Obserwuj w Google News

Alergia na orzechy jest bardzo niebezpieczna. Jak rozpoznać objawy?

2 min. czytania
Aktualizacja 06.06.2022
06.06.2022 14:11
Zareaguj Reakcja

Alergia orzechowa to popularna, ale niezwykle groźna przypadłość. W przypadku niektórych alergików spożycie śladowej ilości orzechów może skutkować wystąpieniem silnych objawów, w tym duszności, a nawet wstrząsu zagrażającego życiu. Jak rozpoznać objawy alergii na orzechy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Alergia na orzechy
fot. Shutterstock
  1. Alergia na orzechy: przyczyny alergii orzechowej
  2. Alergia na orzechy: objawy alergii orzechowej
  3. Alergia na orzechy: leczenie alergii orzechowej

Alergia na orzechy jest występuje często i bardzo niebezpieczna. Objawy alergii występują bardzo szybko po spożyciu orzechów lub potrwa, które zawierają nawet śladowe ich ilości. Objawy narastają szybko i z minuty na minutę może dojść do zagrożenia życia. 

Szczególnie niebezpieczne dla alergików są orzechy ziemne (arachidowe), ale objawy alergii mogą wywoływać też inne orzechy. Do tej pory wykryto działanie alergizujące 15 odmian orzechów. Oprócz popularnych fistaszków, uczulenie powodować mogą m.in. orzechy włoskie, laskowe, migdały, kasztany.

Alergia na orzechy: przyczyny alergii orzechowej

Najnowsze badania biochemii orzecha ujawniły białka spichrzowe nasion (wiciliny), które odpowiadają za alergię. W wyniku zetknięcia się z tymi białkami, układ immunologiczny osoby uczulonej zaczyna wytwarzać przeciwciała IgE, co w efekcie prowadzi do powstania odczynu alergicznego.

Alergia na orzechy: objawy alergii orzechowej

Objawy alergii orzechowej pojawiają się niemal natychmiast po spożyciu orzechów. Groźna reakcja uczuleniowa może rozwinąć się po 2-3 orzechach, a nawet po odrobinie masła orzechowego.

Typowy przebieg alergii orzechowej:

  • obrzęk warg, języka, gardła,
  • duszność,
  • kaszel,
  • ból brzucha,
  • słabość,
  • zapaść (znaczny spadek ciśnienia tętniczego), aż po ryzyko zgonu.

Objawy, które wymieniają alergicy to m.in. drętwienie języka i warg, a także uczucie zwężenia przełyku, które uniemożliwia swobodne przełykanie. Często występuje niepokój, szybkie bicie serca, swędzenie rąk i stóp, pokrzywka skórna, zapalenie spojówek, łzawienie i szczypanie oczu, nudności, biegunka. 

Alergia na orzechy: leczenie alergii orzechowej

Wystąpienie niepożądanych objawów po spożyciu orzechów sugeruje alergię, ale diagnozę należy potwierdzić, wykonując testy skórne, które polegają na naniesieniu na skórę ręki kilkunastu kropel płynu z próbką alergenu, a następnie nakłuciu ich cienkim lancetem.

Leczenie alergii na orzechy jest problematyczne. Można próbować stosować immunoterapię, ale jest to proces długotrwały i nie u wszystkich równie skuteczny. Podstawowym zaleceniem jest unikanie kontaktu z alergenami. Osoby silnie uczulone na orzechy powinny nosić ze sobą auto- strzykawkę z adrenaliną. W przypadku wystąpienia silnych objawów, jeden szybki zastrzyk może uratować życie.

Choroba łatwiej i ciężej objawia się u uczulonych na pyłek drzew (katar wiosenny) lub traw (katar sienny), a odczulanie na te pyłki zmniejsza ryzyko wystąpienia wstrząsu po spożyciu orzechów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: centrum-alergologii.lodz.pl