Zamknij

Zgorzel Fourniera. Mężczyzna stracił część przyrodzenia

09.04.2019 12:29
Zgorzel Fourniera to ostre zakażenie okolic intymnych
fot. Shutterstock

Mężczyzna trafił do szpitala z powodu 48-godzinnego wzwodu. W trakcie leczenia wdała się gangrena. Zainfekowaną tkankę trzeba było amputować.

Długotrwały, bolesny wzwód czasem musi zostać przerwany przez lekarza. W rzadkich przypadkach mogą się zdarzyć powikłania, które mogą doprowadzić nawet do amputacji prącia.

Czym jest priaprizm?

Priaprizm, czyli bolesny, przedłużający się wzwód, jest rzadkim schorzeniem, które może przytrafić się samoistnie lub w wyniku przyjmowania niektórych leków i mieszania ich z substancjami psychoaktywnymi, takimi jak alkohol i narkotyki.

Do przychodni w Indiach zgłosił się 52-letni mężczyzna skarżący się na wzwód trwający drugą dobę. Lekarze użyli cewnika do upuszczenia krwi, a następnie owinęli penisa bandażem. Gdy przyrodzenie stało się czarne, pacjent został przetransportowany do szpitala.

Priaprizm może prowadzić do impotencji

Priapizm (ciągotka) to długotrwały, bo trwający powyżej 4-6 godzin, bolesny, niemożliwy do przerwania stały wzwód prącia, który nie jest połączony z uczuciem pożądania seksualnego, podnieceniem. Występuje bez orgazmu i ejakulacji. Wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem.

Lekarze usunęli cewnik, który nie wiedzieć czemu wciąż znajdował się w cewce moczowej. Niestety, zdążyła już się wdać gangrena. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji, chirurdzy musieli amputować zakażony obszar.

Studium przypadku opublikowano w „British Medical Journal Case Study”.

Zgorzel Fourniera – objawy

Zgorzel Fourniera (ZF) to ostre, szybko postępujące, potencjalnie śmiertelne, martwicze zapalenie powięzi okolic intymnych, spowodowane zakażeniem bakteryjnym. Na rozwój schorzenia szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością: nosiciele wirusa HIV, chorujący na cukrzycę i nadużywający alkoholu.

Objawy zgorzeli Fourniera to m.in.:

  • ból,
  • obrzęk,
  • gorączka,
  • uczucie niepokoju.

Leczenie zgorzeli Fourniera polega na usunięciu zainfekowanych tkanek i podaniu antybiotyku o szerokim spektrum zastosowania. Groźnym, potencjalnie śmiertelnym w skutkach, powikłaniem zgorzeli Fourniera jest wstrząs septyczny.

Źródło: BMJ Case Reports; Diagnostyka i leczenie zgorzeli Fourniera w oddziale intensywnej terapii, J.Wadełek, Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER”, Nowa Medycyna 3/2016