Oceń
Żylaki powrózka nasiennego to poszerzone naczynia żylne splotu wiciowatego zbierającego krew z jądra, które wyczuwalne są jako guzowate twory nad jądrem. Żylaki powrózka nasiennego wykrywane są już u nastolatków, u młodych mężczyzn uznawane są za jedną z głównych przyczyn niepłodności.
Żylaki powrózka nasiennego towarzyszą mężczyznom od zarania dziejów. Ich powstawanie związane jest z przyjęciem dwunożnej, pionowej postawy ciała przez przedstawicieli naszego gatunku, co uwrażliwiło człowieka na problem zastoju żylnego. Żylaki powrózka nasiennego były dobrze znane i leczone już w starożytności.
Żylaki powrózka nasiennego: przyczyny
Żylaki powrózka nasiennego to poszerzenie, poskręcanie i wydłużenie żył splotu wiciowatego, który bierze początek z żył mosznowych. Naczynia te biegną wzdłuż powrózka nasiennego, a następnie tworzą żyłę jądrową.
Za przyczyny powstawania żylaków powrózka nasiennego uważa się powszechnie trzy czynniki:
- Czynniki anatomiczne. Wzrost ciśnienia hydrostatycznego w obrębie żył odprowadzających krew z jądra, co ma związek z różnicami anatomicznymi w ich przebiegu po prawej i lewej stronie ciała.
- Wzrost ciśnienia w żyłach nasiennych w związku z uciśnięciem żyły biodrowej wspólnej między tętnicą biodrową a brzegiem miednicy.
- Zjawisko „dziadka do orzechów” – ucisk lewej żyły nerkowej przez aortę i tętnicę górną krezkową.
Opisane wyżej predyspozycje powodują, że ponad 90 proc. żylaków powrózka nasiennego powstaje po stronie lewej, a jeżeli są one stwierdzane prawostronnie, powinna zostać wdrożona dalsza wnikliwa diagnostyka w celu wyjaśnienia przyczyn ewentualnego ucisku żył z zewnątrz – należy sprawdzić, czy przyczyną nie jest guz.
- Otyłość wydaje się chronić przed rozwojem żylaków powrózka nasiennego. Mechanizm jest nieznany, ale przypuszcza się, że obecność zaotrzewnowego tłuszczu może utrudniać wsteczny przepływ krwi z żyły nerkowej w kierunku jądra poprzez lewą żyłę jądrową. Z drugiej strony zaś, otyłość jest ogólnie szkodliwa dla człowieka i jest czynnikiem ryzyka wielu chorób.
Żylaki powrózka nasiennego: objawy
Zazwyczaj żylaki powrózka nasiennego nie dają żadnych objawów. Czasami mężczyznom towarzyszy jednak uczucie ciężkości, dyskomfortu lub tępego bólu w obrębie moszny.
Czasami mężczyźni sami zgłaszają się do lekarza, gdy podczas samobadania wyczują niepokojące ich zgrubienia.
Żylaki powrózka nasiennego: diagnozowanie/badania
Żylaki powrózka nasiennego diagnozuje lekarz urolog lub androlog. Lekarz na początku bada jadra ręką (badanie palpacyjne). Pacjent powinien być badany w ciepłym pomieszczeniu zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej.
Rozmiar jąder określany jest za pomocą orchidometru lub przez badanie USG.
Żylaki powrózka nasiennego: leczenie
Żylaki powrózka nasiennego leczy się operacyjnie. Najczęściej stosuje się pozaotrzewnowe podwiązanie żyły jądrowej w jej środkowym odcinku, czyli tzw. metodę Bernardiego, a także leczenie metodą Palamo, czyli pozaotrzewnowe podwiązanie żyły jądrowej wspólnie z tętnicą jądrową.
Jakość nasienia ulega poprawie po operacji naprawczej żylaków powrózka nasiennego tylko u części pacjentów (dotyczy przypadków niepłodności). Nieleczone żylaki prowadzą do postępującego, a po pewnym czasie nieodwracalnego uszkodzenia czynności komórek Sertolego, czyli komórek kanalika nasiennego w jądrze, wspomagających i kontrolujących proces spermatogenezy.
Źródło: przeglad-urologiczny.pl; czyteniamedyczna.pl
Oceń artykuł