Zamknij

Zgorzel Fourniera deformuje narządy płciowe. Na to chorował Harvey Weinstein

23.06.2020 12:26
Harvey Weinstein
fot. Shutterstock

Zgorzel Fourniera - według relacji ofiar cierpiał na nią Harvey Weinstein. Kobiety, które oskarżyły znanego producenta filmowego o wykorzystywanie seksualne, opisywały przed sądem, że Weinstein nie miał jąder, a jego przyrodzenie wyglądało jak damski narząd płciowy, przyczyną takiego stanu rzeczy miała być właśnie zgorzel Fourniera. Dowiedz się więcej na temat tego schorzenia.

Prawda o szokującej deformacji Weinsteina ujrzała światło dziennie podczas procesu, gdzie oskarżony jest o gwałty i wykorzystywanie seksualne kobiet. Poszkodowane ujawniły, że znany producent filmowy ma zdeformowane narządy płciowe, a jego przypadłość określono jako zgorzel Fourniera. 

Podczas procesu nagie zdjęcia Weinsteina pokazano ławie przysięgłym po tym, jak ofiara gwałtu Jessica Mann opisała w swoim zeznaniu „zdeformowane ciało” napastnika.

Deformacja, którą zobaczyli ławnicy, jest tak naprawdę wynikiem zagrażającej życiu infekcji, która spowodowała, że Weinstein uciekł z wyspy St. Barts wkrótce po Bożym Narodzeniu 1999. Producent został dotknięty zgorzelą Fourniera, czyli ostrą infekcją okolicy narządów płciowych.

Niektórzy chorzy wymagają przeszczepów skóry, podczas gdy skrajne przypadki mogą wymagać orchidektomii, czyli usunięcia jąder, co miało miejsce w przypadku Weinsteina.

Czym zatem jest zgorzel Fourniera i dlaczego deformuje ciało?

Zgorzel Fourniera: przyczyny, objawy, skutki zapalenia moszny

Zgorzel (gangrena) Fourniera, inaczej zapalenie moszny Fourniera to ostre, szybko postępujące, potencjalnie śmiertelne zakażenie skóry i tkanek podskórnych moszny, mogące również obejmować tkanki penisa oraz krocza.

Do rozwoju zakażenia dochodzi z pozornie błahego powodu. Przez uszkodzoną skórę moszny - często odparzoną lub przetartą, wnikają bakterie, co prowadzi do rozwoju zakażenia skóry i tkanek podskórnych. Bakterie produkują enzymy, które uszkadzają tkanki, a efektem zakażenia i niedokrwienia tkanek jest ich martwica.  

Zgorzel Fourniera występuje najczęściej u mężczyzn po 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, głównie z cukrzycą, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, zwykle otyłych.

Objawami zgorzeli są: silny stały ból moszny i jej bolesność podczas dotykania, zaczerwieniona lub sinawa skóra, miejscowy obrzęk i dyskomfort, gorączka. Z ran wypływa ropna, cuchnąca treść. Zakażenie może prowadzić do wstrząsu septycznego. 

Leczenie zapalenia moszny polega głównie na podawaniu antybiotyków i usuwaniu martwych kanek. Zdarza się, że martwica jest tak rozległa, a stan zapalny zaawansowany, że konieczne jest usunięcie jader i innych części zajętych stanem zapalnym. Chociaż po wyleczeniu i zagojeniu ran stosuje się zwykle przeszczepy skóry, to chorzy wychodzą z choroby okaleczeni.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: dailymail.co.uk, czytelniamedyczna.pl