Zamknij

Antykoncepcja w żelu dla mężczyzn. Może "zmienić reguły gry"

03.12.2022 18:00

Opracowano żel antykoncepcyjny dla mężczyzny, którego zadaniem jest blokowanie plemnikom drogi do jąder. Preparat przeszedł pomyślnie pierwsze testy i zdaniem ekspertów wykazuje dużą skuteczność i bezpieczeństwo. Żel antykoncepcyjny "ADAM" ma szansę za kilka lat pojawić się w sprzedaży.

Żel antykoncepcyjny dla mężczyzn
fot. Shuttertock

Do tej pory żaden męski środek antykoncepcyjny nie odniósł sukcesu z powodu licznych skutków ubocznych, ale naukowcy uważają, że w końcu stworzyli skuteczną i bezpieczną metodę. Brytyjski "Daily Mail" informuje, że Contraline, firma biotechnologiczna z siedzibą w Wirginii, opracowuje preparat ADAM — pierwszy na świecie żel antykoncepcyjny dla mężczyzn do wstrzykiwania, który porównuje się do wkładki domacicznej stosowanej u kobiet.

Zamiast hormonów powstrzymujących produkcję nasienia, środek antykoncepcyjny zawiera żel, który jest wstrzykiwany do nasieniowodów - specjalnych rurek, które przenoszą plemniki. Żel ten blokuje plemnikom drogę do jąder. Ochrona antykoncepcyjna trwa przez ok. dwa lata, a później żel się rozpuszcza i mężczyźni mogą zdecydować się na ponowne wykonanie zabiegu.

Rekonwalescencja po zabiegu jest podobna do rekonwalescencji po wazektomii. Potrzebne są dwadzieścia cztery godziny odpoczynku i tydzień bez seksu, sportu i podnoszenia ciężarów, w przeciwnym razie może wystąpić ból lub krwawienie z moszny.

Żel antykoncepcyjny jest obecnie testowany w badaniu klinicznym w szpitalu Epworth Freemasons we wschodnim Melbourne w Australii. Czterech mężczyzn otrzymało środek antykoncepcyjny i są teraz monitorowani pod kątem skutków ubocznych. Jeśli próba się powiedzie, w przyszłym roku odbędzie się większe badanie w USA, a środek stanie się dostępny do 2025 lub 2026 roku.

Profesor Nathan Lawrentschuk, urolog z Epworth Freemasons i główny badacz, powiedział, że środek antykoncepcyjny może "zmienić reguły gry".

To nie jedyny obiecujący produkt, który ma szansę pojawić się w sprzedaży. W marcu 2022 roku badacze z University of Minnesota ogłosili, że opracowali męską tabletkę, która jest w 99 proc. skuteczna w zapobieganiu ciąży, stawiając ją na równi z antykoncepcją dla kobiet. Testy na myszach wykazały, że niehormonalny lek, oznaczony jako YCT529, nie wywołał żadnych widocznych skutków ubocznych. Gryzonie były w stanie ponownie spłodzić młode cztery do sześciu tygodni po zaprzestaniu przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Wciąż trwają badania nad preparatem.