Zamknij

Przedwczesny wytrysk: jakie są przyczyny zbyt wczesnej ejakulacji?

09.10.2019
Aktualizacja: 15.12.2020 16:43

Przedwczesny wytrysk to częste zaburzenie seksualne, którego doświadczają mężczyźni w różnym wieku i na różnych etapach życia. Wytrysk przedwczesny jest częstym źródłem stresu, zakłopotania i unikania seksu. Czy zatem twierdzenie „zdarza się nawet najlepszym” załatwia sprawę? Nie. Jeśli wytrysk pojawia się przedwcześnie podczas każdego stosunku lub bardzo często, to wymaga konsultacji z lekarzem.

Przedwczesny wytrysk
fot. Shutterstock

Przedwczesny wytrysk to dysfunkcja seksualna, która polega na ejakulacji, czyli wytrysku nasienia, po minimalnej stymulacji seksualnej. Ogólnie rzecz biorąc, wytrysk przedwczesny to sytuacja, gdy mężczyzna osiąga przyjemność przed rozpoczęciem lub natychmiast po rozpoczęciu stosunku.

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 definiuje wytrysk przedwczesny w następujący sposób: przedwczesna ejakulacja to niezdolność do opóźnienia wytrysku wystarczającego do zadowolenia z gry miłosnej, przejawiająca się wytryskiem przed rozpoczęciem lub natychmiast po rozpoczęciu stosunku, lub występowaniem wytrysku w sytuacji wzwodu niewystarczającego do umożliwienia stosunku.

Przedwczesny wytrysk: rodzaje

Wytrysk przedwczesny to zaburzenie dosyć powszechne. Uważa się, że przedwczesna ejakulacja może dotyczyć nawet 1/3 aktywnych seksualnie mężczyzn na różnych etapach życia.

Przedwczesny wytrysk może mieć charakter przewlekły i występować przez całe życie od pierwszego stosunku. Za taki uznaje się wytrysk, który zawsze lub prawie zawsze występuje przed penetracją, lub w ciągu 1 minuty od penetracji pochwy. Charakterystyczna jest także niemożność powstrzymania/ opóźnienia wytrysku.

Innym typem przedwczesnego wytrysku jest zaburzenie, które pojawia się nagle. Mężczyzna, który wcześniej nie doświadczał problemów z ejakulacją, może doświadczać przedwczesnych wytrysków z wielu powodów, na przykład w wyniku nadmiernego stresu.

Jeszcze innym typem są mężczyźni, u których wytrysk przedwczesny występuje zmiennie, pojawia się okazjonalnie. 

Warto wiedzieć

Surowa ocena własnych możliwości

Wielu mężczyzn zgłasza problem z wczesnym wytryskiem, ale nie znaczy, że jest to problem medyczny. Uważa się, że duża część mężczyzn ma tzw. wytrysk przedwczesny rzekomy, co oznacza, że są oni zdrowi i zdolni do współżycia, ale nie są zadowoleni ze swojego funkcjonowania seksualnego. Mają zbyt wygórowane oczekiwana lub wykazują się niewiedzą na temat fizjologii seksualnej.

Przedwczesny wytrysk: przyczyny

Zbyt wczesny wytrysk może mieć różne przyczyny. Najczęściej wskazuje się na:

  • czynniki psychiczne: życie w stresie, zaburzenia relacji partnerskich, dłuższa przerwa we współżyciu, brak stałej partnerki i nieregularne współżycie, lęk przed niesprawdzeniem się, praktykowanie tzw. stosunku przerywanego, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia nastroju (w tym depresja).
  • czynniki somatyczne, czyli „płynące z ciała”: zapalenie lub przerost prostaty, niedoczynność tarczycy, zaburzenia czynności nerwów w przebiegu cukrzycy, udar mózgu, duża czułość żołędzi prącia, zaburzenia neurologiczne.

Zdecydowaną większość wszystkich przypadków stanowią mężczyźni z naturalnie zmiennym wytryskiem przedwczesnym, co może wskazywać, że zaburzenie to wynika ze zmienności nastroju, sytuacji życiowej. 

Przedwczesny wytrysk: leczenie

Leczenie przedwczesnego wytrysku jest możliwe i zwykle udaje się osiągnąć dobre efekty. Ważne, by znaleźć przyczynę przedwczesnych wytrysków. Jeśli lekarz podejrzewa, że mężczyzna może mieć depresję, żyć w nadmiernym stresie lub cierpieć na zaburzenia lękowe, to skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. To samo dotyczy chorób układu moczowo-płciowego, które mogą przyczyniać się do przedwczesnych wytrysków. Jeśli zachodzi podejrzenie chorób prostaty lub innych (np. tarczycy), to należy wykonać odpowiednie badania i wdrożyć leczenie. Często konieczna jest także konsultacja z seksuologiem.

Podstawą leczenia jest farmakoterapia – przyjmowanie leków z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które mają zdolność opóźniania wytrysku lub innego leku wpływającego na przekaźnictwo serotoninergiczne. 

Wykorzystuje się również metody treningowe zwane jako metoda „start-stop” lub metoda „uciskowa”. Są to techniki masturbacyjne polegające na koncentracji na doznaniach zmysłowych angażujące oboje partnerów.

Należy zwracać większą uwagę na higienę życia, wartość relacji międzyludzkich. Częste uprawianie seksu ze stałą partnerką może zabezpieczać przed nawrotem przedwczesnych wytrysków. Podstawą jest jednak dbanie o dobrą jakość relacji partnerskiej, unikanie pośpiechu i stresu, wiara we własne możliwości i koncentracja na elementach interakcji seksualnej, które nie wiążą się z samym wytryskiem. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.