Masz alergię na orzeszki ziemne? Lekarze znaleźli rozwiązanie!
Alergia na orzeszki ziemne jest tak silna, że wstrząs anafilaktyczny może wywołać nawet okruszek. Brytyjscy lekarze właśnie opracowali terapię uodparniającą na alergizujące białko orzechów arachidowych.

Sprawa jest poważna. Cztery na siedem zgonów z powodu alergii pokarmowej spowodowane jest przez alergię na orzeszki ziemne. Dwa lata temu opinią społeczną wstrząsnęła historia 20-letniej Kanadyjki, która zmarła nie tyle po zjedzeniu orzeszków, co po… pocałowaniu swojego chłopaka, który wcześniej jadł orzeszki! Okazuje się bowiem, że śladowe ilości alergenów mogą pozostać w ślinie człowieka nawet do kilku godzin. Rodzice małych alergików pieczołowicie studiują etykiety w poszukiwaniu ostrzeżenia o możliwości wystąpienia alergenu, żeby nie dopuścić do spożycia przez dzieci produktów, które choćby zeszły z tej samej taśmy produkcyjnej, co orzechy arachidowe. Sytuacja powoduje stres i obniżenie komfortu życia całej rodziny.
Alergia na orzeszki ziemne – objawy
Orzechy arachidowe i masło arachidowe są bardzo silnymi alergenami pokarmowymi. Czas wystąpienia reakcji alergicznej od momentu spożycia orzeszków waha się od kilku sekund do kilku godzin.
Najczęściej występujące objawy uczulenia na orzeszki ziemne to:
- pokrzywka,
- obrzęk górnych dróg oddechowych,
- zespół alergii jamy ustnej (oral allergy syndrome),
- nieżyt nosa,
- napad astmy,
- biegunka,
- wymioty.
W najcięższej postaci alergii schemat przeważnie przebiega następująco: świąd jamy ustnej, świąd nosa i oczu, kichanie, łzawienie oczu, pokrzywka, skurcz krtani, skurcz oskrzeli, zatrzymanie krążenia i zgon w przebiegu wstrząsu anafilaktycznego.
Osoby z potwierdzoną alergią powinny nosić przy sobie adrenalinę. W razie przypadkowego spożycia arachidów i wystąpienia pierwszych objawów alergii lek powinien zostać podany domięśniowo w udo.
Nowa terapia uodparniająca
Lekarze z King’s College London i Evelina Children’s Hospital w Londynie wykorzystali ekstrakt z orzeszków ziemnych do ułożenia terapii uodparniającej na alergię. Do badania Peanut Allergy Oral Immunotherapy Study of AR101 for Desensitization zakwalifikowano 496 dzieci w wieku od 4 do 17 lat. Dwie trzecie pacjentów dostawało ekstrakt z orzeszków ziemnych, a pozostałym podano placebo. Dawkę alergizującego białka zwiększano stopniowo, pod czujnym okiem lekarzy, co dwa tygodnie przez sześć miesięcy. Przez kolejne pół roku pacjenci otrzymywali dawkę podtrzymującą.
Po zakończeniu badania u 2/3 dzieci, które początkowo nie tolerowały nawet 1/10 orzeszka ziemnego, tolerancja zwiększyła się do dwóch całych orzeszków! Wyniki opublikowano w New England Journal of Medicine.
„Badanie całkowicie zmieniło nasze życie – przyznała w rozmowie z dziennikarzami jedna z matek dziecka uczestniczącego w testach. – Wcześniej czuliśmy się nieswojo, kiedy znajdowaliśmy się powyżej 20 minut drogi od szpitala, a nasza córka nie mogła uczestniczyć w życiu towarzyskim bez naszej obecności”.
Wyniki badania naukowców z Londynu dają nadzieję milionom chorym na poprawę komfortu życia.
TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:
- Kiedy zrobić testy alergiczne? Wszystko o testach na alergię
- Po zjedzeniu słonecznika dostała wstrząsu anafilaktycznego. Uważaj na to, co jesz!
- Odczulanie - ratunek dla alergików. Na czym polega ta metoda leczenia?
Źródło: mp.pl, independent.co.uk