Obserwuj w Google News

Alergia na psa to nie tylko uczulenie na sierść. Jakie są najczęstsze przyczyny?

4 min. czytania
Aktualizacja 30.03.2021
08.01.2020 12:26
Zareaguj Reakcja

Kochasz psy, ale dopada cię niekontrolowane kichanie, gdy są w tym samym pomieszczeniu, co ty sam? Alergia na zwierzęta to coraz powszechniejszy problem. Najczęściej objawia się kichaniem i katarem. Naukowcy odkryli nowe istotne fakty o uczuleniu na psy.

Alergia na zwierzęta: objawy
fot. Shuttestock

Alergia na psa: przyczyny

Zacząć należy od tego, że sama sierść zwierząt nie jest alergenem. Uczula wszystko to, co się na niej znajduje. „Do 30% osób uczulonych na psy jest uczulonych na jedno specyficzne białko wytwarzane w prostacie psa” - powiedziała w rozmowie z CNN dr Lakiea Wright, alergolog z Brigham and Women's Hospital w Bostonie.

Ważna informacja

Alergeny to związek, który jest nieszkodliwy dla zdrowych osób. Organizm osoby uczulonej błędnie traktuje go na równi z bakteriami czy wirusami. Zaś alergia jest reakcją nadwrażliwego układu odpornościowego.

Alergeny mogą się dostać do organizmu różną drogą. Uczulają między innymi białka w moczy, ślinie, komórkach skóry psa lub kota. Dużą grupą czynników wywołujących alergię stanowią też alergeny wziewne, czyli takie które znajdują się w powietrzu i są przez nas wdychane.

Alergie na zwierzęta z futrem są powszechne, szczególnie u osób cierpiących na astmę lub inne alergie, takie jak pyłki lub kurz. Według Astma and Allergy Foundation of America (AAFA) – organizacji zajmującej się znalezieniem lekarstwa na astmę i alergie, alergie pokarmowe, alergie nosowe i inne choroby alergiczne – 3 na 10 osób z alergią będzie miało także alergię na swojego kota lub psa.

Alergię wywołują konkretne białka

Przełomowym odkryciem w kwestii alergii na zwierzęta domowej jest to, że ludzie mogą być uczuleni na jedno lub więcej z pięciu białek psów, ale nie na inne. To może mieć wpływ na to, jaka rasa lub płeć spowoduje kichanie.

Generalnie uznaje się, że samce alergizują silniej niż samice, a starsze psy, ze względu na suchą skórę gubią więcej naskórka, przez co także stanowią silne źródło alergenów.

„Kiedy podejrzewamy alergię na psa, testujemy cały alergen” - wyjaśnił Wright. „Ale patrzymy też na konkretne białka, które składają się na całość, aby udoskonalić diagnozę”.

Alergia na psa jest najczęściej wywoływana przez naskórek, który zawiera aż 29 alergenów. Jednym z najczęściej wymienianych alergenów jest Canf5. Znaleźć go można w moczu i sierści psa. Kiedy pies oddaje mocz, białko może rozprzestrzeniać się na skórę i włosy w całym ciele.

„Białka te są bardzo lekkie, więc rozpraszają się w powietrzu, gdy zwierzę się porusza” - powiedział Wright. „Mogą również pozostawać w powietrzu przez długi czas i lądować na naszych meblach, materacu, a nawet ubraniach”.

Ponieważ nosimy je na ubraniach, alergeny dla zwierząt można znaleźć w domach i innych miejscach, w których zwierzę nigdy nie było.

Nowoczesna diagnoza alergii na psa

„Zacznij od dokładnego opisania lekarzowi alergologowi wszystkich objawów” - powiedział Wright. Kiedy zaczęły się objawy? Czy kichasz tylko - lub więcej - wokół samców?

Wright powiedział, że więcej niż trzy określone typy są szczególnie podatne na rozwój astmy lub innych problemów z oddychaniem.

Aby potwierdzić uczulenie na zwierzęta domowe potrzebny jest wywiad lekarski i testy alergiczne  – skórne i  z krwi. Jeśli twoja historia wskazuje, lekarze mogą przetestować reakcję na Can f 5 za pomocą nakłucia skóry lub badania krwi.

Jeśli nie jesteś uczulony na Can f 5, ale nadal masz reakcję, możesz również zmniejszyć ekspozycję na alergeny i wywoływane przez nie objawy, wykonując następujące kroki zalecane przez lekarzy.

  • Alergolodzy wskazują, że rozwiązaniem może być sterylizowanie psa lub wybieranie suczki.  Nie zawsze muszą to być od razu zastrzyki alergiczne. „Jeśli jesteś uczulony tylko na określone białko u samca, możesz tolerować samicę lub kastrowanego psa” - powiedział Wright.
  • Poproś członka rodziny bez alergii na zwierzę, aby wyczyścił kuwety, pościel i wyszczotkował zwierzę na zewnątrz.
  • Trzymaj swojego zwierzaka z dala od sypialni.
  • Rozważ filtr powietrza - alergeny zwierząt domowych mogą krążyć przez miesiące.
  • Alergeny psów i kotów są „lepkie” i mogą pozostawać na dywanie od ściany do ściany. Usuń go, jeśli to możliwe, i wyszoruj ściany i meble.
  • Odkurzacze pobudzają wszelkie osadzające się alergeny, dale tego załóż maskę i użyj odkurzacza z certyfikowanym filtrem.
  • Koniecznie odwiedź specjalistę, aby sprawdzić swoją alergię. Lekarz najprawdopodobniej zaleci leki lub zabiegi immunoterapii.

Alergia na psa: objawy

Do najczęstszych objawów na sierść psa należy:

  • łzawienie oczu,
  • alergiczne zapalenie spojówek,
  • wyprysk alergiczny,
  • kichanie,
  • katar,
  • wysypka,
  • świąd,
  • kaszel,
  • trudności w oddychaniu.

Czy można mieć psa, mimo alergii?

Alergia na psa nie przekreśla marzeń o jego posiadaniu. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z łagodnymi objawami, takimi jak: katar, lekki kaszel, kichanie. Konieczne jest też przygotowanie siebie i przestrzeni. Jeśli zdecydujesz się na posiadanie psa lub kota,  mimo alergii, weź pod uwagę:

  • częste wietrzenie pomieszczenia,
  • unikania spania w tym samym pomieszczeniu, co zwierzę,
  • częste sprzątanie, czyszczenie dywanów, mycie podłóg, wietrzenie mieszkania,
  • regularne wychodzenie z psem na zewnątrz.

Pamiętaj – jeśli zauważyć niepokojące objawy – wysypkę, trudności z oddychaniem, skonsultuj się z lekarzem.

Czasem alergia na sierść skutecznie uniemożliwia zamieszkanie ze zwierzęciem. Jeśli objawy alergii są silne, wówczas faktycznie posiadanie czworonoga nie jest najlepszym pomysłem.

Źródło: CNN