Oceń
Wiele osób zakłada, że posiadanie roślin w mieszkaniu i na balkonie poprawia jakość powietrza, a nawet snu. Ten kij ma niestety dwa końce. Istnieją rośliny, które faktycznie poprawiają jakość życia. Poprzez wydzielanie olejków eterycznych mogą poprawić nastrój, jakość snu, wpływają pozytywnie na samopoczucie i relaksują. Jednak niektóre rośliny mogą wywoływać objawy alergii.
Z tego powodu alergicy, astmatycy, osoby, które mają problemy z układem oddechowym, powinni wiedzieć, na które rośliny lepiej uważać.
Alergia na kwiaty doniczkowe. Które rośliny mogą uczulać?
Zdarza się, że podczas przebywania w mieszkaniu, w którym jest dużo roślin doniczkowych, pojawia się uczucie, że powietrze jest inne — może pojawić się duszność lub ciężki oddech, a także kaszel. Reakcją na rośliny doniczkowe może być także opuchlizna i łzawienie oczu. Objawy alergii mogą też pojawiać się po rozmieszczeniu roślin na balkonie.
Wiele roślin doniczkowych uczula równie mocno, co te rosnące na łące. Uczulają w ten sam sposób — przez pylenie. Najmniej uczulają rośliny wabiące owady, czyli o kolorowych, ozdobnych liściach, najbardziej efektowne. Tego typu rośliny wytwarzają największe i najcięższe pyłki, które sporadycznie dostają się do układu oddechowego. Najsilniej przez pylenie uczulają trawy i byliny, których lepiej nie trzymać w domu.
Niektóre rośliny wydzielają alergizujące soki, taką rośliną jest popularny fikus. Inne wytwarzają podrażniające olejki, są to przede wszystkim popularne pelargonie, begonie pachnące, bertolonie, hiacynty. Warto również wiedzieć, że objawy alergii mogą wywoływać także rośliny włochate, takie jak lipka czy fiołek afrykański, bertolonia i begonia.
Silnym alergenem jest też kurz powstający na powierzchniach liści. Najsilniej alergizującą mieszanką jest wydzielina wewnętrzna rośliny połączona z unoszącym się kurzem, bo takie połączenie wpływa układ oddechowy i może powodować duszność i kaszel. Przykładem takich roślin jest figowiec oraz coraz popularniejsze w polskich domach krzaczki kawy.
Rośliny, które mogą wywoływać objawy alergii to m.in.:
- fikus,
- chryzantemy,
- werbena,
- kaktusy,
- hiacynty,
- narcyzy,
- pelargonie
- begonie.
Alergia na kwiaty doniczkowe. Na jakie objawy zwrócić uwagę?
Objawy, które mogą występować u osób uczulonych na niektóre rośliny doniczkowe (domowe, balkonowe) to objawy ze strony układu oddechowego, takie jak: kaszel, duszność, ciężki oddech, a także objawy skórne: wysypki, zapalenia skóry, zaczerwienie skóry, pokrzywki oraz katar, zaczerwienie oczu, łzawienie, świąd, zapalenie spojówek.
Źródło: ladnydom.pl, mojealergie.pl
Oceń artykuł