Obserwuj w Google News

Masz suche, piekące, podrażnione oczy? Sprawdź, jak sobie z tym radzić

Artykuł promocyjny
3 min. czytania
13.01.2021 13:32
Zareaguj Reakcja

Piekące, zaczerwienione, bolesne oczy, którym towarzyszy uczucie suchości lub piasku pod powiekami to stan, który może wskazywać na zespół suchego oka, alergię lub nawet stan zapalny. Jak złagodzić te dolegliwości? Podpowiadamy, co zrobić, by pozbyć się uczucia podrażnienia oczu.

Masz suche, piekące, podrażnione oczy? Sprawdź, jak sobie z tym radzić
fot. Shutterstock

Dlaczego oczy bolą, pieką, wysuszają się?

Jeśli często zmagasz się z podrażnieniami oczu, czujesz suchość i dyskomfort, postaraj się wyeliminować czynniki, które mogą wywoływać te objawy. Skontaktuj się z okulistą lub alergologiem i wykonaj niezbędne testy, by sprawdzić, czy przyczyną problemów z oczami jest niedostateczne nawilżenie oczu, czy alergeny. Staraj się też, o ile to możliwe, ograniczać czas spędzony przed ekranami komputera, telewizora, telefonu.

Ustalono, że praca z użyciem komputera wiąże się z częstym występowaniem dolegliwości ze strony narządu wzroku pod postacią bólu oczu, a także uczucia suchości lub pieczenia pod powiekami. Bólu oczu odczuwa ponad 50 proc. kobiet pracujących przy komputerze i ponad 32 proc. mężczyzn, natomiast czucie suchości lub pieczenie pod powiekami zgłasza prawie 50 proc. kobiet i ponad 20 proc. mężczyzn często korzystających z komputera.*

Zespół suchego oka powstaje wtedy, gdy oczy nie produkują wystarczającej ilości łez, ich skład jest nieodpowiedni lub nie są one prawidłowo rozprowadzane po gałce ocznej co 5-10 sekund.

Długotrwałe oglądanie telewizji i wpatrywanie się w monitor komputera powoduje, że rzadziej mrugamy, przez co rogówka i spojówka wysychają. Nieodpowiednie nawilżenie oczu może doprowadzić po pewnym czasie do stanu zapalnego.

Oczy osób pracujących przed monitorem i alergików wymagają stałego nawilżenia i specjalistycznej opieki. Gdy oczy bolą, swędzą często i nie pomaga przerwa w pracy przy komputerze, trzeba zaopatrzyć się w dobrej jakości krople, które nie tylko ukoją podrażnione oczy, ale zmniejszą też stan zapalny, zredukują zaczerwienienie, przyniosą długotrwałą ulgę.

infografika 1(16)(1)
fot.

Jakie krople na podrażnione, zaczerwienione oczy?

Najlepiej wybrać krople z kwasem hialuronowym i ektoiną, które dostarczają oczom niezbędnej wilgoci i skutecznie chronią je przed działaniem szkodliwych czynników, takie są krople do oczu HYLO DUAL®.

Skuteczność kropli do oczu  HYLO DUAL® wynika z właściwości ektoiny - naturalnej substancji wytwarzanej między innymi przez bakterie żyjące w ekstremalnych warunkach, takich jak bardzo słone wody, czy gejzery. Ektoina ma wysoką zdolność wiązania wody, która tworzy niezwykle stabilną warstwę wodną na powierzchni oka. Substancja ta stabilizuje również warstwę tłuszczową filmu łzowego, łagodzi objawy zapalenia i pielęgnuje uszkodzone tkanki.

Krople HYLO DUAL®:

  • nawilżają rogówkę i spojówkę,
  • zapobiegają nadmiernemu parowaniu łez,
  • stabilizują film łzowy,
  • koją podrażnienia oczu, objawy zapalenia i reakcje alergiczne,
  • wspomagają proces regeneracji oczu podrażnionych przez alergie,
  • łagodzą pieczenie i swędzenie oczu.

Krople HYLO DUAL® zapewniają trwałą, a nie tylko chwilową ochronę przed nawrotem nieprzyjemnych dolegliwości, ponieważ wzmacniają naturalne mechanizmy ochrony organizmu przed zarazkami, alergenami i czynnikami drażniącymi. Ponadto nie zawierają szkodliwych fosforanów i konserwantów, są bezpieczne dla alergików.

infografika 2(18)(1)
fot.

Chociaż konserwanty zabezpieczają produkty takie jak krople do oczu przed zanieczyszczeniem mikrobiologicznym, to nie są dla oczu obojętne. Mogą wywoływać alergie, spowalniać regenerację tkanek i nasilać objawy suchego oka. Ze względu na ryzyko związane z działaniem konserwantów firma URSAPHARM opracowała innowacyjny zamknięty system COMOD®, który zapobiega przedostaniu się powietrza zewnętrznego do wnętrza pojemnika i zapewnia sterylność kropli. Jak to działa? Preparat znajduje się w elastycznym, szczelnym zbiorniczku, który nie ma żadnego kontaktu z powietrzem zewnętrznym. Podczas pracy pompki zbiorniczek stopniowo się kurczy, a w międzyczasie do przestrzeni pomiędzy wewnętrznym zbiorniczkiem a ścianką zewnętrznej obudowy jest pobierane powietrze, aby wyrównać ciśnienie. Wewnętrzny zbiorniczek jest zawsze szczelnie zamknięty, a preparat nie ma kontaktu z powietrzem.

Dzięki systemowi COMOD® krople do oczu nie muszą zawierać żadnych konserwantów, ale wciąż są bezpieczne i mają długi termin przydatności. Produkt pozostaje sterylny bez żadnych konserwantów przez okres 6 miesięcy od pierwszego użycia. System COMOD® zapewnia dodatkowo precyzyjne dawkowanie, dzięki czemu krople nie rozlewają się podczas próby aplikacji, a jedno opakowanie produktu można używać przez naprawdę długi czas.

*''DOLEGLIWOŚCI ZE STRONY NARZĄDU WZROKU U PRACOWNIKÓW BIUROWYCH ZATRUDNIONYCH NA KOMPUTEROWYCH STANOWISKACH PRACY'' (Medycyna Pracy 2011; 62(1): 1) Autorstwa: Małgorzaty Kowalskiej, Jana E. Zejda, Grzegorza Brożka, Bogumiły Braczkowskiej ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Joanny Bugajskiej, Marzeny Malińskiej z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy — Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.