Oceń
Wstrząśnienie mózgu, potocznie nazywane wstrząsem mózgu to krótkotrwałe zaburzenia czynności mózgu, które najczęściej jest wynikiem wypadków, urazów, a także uderzenia w głowę. Zespół objawów występujący przy wstrząśnieniu zazwyczaj przechodzi samoistnie.
Zobacz także: Ból kręgosłupa - o jakiej chorobie może świadczyć?
Objawy wstrząsu mózgu:
- Ból głowy,
- Utrata świadomości (krótka),
- Zaburzenia równowagi,
- Dezorientacja,
- Wpatrywanie się w jeden punkt,
- Nielogiczna i niewyraźna mowa,
- Rozmazany obraz,
- Rozdrażnienie,
- Nudności,
- Wymioty,
- Opóźnione reakcje słowne,
- Utrata pamięci krótkotrwałej - poszkodowany może nie pamiętać tego, co działo się przed wypadkiem, a także jego trakcie i po nim.
W niektórych przypadkach zespół objawów wstrząsu mózgu przebiega w różny sposób i może być opóźniony (nie występuje od razu po urazie) dlatego konieczne jest odbycie konsultacji lekarskiej przy podejrzeniu wstrząśnienia mózgu.
Wstrząs mózgu u dziecka
Wstrząs mózgu u dzieci występuje dość powszechnie. Przyczyn wystąpienia wstrząśnienia mózgu jest wiele – wpływ na to mają przede wszystkich zachowania dzieci, które np. biegają po schodach, skaczą po łóżkach, a także jeżdżą bez kasku na rowerze.
Wstrząs mózgu u dzieci występuje w różnym stopniu. W niektórych przypadkach bardzo ciężko jest podjąć decyzje, kiedy należy udać się po natychmiastową pomocą po urazie głowy u dziecka.
Najczęściej występujące objawy wstrząsu mózgu u dzieci to między innymi:
- Rozmazany obraz,
- Utrata przytomności (krótkotrwała),
- Płacz dziecka,
- Kłopoty z poruszaniem się,
- Zaburzenia mowy.
Wstrząs mózgu – diagnostyka i leczenie
Każdy pacjent, który po urazie głowy stracił przytomność, koniecznie powinien zgłosić się na konsultacje lekarską. Osoba poszkodowana powinna mięć przeprowadzone wstępne badania, na podstawie których lekarz oceni ogólny oraz neurologiczny stan pacjenta.
W niektórych przypadkach lekarz zleci także wykonanie innych badań, np. tomografii komputerowej i oceni czy konieczna jest hospitalizacja.
Na wizycie lekarskiej, pacjent powinien przekazać jak najwięcej informacji lekarzowi, które dotyczą nie także wypadku. Lekarz powinien wiedzieć jak długo u poszkodowanego trwała utrata przytomności. Istotną informacją jest także przebieg wypadku (jak wyglądał uraz) i czy w przeszłości doszło do innego urazu głowy. Lekarz powinien także wiedzieć jakie leki przyjmuje pacjent oraz czy jest na coś uczulony. Koniecznie trzeba też powiedzieć o operacjach z przeszłości oraz aktualnych chorobach i zaburzeniach.
Lekarz na wizycie także sprawdzi, czy nie powstał krwiak mózgi, a także czy nie doszło do krwotoku z nosa lub uszu oraz uszkodzenia szyi, gdyż może to świadczyć o złamaniu podstawy czaszki.
Po urazie głowy chory powinien odpoczywać w spokojnym otoczeniu i nie nadwyrężać wzroku.
Wstrząs mózgu – pierwsza pomoc
Pierwszym działanie, które należy wykonać po urazie głowy to sprawdzenie parametrów życiowych (badamy puls, sprawdzamy czy oddycha i jest przytomna). W przypadku gdy poszkodowany oddycha, ale pozostaje nieprzytomny – należy go ułożyć w pozycji bezpiecznej.
Następnie konieczne jest wezwanie pogotowania do poszkodowanego. Gdy ten odzyska przytomność, należy go uspokoić – powiedzieć co się stało i upewnić, że niebawem przybędzie pomoc.
Pamiętaj, że osoba po urazie głowy nie może się poruszać do czasu przybycia karetki. Jeśli poszkodowany ma krwawiącą ranę na głowie, należy ja osłonić – najlepiej jeśli użyjesz do tego jałowego opatrunku. Z osobą po urazie głowy należy zostać do czasu, kiedy przybędzie pomoc.
Wstrząs mózgu – powikłania
Objawy, które towarzyszą przy wstrząsie mózgu, przechodzą samoistnie. Jednak przez kilka dni po urazie opieka lekarska ma ogromne znaczenie.
Powikłania po wstrząsie mózgu może podzielić na długofalowe i krótkofalowe. Pierwsza grupa konsekwencji zdrowotnych charakteryzuje się zaburzeniami psychicznymi, problemami neurologicznymi, a także długotrwałą utratą pamięci. Natomiast powikłania krótkofalowe objawiają się silnym bólem głowy. Występują znacznie częściej niż objawy długofalowe.
W niektórych przypadkach wstrząs mózgu może doprowadzić do pojawienia się zespołu powstrząśnieniowego, który charakteryzuje się ciągle pojawiającymi się bólami oraz zawrotami głowy, a także problemami z koncentracją i pamięcią. Nieprzyjemnie dolegliwości mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy po urazie.
U osób starszych wstrząs mózgu może doprowadzić do wylewu krwi w przestrzeni między oponą twardą, a mózgiem.
Zobacz także: Ból ucha - nie należy go lekceważyć. Jak leczyć ból ucha u dziecka i dorosłego?
Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.
Autor: Sylwia Bagińska
Oceń artykuł