzieje