Obserwuj w Google News

Ropień. Jakie mogą być przyczyny tej zmiany skórnej?

3 min. czytania
Aktualizacja 20.09.2021
20.09.2021 18:19
Zareaguj Reakcja

Czym jest ropień i jak powstaje ta zmiana skórna? Dowiedz się, jak się diagnozuje ropne zmiany (te zewnętrzne i wewnętrzne) i jak się je leczy?

Ropień - jakie są jego przyczyny?
fot. Shutterstock
  1. Ropień – jakie mogą być jego przyczyny?
  2. Ropień – jakie mogą towarzyszyć mu objawy?
  3. Ropień – jak wygląda diagnostyka?
  4. Ropień – jak wygląda leczenie?

Ropień to w wielkim skrócie ognisko zapalne w przestrzeni tkankowej, w którego wnętrzu znajduje się – otoczona błoną ropotwórczą – duża ilość treści ropnej. Jego pojawienie związane jest zwykle z bólem. Niestety ten rodzaj zapalenia skóry bardzo rzadko ustępuje samoistnie. Nieleczony będzie się powiększać i powodować silniejszy ból.
Ropnie mogą występować zarówno na tkankach miękkich, jak i na kościach. Objawy towarzyszące ropniom uzależnione są od ich lokalizacji. Na przykład zmiany chorobowe, zlokalizowane na skórze, są zwykle zaczerwienione i bolesne.

Ropień – jakie mogą być jego przyczyny?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się ropni są zakażenia bakteryjne, wywołane przez: gronkowce oraz paciorkowce.  

W przypadku ran zakażonych gronkowcem obserwuje się zaczerwienienie, rozgrzanie, ropienie, nabrzmienie, ból. Jeśli obszar zmieniony zapalnie rozszerza się lub pojawia się gorączka, trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem. To istotne, bo rany zakażone gronkowcem mogą wywołać wstrząs toksyczny, który przejawia się nagłą gorączką, wymiotami, bólami mięśni i gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi (może to prowadzić do niewydolności krążenia, a nawet zgonu).

W przypadku ran zakażonych paciorkowcami pojawia się tzw. liszajec. Obserwuje się zaczerwienienie, pojawiają się pęcherzyki wypełnione ropą. Są one delikatne, łatwo pękają i wtedy skóra pokrywa się grubymi, miękkimi, żółtobrązowymi strupami. Zakażenie może szybko objąć sąsiednie obszary skóry, jeśli są na niej choćby drobne skaleczenia.  

Ropnie zlokalizowane na skórze są wynikiem zakażenia skóry i tkanki podskórnej. Jednak mogą się one tworzyć również na skutek obecności ciała obcego w tkance (np. igły lub drzazgi). Natomiast ropnie zlokalizowane w tkankach głębokich mogą być wynikiem uszkodzenia naturalnej bariery jelitowej, rozsiewu bakterii drogą krwiobiegu czy zakażenia wynikającego z infekcji układu moczowo-płciowego.

Ropień – jakie mogą towarzyszyć mu objawy?

Pojawieniu się ropnia zwykle towarzyszą inne, dodatkowe objawy. Jest to związane głównie z lokalizacją stanu zapalnego. Jeśli ropień znajduje w obrębie powłok skórnych może pojawić się:

  • uwypuklenie skóry,
  • zaczerwienienie skóry,
  • ucieplenie skóry w obszarze zajętym zapaleniem,
  • bolesny obrzęk skóry.

Zaawansowany ropień występujący na skórze może samoistnie wydalać swoją treść na zewnątrz. Z kolei ropień zlokalizowany w głębiej położonych tkankach, niewidoczny dla oczu, może nie dawać żadnych objawów lub mogą być one niecharakterystyczne i przypominać inną infekcję (np. dreszcze, wysoka gorączka czy dolegliwości bólowe).

Ropień – jak wygląda diagnostyka?

Jeśli ropień znajduje się w obrębie powłok skórnych, jego rozpoznanie jest banalnie proste. Gorzej jest, gdy zmiany zlokalizowane są w głębiej położonych tkankach. Wówczas pomocne może być badanie USG lub tomografia komputerowa.

Ropień – jak wygląda leczenie?

Najczęściej stosowaną metodą leczenia ropnia jest chirurgiczne nacinanie go. Lekarz nacina ropień w celu usunięcia z niego wydzieliny, a następnie oczyszcza ranę (drenuje ją). Podczas tej czynności zwykle pobierana jest próbka na posiew, by ustalić, jaka bakteria przyczyniła się do zmian zapalnych. Po oczyszczeniu rany chory musi również przyjmować antybiotyki (farmakoterapia jest uzupełnieniem zabiegu chirurgicznego).

Ważne!

Nie lekceważ ropnia. Nieodpowiednie leczenie lub brak leczenia może prowadzić do groźnych powikłań. Zapalenie może rozprzestrzeniać się na sąsiednie tkanki i powodować ich miejscową martwicę, a nawet gangrenę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.