Obserwuj w Google News

Reumatoidalne zapalenie stawów może doprowadzić do kalectwa. Jak się objawia?

Marta Wilczkowska
3 min. czytania
02.08.2018 16:36
Zareaguj Reakcja

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) doprowadza do wielu poważnych powikłań, między innymi: miażdżycy, zapalenia płuc. Koniecznie sprawdź jak wyglądają objawy RZS oraz jak wygląda leczenie tej przewlekłej choroby!

Reumatodialne Zapalenie Stawów - objawy
fot. shutterstock

Reumatoidalne zapalenie stawów – w skrócie nazywane RZS to przewlekła, zapalna choroba tkanki łącznej. Charakteryzuje się bólem stawów, a także ich zniekształceniem i obrzękiem. Powikłania tej choroby mogą doprowadzić do przedwczesnej śmierci, niepełnosprawności lub kalectwa.

Zobacz także: Ból pleców spotyka coraz większą ilość osób. Co go powoduje?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – objawy

Reumatoidalne zapalenie stawów objawia się ciągłą podwyższoną temperaturą ciała, gorączką oraz bólem stawów, a także ich obrzękiem, zesztywnieniem i przekształceniem.

Zazwyczaj stan zapalny obejmuje stawy nadgarstkowe, kolanowe, barkowe, śródstopno-palcowo-łokciowe oraz śródręczno-palcowe.

Symptomy, które towarzyszą zaawansowanemu RZS to między innymi zniekształcenie stawów oraz zaniki mięśniowe. W późnym etapie choroby dochodzi do niszczenia chrząstek oraz powierzchni stawowych  - w efekcie doprowadza to do zwichnięcia, unieruchomienia oraz zesztywnienia.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – leczenie

Leczenie RZS nie należy do łatwych i szybkich – wręcz przeciwnie jest długotrwałe i bardzo trudne. Bardzo ważną rolę w leczeniu RZS ma gimnastyka. Ta metoda leczenia zapobiega przedwczesnemu wystąpieniu skurczów, a także ograniczenia ruchomości stawów.

Przy wszystkich dolegliwościach bólowych, które występują w przebiegu choroby, podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. O długości stosowania tych preparatów farmakologicznych, a także dawkach powinien zawsze decydować lekarz specjalista.

Zalecane jest także leczenie balneologiczno-uzdrowiskowe oraz zabiegi fizjoterapeutyczne.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – przyczyny

Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się procesem zapalnym, który swój początek ma wewnątrz stawu. Nieznany czynnik atakuje błonę maziowa, która wyściela staw – dochodzi wtedy do powiększenia i niszczenia struktur przylegających, czyli kości, więzadeł, ścięgien, chrząstek.

Przyczyna, która doprowadza do pojawiania się reumatoidalnego zapalenia stawów nie jest do końca znana. Jednak do rozwoju tej choroby przyczynia się wiele czynników. Są to między innymi:

  • Defekt układu odpornościowego (dochodzi do błędnego rozpoznania własnych tkanek i rozpoczyna się produkcja autoprzeciwciał, które maja na celu niszczenie).
  • Płeć (reumatoidalne zapalenie stawów dotyka 3 razy częściej kobiet niż mężczyzn).
  • Palenie papierosów (zwiększa ryzyko rozwoju RZS, a także wpływa na jego cięższy przebieg).
  • Zakażenie (za wystąpienie RZS mogą odpowiadać infekcje wirusowe i bakteryjne).
  • Stres (w niektórych przypadkach reumatoidalne zapalenie stawów pojawia się po przeżyciu ogromnego, silnego stresu).
  • Obciążenia genetyczne (istnieją predyspozycje do pojawienia się tej choroby u osób blisko spokrewnionymi ze sobą).

Reumatoidalne zapalenie stawów  (RZS) – powikłania

Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje także inne narządy pozastawowe powodując wiele zaburzeń i rozwój innych chorób.  

  • Narząd wzroku – RZS bardzo często powoduje suchość oka, które później doprowadza do rozwoju zapalenia spojówek. Chorzy bardo często odczuwają piasek w oczach.
  • Serce – reumatoidalne zapalenie stawów może doprowadzić do uszkodzenia zastawek, kardiomiopatii, a także zapalenia osierdzia. Choroby objawiają się między innymi bólem w klatce piersiowej i dusznościami .
  • Nerwy – jedno z powikłań to ucisk na rdzeń kręgowy, które objawia się niedowładem kończyn, mrowieniem, zaburzeniem czucia. W tym przypadku konieczna jest szybka konsultacja lekarska.
  • Miażdżyca – jest to główna przyczyna szybkiej śmierci osób chorujących na RZS. Duże jest także ryzyko wystąpienia zawału serca i niewydolności tego narządu. Do rozwoju miażdżycy dochodzi ze względu na obecny stan zapalny.
  • Nieprawidłowości hematologiczne – w trakcie choroby bardzo często pojawia się anemia lub inne odchylenia w badaniach krwi.  U pacjentów można zaobserwować także powiększenie śledziony i węzłów chłonnych.
  • Nerki – reumatoidalne zapalenie stawów może doprowadzić także do uszkodzenia tego narządu.
  • Naczynia – w przebiegu RZS rozwinąć się może także zapalenie naczyń. Zdarza się to jednak bardzo sporadycznie.
  • Płuca – RZS może doprowadzić do rozwoju zapalenia płuc, które objawia się dusznościami, dolegliwościami bólowymi klatki piersiowej oraz męczącym, uciążliwym kaszlem.

Zobacz także: Ból mięśni - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Zobacz także: Produkty, które wpływają na wygląd naszej cery